SAP hľadá spôsoby zvýšenia zisku

Spoločnosť SAP plánuje tento rok zrušiť približne 3 000 pracovných miest a zároveň skúma predaj svojho zostávajúceho podielu v Qualtrics International, keďže spoločnosť hľadá spôsoby, ako zvýšiť zisk. Nemecká softvérová spoločnosť podľa štvrtkového vyhlásenia očakáva, že prevádzkový zisk za rok 2023 vzrastie na 8,8 miliardy. To by prekonalo priemerných 8,65 miliardy eur, ktoré predpovedali analytici.

Generálny riaditeľ spoločnosti Christian Klein uviedol, že zrušenie pracovných miest je strategickým krokom. Spoločnosť uviedla, že účelom predaja Qualtrics je preorientovať sa na svoj najväčší biznis, cloudové služby. Cloudové podnikanie sa minulý rok stalo najväčším zdrojom príjmov SAP. Začiatkom tohto mesiaca Moody’s zlepšila ranking SAP na pozitívny práve z dôvodu transformácie spoločnosti.

Ďalšie prepúšťanie

Redukovanie 3000 pracovných miest predstavuje 2,5 % jej všetkých zamestnancov. SAP sa tak pripája k rastúcemu zoznamu technologických firiem, ktoré rušia pracovné miesta a hľadajú spôsoby, ako znížiť náklady. Spoločnosť IBM oznámila, že v stredajšom vyhlásení ruší 3 900 pracovných miest, po podobnom prepúšťaní tento mesiac zo strany Alphabet, Microsoft, Amazon a ďalších veľkých technologických spoločností.

Technologický sektor oznámil v roku 2023 prepustenie 97 171 pracovných miest, čo je o 649 % viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom, tvrdí poradenská spoločnosť Challenger, Grey & Christmas. Reštrukturalizácia bude spoločnosť stáť 250 až 300 miliónov eur, pričom väčšina z nich bude vykázaná v prvom štvrťroku tohto roka. „Očakáva sa, že reštrukturalizácia bude prínosom v podobe škrtenia nákladov po celý rok a v roku 2024 ušetrí 300 až 350 miliónov eur na ročných nákladoch.

Tržby spoločnosti SAP z cloudu vzrástli v štvrtom štvrťroku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 22 % čo predstavuje 3,39 miliardy eur. Súčasný cloudové objednávky podniku sú 12 miliárd EUR, čo predstavuje nárast o 24 %. Predstavitelia SAP hovoria, že výsledky Qualtrics sú momentálne zahrnuté vo výhľade na rok 2023.

Akcie SAP


Akcie SAP za posledný rok klesli -11,5 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 104,36 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 38,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 31,7 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAkcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Ďalší článokAkcie BuzzFeed vystrelili za jediný deň o 120 % nahor – firma sa presúva do umelej inteligencie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno