Služby potiahli predaje

S odvolaním sa na nerovnomerné makroekonomické prostredie Apple minulý týždeň oznámil svoj tretí štvrťrok po sebe klesajúcich predajov. Celkovo však výsledky boli o niečo lepšie, ako sa očakávalo, keďže predaj nahrávacích služieb čiastočne prekonal nevýrazný predaj iPhonov, Macov a iPadov.

Celkové tržby medziročne klesli o 1,4 % na 81,8 miliardy USD no bez pozitívneho vplyvu neustále rastúceho segmentu služieb by bol pokles na úrovni 4,4 %. Generálny riaditeľ Tim Cook rýchlo poukázal na to, že iPhone a celkové predaje rástli, ale to pravdepodobne nebude stačiť na upokojenie Wall Street, ktorá od firmy v podstate očakáva neustály rast.

Predaje iPhonov, ktoré sú stále jadrom biznisu Apple, klesli v júnovom štvrťroku o 2 percentá na 39,7 miliardy USD, čo je však tradične slabšie z hľadiska predaja telefónnych mobilov, keďže nové modely sa väčšinou predstavujú v druhej polovici roka. Predaj počítačov Mac klesol o 7 % na 6,8 miliardy USD. Predaje iPadov zaznamenali najväčší medziročný pokles o takmer 20%, čo možno čiastočne vysvetliť uvedením obľúbeného iPadu Air v minuloročnom júnovom štvrťroku.

apple 2 clanok
Zdroj: Statista

Medzitým, obchod so službami spoločnosti opäť hviezdil, pretože vzrástol o 8 % na nový rekord 21,2 miliardy USD, čo tvorí viac ako 25 % z celkových tržieb spoločnosti. „Mali sme historické rekordy v cloude, vo videu, v AppleCare, v platbách a júnové štvrťročné rekordy v App Store, reklame a hudbe,“ povedal finančný riaditeľ Luca Maestri. „Ide od skutočnosti, že naša základňa neustále rastie, takže máme väčší okruh zákazníkov, až po skutočnosť, že naši zákazníci sú viac zaangažovaní, keďže máme v ekosystéme viac účtov na transakcie a platených účtov,“ vysvetlil.

Pri pohľade do budúcnosti Apple očakáva v nadchádzajúcom štvrťroku viac toho istého, pretože sa predpokladá, že zlepšenia v segmentoch iPhone a služieb budú kompenzované dvojciferným poklesom predaja iPadov a Macov.

Služby Apple: Dekáda rastu

Divízia služieb spoločnosti, ktorá zahŕňa okrem iného Apple Pay, Apple Music, Apple TV+ a App Store, dosiahla v treťom štvrťroku fiškálneho roka 2023 historické maximum. Vďaka nainštalovanej základni viac ako dvoch miliárd aktívnych zariadení a neustálym investíciám do ponuky nových služieb za posledné desaťročie má teraz Apple miliardu platených predplatiteľov, čo je takmer dvojnásobok oproti počtu pred tromi rokmi.

Apple services
Zdroj: Apple

Aj keď je Apple tradične vnímaný ako hardvérová spoločnosť, za posledných niekoľko rokov urobil veľké kroky v rozšírení svojho podnikania v oblasti služieb. Dôvod presadzovania služieb je celkom zrejmý, keďže smartphony, tablety a ďalšie zariadenia dozreli a prelomových inovácií je stále menej, pre Apple je stále ťažšie pokračovať v raste.

Spoločnosť Apple tiež vstupuje do metaverza, keď nedávno na konferencii Worldwide Developers Conference 2023 (WWDC) predstavila svoj dlho očakávaný headset pre virtuálnu a zmiešanú realitu Vision Pro. Ten bude pre zákazníkov dostupný začiatkom budúceho roka s cenovkou 3 499 USD v USA a následne i v ďaľších krajinách.

Akcie Apple


Akcie firmy si od začiatku roka pripísali +43 % a v súčasnosti sa obchodujú za 178,85 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 30 násobok zisku na akciu (P/E); 28,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,9 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Apple predstavuje 0,54 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokNajzaujímavejšie pohyby na trhu v júli: Nový meme stock, ropa a nórska koruna
Ďalší článokSen Beyond Meat o stravovaní bez mäsa sa naďalej rozpadá
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno