Yeezy nie je Easy

Nemecká výrobca športového oblečenia a obuvi uviedol, že v najhoršom scenári, ak bude musieť odpísať všetky existujúce zásoby Yeezy, bude v roku 2023 čeliť prevádzkovej strate až 700 miliónov eur. Po tejto správne akcie Adidas klesli až o 11 % a dnes sa obchodujú na cene 139 eur, čo je viac ako polovičný pokles oproti najvyššej hodnote z júna 2021.

„Čísla hovoria samy za seba,“ uviedol nový generálny riaditeľ Bjorn Gulden na webovej stránke spoločnosti. „Momentálne nepostupujeme tak, ako by sme mali. Rok 2023 bude rokom prechodu na vytvorenie základne, aby sme boli opäť rastúcou a ziskovou spoločnosťou. Plne sa zameriame na spotrebiteľa, našich športovcov, maloobchodných partnerov a zamestnancov.“

Problémy, problémy, problémy

Gulden sa snaží oživiť úspech značky sužovanej krízami na viacerých frontoch. Vykonáva strategickú revíziu zameranú na opätovné naštartovanie ziskového rastu do budúceho roka, ktorý by v roku 2023 mohol stáť až 200 miliónov eur. Prípadná strata Adidasu v tomto roku by bola prvou za najmenej tri desaťročia.

Nový generálny riaditeľ sa v januári presunul do Adidasu po takmer desaťročí vedenia hlavného rivala Puma, ktorého doviedol k obratu rovnako ako teraz opätovným resetovaním očakávaní v oblasti rastu zisku a predaja. Jeho hlavným zameraním v Adidase bude oživenie nevýrazného sortimentu tenisiek a oblečenia značky a získanie späť zákazníkov v USA, Európe a Číne.

Gulden bude musieť tiež zistiť, či môže Adidas predávať alebo premieňať návrhy Yeezy zákazníkom bez názvu značky. Predtým uviedla, že zisk a príjmy boli poškodené škodami spôsobenými ukončením lukratívneho partnerstva. Zásoby značky Yeezy by mohli priniesť tržby 1,2 miliardy eur a prevádzkový zisk 500 miliónov eur, keby sa veci vyvinuli inak, uviedla spoločnosť. Ak sa Adidas rozhodne nevyužiť žiadny z týchto produktov, odpíše celý inventár Yeezy, čo predstavuje stratu spomínaných 700 miliónov eur.

Nemecká skupina ukončila svoje lukratívne dizajnérske partnerstvo s Ye, predtým známym ako Kanye West, koncom októbra po tom, čo urobil sériu antisemitských a rasistických poznámok. Adidas sa pritom stal silne závislý na línii Yeezy, ktorú označil za jednu z najúspešnejších v histórii tohto odvetvia, a trvalo niekoľko týždňov uvažovania vo vnútri spoločnosti, kým nakoniec dohodu ukončil.

Adidas tiež stále čelí výzvam v Číne, kde dopyt po obuvi a oblečení klesol uprostred spotrebiteľského bojkotu a v dôsledku pandemických opatrení. Podniku úplne podľa predstáv nevychádza ani spolupráca s Beyonce IVY PARK. Tá dosiahla príjmy 200 miliónov dolárov, avšak Adidas mal očakávať viac.

Podľa očakávaní manažmentu príjmy Adidasu klesnú v roku 2023 vysoko jednociferným tempom. Analytici pritom očakávali zhruba 4-percentný rast. Za rok 2022 firma ohlásila predbežný prevádzkový zisk 700 miliónov eur, čo predstavuje dvojtretinový pokles zisku oproti minulému roku. Tržby vzrástli o 6 % na 22,51 miliardy eur.

Akcie Adidas


Akcie Adidas klesli za posledných 12 mesiacov o -41,1 % na 139,1 eur. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 19,5 násobok zisku na akciu (P/E) a 10,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií predstavuje 2,37 %. Akciám Adidas sme sa bližišie venovali aj v našom porovnaní akcie Nike vs. akcie Adidas.

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Medzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie výsledky možno nájsť v našich krátkych správach a sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMedzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Ďalší článokGlobus Medical sa spojí so spoločnosťou NuVasive v transakcii za 3,1 miliardy USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno