Rekordná objednávka

Vedúci predstavitelia spoločností Airbus a IndiGo oznámili dohodu v deň otvorenia aerosalónu Salon International de l’Aéronautique et de l’Espace, ktorý je najväčším svetovým podujatím zameraným na letecký a vesmírny priemysel. Neprezradili, akú hodnotu má objednávka, no pravdepodobne ide o desiatky miliárd eur. Objednávka zároveň poukazuje na stúpajúci dopyt po leteckej doprave v Indii poháňaný ekonomickým rastom krajiny.

„Nikto si nikdy neobjednal rádovo také množstvo lietadiel. A to vypovedá o potenciáli indického letectva a ambíciách, ktoré má IndiGo,“ vyhlásil generálny riaditeľ IndiGo Pieter Elbers na tlačovej konferencii. Obchodný riaditeľ Airbusu Christian Scherer zase skonštatoval, že nákup ukazuje, ako obe spoločnosti „demokratizujú dostupnú leteckú dopravu pre milióny ľudí na najrýchlejšie rastúcom leteckom trhu na svete“. Indické letecké spoločnosti sa snažia využiť rastúci dopyt po cestovaní zo strany čoraz početnejšej strednej triedy v krajine.

Európsky výrobca oznámil tiež objednávky od Flynas, saudskoarabského nízkonákladového dopravcu, ktorý kupuje 30 lietadiel A320neo, a od spoločnosti Air Mauritius, ktorá kupuje tri širokotrupé lietadlá A350 na diaľkové trasy do Európy a južnej Ázie.

Svetlé časy leteckej dopravy

Objednávka od IndiGo prekonala ďalšiu obrovskú objednávku na 470 lietadiel od Airbusu v hodnote 70 miliárd USD, ktorú podpísala vo februári so spoločnosťou Air India. Generálny riaditeľ Airbusu Guillaume Faury uviedol, že objednávka IndiGo „je znakom neuveriteľného rastu leteckej dopravy v Indii“.

Zákazky európskej firmy svojou veľkosťou prekonávajú tie od hlavného konkurenta Boeingu. Americký rival zápasí už niekoľko rokov s viacerými problémami vrátane leteckých katastrof modelu Boeing 737 Max a výrobných problémov modelu Boeing 787 Dreamliner. V poslednom roku sa Boeing vrátil k opätovnému rastu, čoho dôkazom je veľká objednávka od Ryanairu na 300 lietadiel, ale za Airbusom naďalej zaostáva a to najmä kvôli Číne.

Cestovanie je späť

Okrem ekonomického rozmachu Indie ťažia výrobcovia lietadiel aj z oživenia cestovania. Po katastrofálnom pandemickom roku 2020 a slabom roku 2021 sa rok 2022 už považoval za dobrý. Stále ale nedosahoval prepandemické hodnoty z roku 2019. Tie ale už dosahuje súčasný rok a s rozmachom cestovania sa počíta aj v ďalších rokoch.

image 12

Potvrdzujú to aj dáta poskytovateľov ubytovania. Rekordné príjmy dosahuje v súčasnosti Booking.com, ale i Airbnb. Letecké spoločnosti, medzi nimi i najcennejší dopravca Ryanair, ktorému sme sa venovali v našej analýze, sa pripravujú na vzostup cestovania objednávkami nových lietadiel.

Akcie Airbus


Akcie Airbus v tomto roku vzrástli o +15,7 % na 131,68 eur a za posledných 12 mesiacov si pripísali až +35,8 %, čo odzrkadľuje lepšiu situáciu na trhu a optimizmus investorov. Ten panuje aj napriek tomu, že na konci minulého roka Airbus oznámil, že nesplní svoj výrobný cieľ kvôli chýbajúcim komponentom zo strany dodávateľov a slabšie ako očakávané výsledky v 1. štvrťroku 2023. Manažment ale očakáva zrýchlenie produkcie predovšektým v druhej polovici roka.

Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 29,7 násobok zisku na akciu (P/E); 24,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 13,6 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 1,37 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEmocionálna inteligencia v tradingu
Ďalší článokSalesforce, AMD a Accenture s veľkými AI novinkami
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno