Kvartálne výsledky

Po Netflixe, Google, Microsofte a Mete prišili na rad so svojimi štvrťročnými výsledkami i posledné z „Big tech“ spoločností Apple a Amazon. My sa v tomto pozrieme na giganta v oblasti elektronického obchodu a cloudu, na ktorého sme sa pozreli tiež bližšie v našej analýze. Amazon sa v posledných 2 rokoch trápil s pomalším rastom príjmov, pretože vysoká inflácia sa „zakusla“ do peňaženiek spotrebiteľov, ktorí míňali menej ako predtým. Zároveň cloudový biznis podniku, Amazon Web Services (AWS), spomaľoval svoj rast.

To viedlo k tomu, že akcie Amazon odpísali viac ako polovicu svojej hodnoty, avšak zdá sa, že firme opäť svitá na lepšie časy. V 2. štvrťroku Amazon prekonal odhady ako z hľadiska rastu tržieb, tak i z pohľadu vykázaného zisku. Taktiež ponúkol investorom silný výhľad na ďalší štvrťrok. Akcie Amazonu zareagovali na štvrťročné výsledky rastom v dnešnom rozšírenom obchodovaní o +8,73 % na 140,17 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom kvartáli 2023 Amazon zaznamenal tržby vo výške $134,38 MLD., čo je o +11 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $131,5 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil o +131,5 % z $3,32 MLD. na $7.77 MLD. a prevádzková zisková marža z 2,7 % na 5,7 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol z -$2,03 MLD. na $6,75 MLD., resp. z -$0,20 na $0,65 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,34 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow dosiahol $7,88 MLD., resp. $0,75 na akciu v porovnaní s -$6,76 MLD. a -$0,66 na akciu pred rokom.

„Pre Amazon to bol ďalší silný štvrťrok pokroku,“ povedal Andy Jassy, generálny riaditeľ Amazonu. „Pokračovali sme v znižovaní našich nákladov na poskytovanie služieb v našej sieti pre doručovanie a zároveň sme zákazníkom Amazon Prime poskytovali najvyššiu rýchlosť doručenia v našej histórii. Náš rast Amazon Web Services sa stabilizoval, keď sa zákazníci začali presúvať z optimalizácie nákladov na nasadzovanie nových systémov, a AWS naďalej posilňovalo svoju zmysluplnú vedúcu pozíciu v cloude s množstvom generatívnych verzií umelej inteligencie, vďaka ktorým je pre spoločnosti oveľa jednoduchšie a nákladovo efektívnejšie. Naďalej tiež zaznamenávame silný dopyt po našich reklamných službách, keďže tím neustále inovuje značky. Zostávame nadšení z toho, čo čaká zákazníkov a spoločnosť.“

Najdôležitejšie novinky

Od prevzatia opratov po Jeffovi Bezosovi nad vedením najväčšej svetovej spoločnosti pôsobiacej v oblasti elektronického obchodu a cloudových služieb sa Andy Jassy ukázal Wall Street v plnej paráde. Amazon pod jeho vedením prepustil 27 000 ľudí a zaviazal sa, že v dohľadnej budúcnosti nový nábor zamestnancov prebiehať nebude. Taktiež sa ukončilo diesiatky projektov, ktoré vnizkli počas funkčného obdobia Bezosa, a podrobil kontrole viacero divízií podniku. Tieto rozhodnutia sa prejavili v číslach.

Tržby internetového predaja vzrástli prekonali odhady analytikov rovnako ako cloudové podnikanie Amazonu, ktoré však zaznamenalo už 6. kvartál po sebe nižšiu mieru rastu. Niektorí analytici sa domnievajú, že Amazon zaostáva za spoločnosťami Microsoft a Google, ktoré vydali populárne chatboty ChatGPT a Bard poháňané generatívnou umelou inteligenciou, čo škodí cloudovej jednotke AWS. Amazon to popiera a tvrdí, že generatívna umelá inteligencia sa sotva začala.

Naďalej sa technologickému gigantovi darí i v reklame, kde získava podiel na trhu. Tržby z reklamy vzrástli v tomto štvrťroku o 22 % na 10,7 miliardy dolárov. Príjmy z predaja tretích strán na platforme Amazonu (3P) vyskočili o 18 % na 32,3 miliardy USD a na celkovom internetovom predaji už predstavujú 60 %, čo je najviac v histórii.

Úsporné opatrenia firmy sa prejavili tak, že prevádzkové náklady firmy vzrástli medziročne len o 7,5 %, čo je najpomalšie tempo od roku 2012. Výsledkom je, že prevádzkový zisk sa viac ako zdvojnásobil v porovnaní s minulým rokom na 7,7 miliardy dolárov. Zdá sa, že po úsporných štvrťrokoch je Amazon pod vedením Andyho Jassyho opäť pripravený reinvestovať peniaze do rýchlejšieho rastu. Generálny riaditeľ totiž tvrdí, že má z ekonomiky i vyhliadok podniku lepší pocit.

Amazon plánuje zdvojnásobiť počet zariadení schopných príjmať objednávky zákazníkov a doručovať ich ešte v ten istý deň. Plánuje tiež ponúknuť donášku čerstvých potravín aj zákazníkom bez prémiovej služby Prime a užšie integrovať svoje maloobchodné reťazce Fresh a Whole Foods Market.

Manažment očakáva, že Amazon v 3. štvrťroku dosiahne tržby v rozmedzí od 138 do 143 miliárd USD, čím prekonali priemerný odhad analytikov 138,3 miliardy USD. Prevádzkový zisk by mal byť v rozpätí 5,5 až 8,5 miliardy USD, čo taktiež prekonalo odhady Wall Street, ktoré boli na úrovni 5,41 miliardy USD.

Akcie Amazon


Akcie Amazon si v tomto roku pripísali už +50,2 % a v dnešnom obchodovaní stúpajú o +8,7 % na 140,17 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 110,3 násobok zisku na akciu (P/E); 240,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 24,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny


Akcie PayPal po kvartálnych výsledkoch opäť smerujú nadol
Uber s historicky prvým prevádzkovým ziskom
AMD oznámil solídne čísla, ale tiež prienik do umelej inteligencie
Letná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Párty sa skončila. Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Intel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti
Mnoho ďalších v našich krátkych správach a na našich sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnoso
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie PayPal po kvartálnych výsledkoch opäť smerujú nadol
Ďalší článokNajvýkonnejšie sektory indexu S&P 500 počas jednotlivých fáz hospodárskeho cyklu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno