Kvartálne výsledky

Čínske akcie sú pod tlakom už dlhý čas, keď investorov odrádza viacero rizík vrátane napätých ekonomických vzťahov s USA, možnosti delistovania firiem z americkej burzy a pretrvávajúcich lockdownov kvôli pandémií Covid 19. Výnimkou nie je ani spoločnosť JD.com, jeden z tamojších gigantov v oblasti e-commerce a logistiky. Dnešné čísla JD však ukázali, že firma naďalej pokračuje vo svojom rýchlom raste, keď s prehľadom prekonala odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku. Akcie JD.com v reakcii stúpajú o +8,19 % na $55,75.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom štvrťroku spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške ¥239,7 MLD. ($37,8 MLD.), čo predstavuje medziročný nárast o +18,0 %, pričom analytici očakávali príjmy na úrovni $36,5 MLD.

Prevádzkový (operatívny) zisk: Prevádzkovy zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol o +41,2 %, z ¥1,7 MLD. na ¥2,4 MLD, resp. $380 MLD. a prevádzková zisková marža z 0,8 % na 1,0 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol z ¥3,6 MLD. na -¥3,0 MLD. (-$472 MIL.), resp. z $2,25 na -$1,92 na akciu. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,40 na akciu, zatiaľ čo odhady Wall Street boli $0,34 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cash flow sa mierne zlepšil, z -¥7,5 MLD. na -¥3,5 MLD. (-$549 MIL.), avšak zostal negatívny. Voľný cash flow sa zlepšil z – ¥9,7 MLD. na -¥8,8 MLD., resp. na -$1,39 MLD. Prevádzkový cash flow za posledných 12 mesiacov predstavuje hodnotu ¥46,3 MLD. a voľný cash flow ¥27,2 MLD., resp. $4,3 MLD.

Zákazníci: Počet zákazníkov JD.com stúpol o +16,2 %, z 499,8 MIL. na 580,5 MIL.

„Robustné schopnosti dodávateľského reťazca JD.com a prevádzková efektivita riadená technológiami podporili náš solídny výkon počas štvrťroka, keďže sme pokračovali v poskytovaní zdravého rastu v náročnom externom prostredí,“ povedal Lei Xu, generálny riaditeľ JD.com. „Dôležitejšie je, že aktívne využívame naše kľúčové kompetencie na podporu miestnych komunít a podnikov v regiónoch postihnutých najnovším prepuknutím variantu Omicron. Všetci naši zamestnanci sa zaviazali plniť si svoju spoločenskú zodpovednosť a sú povzbudzovaní prehlbujúcou sa dôverou, ktorú do nás vkladajú zákazníci a obchodní partneri. Budeme aj naďalej preukazovať naše odhodlanie, odolnosť a odhodlanie prispievať spoločnosti.“

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť JD.com napriek vážnym makroekonomickým výzvam v Číne ťažila z pretrvávajúceho silného rastu tržieb a to predovšetkým vo svojej logistickej a maloobchodnej divízií. Vďaka dopytu čínskych spotrebiteľov počas lockdownu zároveň prekonala odhady Wall Street aj z hľadiska zisku bez započítania jednorazových položiek.

SegmentQ1 21Q1 22Zmena
JD Retail 185,79217,52+17,1 %
JD Logistics22,4127,35+22,0 %
Dada00,69
New Businesses5,155,76+11,8 %
Inter-segment-10,32-11,66+13,0 %
Rozdelenie príjmov spoločnosti v miliardách čínskych juanov JD.com

Akcie JD sú v posledných mesiacoch pod tlakom okrem makroekonomických problémov aj z ďalších dôvodov. V decembri čínsky gigant Tencent, jeden z najväčších akcionárov JD, oznámil, že sa zbaví svojho podielu v spoločnosti. Najväčším akcionárom podniku tak bude americký Wallmart s viac ako 9 % podielom.

Nedávno investorov vyrušila správa, že JD spolu s Niom a ďalšími čínskym podnikmi boli pridané na americký regulačný zoznam s firmami, ktorým hrozí delistovanie z tamojších akciových búrz. Tento zoznam obsahuje v súčasnosti viac ako 80 spoločností. USA a Čína sú už dve desaťročia v spore o mandát, podľa ktorého by americkí regulátori mali mať prístup k audítorským dokumentom čínskych firiem verejne obchodovaných v USA. Peking doteraz tieto dokumenty americkým regulátorom sprístupniť nechce, za čo Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) hrozí spomínaným delistovaním.

Podľa niektorých ľudí oboznámených s procesom prebiehajúcim medzi Čínou a USA však nie je potrebné mať veľké obavy. Čínske úrady sa podľa nich totiž pripravujú poskytnúť americkým regulačným orgánom úplný prístup k audítorským správam väčšiny spoločností obchodovaných v USA už v polovici tohto roka. To by znamenalo vzácny ústupok, ktorý by zabránil ďalšiemu oddialeniu dvoch najväčších svetových ekonomík.

Špeciálna dividenda

V snahe potešiť svojich akcionárov manažment podniku začiatkom mája informoval, že vyplatí špeciálnu dividendu, ktorá bude reflektovať dôveru v dlhodobý potenciál firmy a jej silnú súvahu. JD.com vyplatí 20. mája svojim akcionárom jednorazovo $1,26 na akciu, čo spoločnosť bude stáť približne 2 miliardy dolárov.

Akcie JD.com


Akcie JD.com stúpajú o +8,19 % na $55,75, ale za posledných 12 mesiacov stratili až -17,59 % trhovej hodnoty. Aktuálne sa akcie firmy za 0,5 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Čísla Disney nedosiahli očakávania, investorov však teší rast streamovacej služby
Upstart za jediný deň stráca polovicu trhovej hodnoty, od maxima už takmer 90%
Datadog s ďalším veľmi silným kvartálom, akcie napriek tomu v poklese
Fortinet naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na kybernetickú bezpečnosť
Airbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
AMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMichael „Big Short“ Burry vsádza tentokrát proti Apple
Ďalší článok10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno