Headset Apple Vision Pro

Spoločnosť Apple (AAPL) na konferencii Worldwide Developers Conference 2023 (WWDC) predstavila svoj dlho očakávaný headset pre virtuálnu a zmiešanú realitu Apple Vision Pro. Ten bude pre zákazníkov dostupný začiatkom budúceho roka s cenovkou 3 499 USD v USA a následne i v ďaľších krajinách. „Je to prvý produkt Apple, cez ktorý pozeráte a nie naň,“ povedal ľudom na konferencii generálny riaditeľ Apple Tim Cook.

Headset Vision Pro je vybavený 5 senzormi, 6 mikrofónmi a 12 kamerami. Výpočtový výkon pochádza z čipu Apple M2 a jeho nového čipu R1. Aj keď Apple hovorí, že Vision Pro bude fungovať celý deň, keď je zapojený do zásuvky, na používanie na cestách budete potrebovať sekundárnu batériu, pretože batéria na jedno nabitie vydrží len 2 hodiny.

Náhlavná súprava, ktorú Apple označuje ako „priestorový počítač“, obsahuje prvé plne 3D rozhranie od Apple, spôsoby, ako škálovať aplikácie nahor alebo nadol v priestore, a funkciu s názvom Environments, ktorá premení miestnosť, v ktorej sa nachádzate, na pohlcujúcu atmosféru prírodnej krajiny. Bude tiež schopný vytvárať 3D fotografie.

Spoločnosť tiež zdôraznila svoje existujúce aplikácie a uviedla, že Apple Vision Pro zmení spôsob používania aplikácií, ako sú Notes, Keynote, FaceTime a Messages. Náhlavná súprava je tiež kompatibilná s príslušenstvom Bluetooth a spoločnosť sa krátko dotkla herných možností – s Vision Pro bude prepojených 100 hier s arkádovými aplikáciami.

Na podujatí sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Walt Disney Bob Iger, ktorý prekvapivo predstavil špeciálne funkcie. Tie budú dostupné na Vision Pro a budú spojené s firemnými franšízami Star Wars a Marvel. Na Vision Pro bude dostupná aj streamovacia služba spoločnosti Disney+. Okrem toho budú s náhlavnou súpravou kompatibilné aplikácie Microsoft, ako sú Word, Excel a Teams. Aplikácie bude možné si stiahnuť prostredníctvom nového obchodu s aplikáciami Vision Pro.

Apple vyvíja Vision Pro už viac ako desaťročie a je prvou novou produktovou kategóriou Apple od uvedenia hodiniek Apple Watch v roku 2014. To z neho robí mimoriadne dôležité zariadenie pre Apple, ktoré je stále silne závislé od generovaných príjmov z iných produktov.

Apple produkty a kedy boli predstavené
Zdroj obrázku: Finance Yahoo

Podľa oznámenia spoločnosť Apple podala približne 5 000 patentov súvisiacich s headsetom. Cenovka na úrovni 3 499 USD sa však investorom veľmi nepáči. Práve po oznámení ceny sa akcie Apple začali mierne prepadávať a obchodovanie ukončili v mínuse. Konkurenčný headset Oculus Quest 2 od Mety stojí iba 499 USD a Quest Pro 999 USD.

Apple vstupuje do metaverza

Metaverzum bol veľmi skloňovaný pojem v predošlom roku. Virtuálna a rozšírená realita, v ktorej budeme môcť navzájom komunikovať, interagovať, učiť sa a mnoho ďalšieho, ľudí láka. Asi najviac pohltila myšlienky Marka Zuckerberga, ktorý sa rozhodol zmeniť identitu Facebooku na Meta Platforms, aby jasne demonštroval, že budúcnosť firmy je práve v tomto odvetví. Ako ale vidíme myšlienka metaverza, rozšírenej a virtuálnej reality si získala pozornosť aj ďalších, najmä veľkých technologických podnikov, akými sú Microsoft, Google a Apple. Téme metaverza a firmám, ktoré by mohli v novom odvetví sme sa bližie venovali v našom samostatnom článku.

image 3

Apple podľa prieskumnej organizácie IDC vstupuje na trh, ktorému momentálne dominuje konkurenčná Meta, ktorá v súčasnosti ovláda 80 % podielu na globálnom trhu AR/VR vďaka svojej rade náhlavných súprav Quest. Meta nesedí nečinne, zatiaľ čo sa Apple pripravuje do boja. Vo štvrtok spoločnosť predstavila svoj vlastný nový headset AR/VR s názvom Meta Quest 3, ktorý bude k dispozícii neskôr v tomto roku za 499 USD. V porovnaní s Quest 2 má tenší a ľahší dizajn, ako aj dvojnásobný grafický výkon.

Hoci potenciál okolo odvetvia dokáže nadchnúť, stále existujú obavy, či sa virtuálna realita stane mainstreamom podobne ako sa stali počítače a mobily. Trh AR/VR tiež prichádza z prudkého poklesu v roku 2022, počas ktorého globálne dodávky medziročne klesli o 20 % na 8,8 milióna kusov.

Akcie Apple


Akcie Apple včera otestovali svoje historické maximum a od začiatku roka si pripísali +38,2 % na179,58 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 30,5 násobok zisku na akciu (P/E); 29,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,9 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Apple predstavuje 0,51 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMorgan Stanley očakáva náhly 16 % pokles zisku na akciu S&P 500
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: čas pre komodity?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno