Kvartálne výsledky

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo zverejnenie výsledkov spoločnosti Tesla za posledný štvrťrok 2022. Automobilka, ktorá sa v poslednom čase trápi s viacerými problémami, však dokázala prekonať odhady analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Pozitívne komentáre Elona Muska poslali akcie Tesly v rozšírenom obchodovaní vyššie o +5,5 % na cene $152,39. Okrem toho spoločnosť oznámila, že jej Cybertruck je na dobrej ceste k začiatku výroby koncom tohto roka.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V štvrtom kvartáli roku 2022 Tesla zaznamenala tržby vo výške $24,32 MLD, čo predstavuje medziročný nárast o +37 %, pričom automobilové tržby dosiahli výšku 21,31 MLD, resp. až 87,6 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $24,07 MLD.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa medziročne zvýšili o +31 % z 308 650 na 405 278 vozidiel. Až 95,8 % všetkých dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Nabíjacie stanice: Počet nabíjacích staníc stúpol v porovnaní s minulým rokom o +35 % na 4 678.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +49 % z $2,61 MLD na $3,90 MLD. Prevádzková zisková marža vzrástla z 14,7 % na 16,0 %. Medzištvrťročne marža klesla o 1,2 p.b.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +59 % z $2,32 MLD na $3,69 MLD, resp. z $0,68 na $1,07 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,19 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $1,12 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow medziročne klesol o -48,8 % z $2,78 MLD na $1,42 MLD.

tesla
Vývoj počtu dodávok vozidiel Tesla v tis.

Najdôležitejšie novinky

Štvrťročné príjmy Tesly predstavujú ďalší historický rekord pre spoločnosť, ale rast o 37 % je pod dlhodobým plánom firmy zvyšovať tržby medziročne o 50 %. Celkovo boli výsledky Tesly viac ako uspokojivé.

Investori sa ale obávali najmä efektu zvyšovania cien vstupných materiálov a zníženia predajných cien na ziskové marže podniku. Tie zatiaľ nie sú vidno na aktuálnych výsledkoch, ale budú hmatateľné až v 1. štvrťroku 2023. Alebo nie? Generálny riaditeľ Elon Musk uviedol, že nedávne zníženie cien výrazne zvýšilo dopyt.

„Doteraz sme v januári zaznamenali najsilnejšie objednávky za celý rok v našej histórii,“ povedal Musk. Zároveň uviedol, že ziskové marže si dokáže udržať na súčasných úrovniach napriek klesajúcim cenám prostredníctvom používania „lacnejších modelov, budovania lokalizovaných, efektívnejších tovární, znižovania nákladov na vozidlá a prevádzkového pákového efektu“. Finančný riaditeľ Zack Kirkhorn informoval, že Tesla si udrží 20% hrubú ziskovú maržu, čo by bolo v skutočnosti podstatne menej, ako Tesla uviedla v štvrtom štvrťroku, keď hrubá marža dosiahla 23,8 %.

Tesla ďalej uviedla, že jej problémy s výrobou a dodávkami v roku 2022 boli „z veľkej časti sústredené v Číne“, ale že „bežia takmer na plnú kapacitu už niekoľko mesiacov“. Firma tiež prezradila, že Cybertruck je na dobrej ceste k spusteniu výroby koncom tohto roka a že jeho platforma novej generácie je vo vývoji, pričom ďalšie podrobnosti prídu na deň investorov 1. marca. Musk objasnil, že výroba Cybertrucku sa začne toto leto, ale sériová výroba príde v roku 2024.

Akcie Tesla


Akcie Tesla v minulom roku stratili -57,9 % trhovej hodnoty a akuálne sa obchodujú na cene $152,39. Pri tejto cene sa akcie podniku obchodujú za 42,1 násobok zisku na akciu (P/E).

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBude AI tým správnym investičným trendom?
Ďalší článokSAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno