Január 2023 a komodity

Komodity sú neoddeliteľnou súčasťou svetovej ekonomiky. Tieto suroviny sú dôležité pre priemysel, spotrebu a obchod vo svete a ich ceny majú veľký vplyv na celosvetovú ekonomiku. V tomto mesačníku sa pozrieme na tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa stali na komoditných trhoch. Komodity sa rozdeľujú do štyroch hlavných skupín: poľnohospodárstvo, energie, kovy a hospodárske zvieratá a mäso. V článku sa pozrieme na jednotlivé kategórie a tie najväčšie pohyby komodít, ktoré sa udiali v prvom mesiaci 2024. Ak Vás komodity zaujímajú, nedávno sme pre Vás vypracovali článok o tom ako sa ceny komodít hýbali v roku 2023:

Zatiaľ čo akciovým trhov sa v januári 2024 darilo a niektoré hlavné americké indexy sú na rekordných maximám, komodity sú na tom o niečo horšie. Index Bloomberg Commodity (BCOM), predtým známy ako Dow Jones-UBS Commodity Index, v januári odpísal -0,2 %. S&P GSCI (Goldman Sachs Commodity Index), index vytvorený Goldman Sachs zahŕňajúci viac ako 20 komodít si v januári 2024 pripísal +4,6 %.

Rozdielov medzi týmito dvoma indexmi je hneď viacero, zatiaľ čo zloženie komodít v BCOM sa pravidelne obnovuje, pričom sa berú do úvahy rôzne faktory, ako sú objem obchodovania, dôležitosť komodity v globálnom hospodárstve, tak S&P GSCI sa zameriava predovšetkým na energie a kovy. Taktiež sa inak určujú aj váhy jednotlivých indexov. Váhy jednotlivých komodít v indexe BCOM sú určené podľa objemu obchodovania s nimi na trhu, zatiaľ čo v S&P GSCI sa určujú váhy na základe produkcie, čo znamená, že váhy komodít v indexe sú určené podľa celkovej produkcie danej komodity na trhu.

Ceny komodít sú ovplyvňované rôznymi faktormi. Okrem ponuky a dopytu, ich ovplyvňujú aj geopolitické udalosti, klimatické zmeny či zmeny v hospodárstve. V súčasnosti cenu viacerých komodít ovplyvňujú, okrem iného, geopolitické konflikty, najmä vojna na Ukrajine a už niekoľko mesiacov aj stále čoraz viac eskalujúci konflikt v Jemene. Konkrétne v Červenom mori kde Husíjsky povstalci (podporovaný Hamasom) útočia na obchodné lode.

To spôsobuje vážne hospodárskej škody. Jedným z príkladov je fakt, že lode, ktoré musia odkloniť trasu, tak vplávajú do významného prístavu v Barcelone s priemerným meškaním 10-15 dní. Červené more je jednou z najfrekventovanejších prepravných trás na svete, cez ktoré ročne prejde približne 33 % svetovej lodnej prepravy. Ďalším príkladom je odstávka výrobného závodu Tesla v Berlíne, pre meškanie rôznych komponentov do jej elektromobilov.

To spôsobuje vážne hospodárske škody. Jedným z príkladov je skutočnosť, že lode, ktoré musia odkloniť trasu, tak vplávajú do významného prístavu v Barcelone s priemerným meškaním 10-15 dní. Červené more je jednou z najfrekventovanejších prepravných trás na svete, cez ktoré ročne prejde približne 33 % svetovej námornej dopravy. Ďalším príkladom je odstávka výrobného závodu Tesla v Berlíne kvôli meškaniu rôznych komponentov do jej elektromobilov.

V dôsledku obmedzenia prevádzky musia prepravné spoločnosti na čele s dánskou firmou Maersk a nemeckým gigantom Hapag-Lloyd odkloniť svoje trasy cez Suezsky prieplav. Priamym výsledkom je, že veľké prepravné spoločnosti teraz využívajú dlhšie trasy, najmä okolo Mysu dobrej nádeje, aby sa vyhli problémovej oblasti.

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Toto presmerovanie má však významné dôsledky pre ekonomiku lodnej dopravy. Dlhšia cesta nielen zvyšuje čas prepravy, ale zvyšuje aj prevádzkové náklady, čo vedie k podstatne vyšším sadzbám za prepravu. Napríklad nekótovaná francúzska spoločnosť CMA CGM sa rozhodla zvýšiť svoje sadzby až o 100 %, čo odráža vyššie náklady a dlhšie časy jazdy spojené s presmerovaním prepravy.

Energie

Ceny ropy v januári rástli, k čomu prispelo hneď niekoľko faktorov. Prerušenie dodávok z obáv eskalácie konfliktu na Blízkom východe je jedným z nich. Ropa len v poslednom týždni stúpla o takmer 4 %, po tom, čo v konflikte zomreli prvý traja americký vojaci. Ceny ropnej zmesi Brent stúpli o +7,6 % a WTI si pripísala takmer +9 %. Avšak v januári znovu otvorila ťažbu ropy Líbya, na jej najväčšom ropnom poli a kartel OPEC+ oznámil, že chce vo februári znížiť ťažbu ropy, aby zabránila hromadeniu v skladoch. Mnohí analytici sa zhodujú, že tieto faktory by mohli v nasledujúcich mesiacoch tlačiť cenu ropy smerom nadol, za predpokladu, že sa konflikt nebude stupňovať.

Cena zemného plynu začiatkom mesiaca vzrástla až na 7-týždenné maximá a obchodovala sa nad úrovňou 3 USD/MMBTU. Rast ceny spočiatku poháňali predpovede počasia pre USA a nepokoje v Červenom mori. Tie mali vplyv na dodávky zemného plynu, keďže náklad LNG sa odklonil okolo Afriky, čo predlžuje dĺžku trasy. Avšak zemný plyn nakoniec za január odpísal takmer -14 % a vymazal tak všetky predošlé zisky. Teplejšie predpovede a oživujúce sa objemy produkcie mali vplyv na pokles cien.

Urán pokračuje v impozantnom raste aj v tomto roku, keď si za január pripísal takmer +17 %, v minulom roku pritom jeho cena vzrástla o 90 %. Z väčších pohybov smerom nahor stojí za zmienku ešte uhlie (-12,2 %), ethanol (+5,9 %), propán (+35,5 %) či vykurovací olej (+5,8 %).

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Kovy

Cena zlata sa v decembri dostala na svoje historické maximum, keď prekonala hranicu 2100 USD za trójsku uncu. Odvety cena zlata mierne klesla a za január mierne kleslo o viac ako -1 % a v súčasnosti sa obchoduje na úrovni 2035,3 USD za trójsku uncu. K rastu ceny v žltého kovu v decembri prispeli očakávania, že americká centrálna banka FED pristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb už začiatkom budúceho roka.

Striebro, taktiež kleslo o takmer -2 % avšak posledný týždeň v mesiaci sa objavili údaje o zvýšenom dopyte po bielom zlate v Indií, ktorá sa zamerala na výrobu solárnej energie. Striebro je hlavným materiálom používaným na výrobu fotovoltaických článkov. Po týchto správach a eskalácií napätia v Červenom mori cena kovu vzrástla o +4 %.

Za január sa najviac prepadli ceny horkej valcovanej ocele (HRC Steel), ktorá sa prepadla až o -13,5 %. Tá sa používa v rôznych odvetviach, vrátane stavebníctva, výroby automobilov a výroby spotrebných elektrických zariadení. Platina sa taktiež prepadla o viac ako -6 % a v súčasnosti sa obchoduje za 960 USD/metrickú tonu. Nikel taktiež pokračuje v prepade a za január jeho cena klesla o ďalších -1,3 %. Ceny niklu klesli aj napriek tomu, že viacero spoločností zavrelo bane a v dôsledku rastúceho globálneho prebytku. Kov, ktorý sa používa do batérií pre elektrické vozidlá, medziročne klesol o viac ako 40 %.

Z väčších pohybov smerom nahor stojí za zmienku ešte galium (+5,2 %), olovo, (+7,2 %) či molybdén (+8,8 %). Naopak pomerne značné poklesy zaznamenali paládium (-10,1 %), uhličitan sodný, ktorý sa vo veľkom používa na výrobu skla či papiera, pretože pomáha znižovať teplotu tavby a zlepšuje vlastnosti skloviny odpísal -14,7 % a neodymium odpísal -9,2 %.

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Agrokomodity

Poľnohospodárske komodity zažili relatívne pokojný január. Najvýraznejší nárast z pomedzi agrokomodít zaznamenali zemiaky, ktoré si pripísali viac ako +20 % nárast a v súčasnosti sa obchodujú za 37 EUR/100 kg. Hlavným rastu cien za zemiaky bol hroziaci nedostatok kvalitných zemiakov na sklade, keďže aktuálna sezóna sa blíži ku koncu. Ukrajinskí farmári hlásili nižšie výnosy a problémy s kvalitou miestnych zemiakov, čo sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú dynamiku trhu.

Index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, klesol v januári na 118 bodov, to je najnižšia hodnota od februára 2021.

Veľké pohyby smerom nahor zaznamenali aj cukor, ktorý si pripísal +12,6 % a kakao, ktorého cena vzrástla o viac ako +11 %. Zásoby kakaa sa od polovice 2023 znížili a údaje od medzinárodnej organizácie ICCO hlásia, že dažde v Pobreží Slonoviny by nemali uškodiť produkcií.

Naopak cena čaju klesla v januári o -16,1 % na v súčasnosti sa obchoduje za 2,6 USD/kg. Repka olejná odpísala viac ako -5 % a podobný pokles zaznamenala aj cena kukurice (-5,4 %) Väčšie pohyby zaznamenala aj sója (-6,2 %), Syr (+5,9 %), mlieko (-5,4 %) a palmový olej (+5,4 %). Bavlna tiež vzrástla o takmer +6 %.

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Hospodárske zvieratá a mäso

Cena vajec v USA vzrástla za posledný mesiac o takmer +8 %, pričom len posledný týždeň si vajíčka pripísali 25 %. Naproti tomu ceny vajíčok na švajčiarskom trhu, známe pod skratkou (eggs CH), klesli -16,8 %. Cena prasiat, ktorá ovplyvňuje náklady na výrobu bravčového mäsa a môže mať vplyv na konečné ceny potravín v obchodoch, za január stúpla o viac ako +15 %. V súčasnosti sa jeho cena obchoduje za 75,3 USD za britskú libru (453 gramov). Za zmienku stojí ešte takmer -8 % pokles cien za lososa a cena hovädzieho mäsa vzrástla na +5,4 %.

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Záver

Komodity sú neoddeliteľnou súčasťou svetovej ekonomiky. Investovanie do komodít je pre mnohých investorov atraktívnou možnosťou diverzifikácie svojho portfólia. Avšak, ako pri každej investícii, aj tu sa skrývajú isté riziká a faktory, ktoré by investori mali zohľadniť.

Jedným z hlavných rizík je volatilita komoditných trhov. Ceny komodít môžu v krátkodobom horizonte dramaticky oscilovať kvôli rôznym faktorom, ako sú napríklad zmeny v ponuke a dopyte, geopolitické udalosti, alebo klimatické podmienky. Preto je dôležité mať dlhodobý investičný horizont a byť pripravený na krátkodobé výkyvy cien.

Viac podobných článkov môžete nájsť v našej sekcií zaujímavosti.
Rôzne druhy komodít môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na komoditných trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus, Makrotrends,
Predchádzajúci článokApple so stabilným medziročným rastom tržieb iPhonov a rekordných tržieb v oblasti služieb
Ďalší článokVolvo plánuje zastaviť financovanie Polestar, akcie sa prepadli o 26 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno