Najbohatší muž sveta podľa rebríčku Forbes s celkovým majetkom 196,2 mld. dolárov a zároveň zakladateľ Amazonu Jeff Bezos odstúpi z postu generálneho riaditeľa spoločnosti v 3. kvartáli tohto roka. Následne prejde na výkonný post, pričom jeho miesto prevezme Andy Jassy, ktorý pôsobí vo firme už 24 rokov a aktuálne riadi cloudovú službu Amazon Web Services (AWS). Správa bola zverejnená včera po uzavretí americkej burzy spolu s kvartálnymi výsledkami spoločnosti, ktoré opäť prevýšili očakávania analytikov čo sa týka výnosov i ziskovosti.

„V roli exekutívneho predsedu zamýšľam zamerať svoju energiu na nové produkty a iniciatívy. Andy je v spoločnosti dobre známy a v Amazone je skoro tak dlho ako ja“, napísal v liste zamestnancom zverejnenom online. „Bude vynikajúcim vodcom a má moju plnú dôveru“.

amazon
Jeff Bezos bol na čele Amazonu 26 rokov, zdroj obrázku: Downdetector

„Byť generálnym riaditeľom spoločnosti Amazon je veľká zodpovednosť a je to náročné. Keď máte takúto záležitosť, je ťažké venovať pozornosť niečomu inému. Ako predseda predstavenstva exekutívy budem sa budem naďalej venovať dôležitým iniciatívam Amazonu, ale budem mať tiež čas a energiu, ktoré potrebujem na sústredenie sa na projekty ako Day 1 Fund, The Bezos Earth, Blue Origin, Washington Post a ďalšie moje vášne.“

Charlie O´Shea, vedúci analytik spoločnosti Moody´s Investor Services, uviedol, že Bezosov odchod a nahradenie Jassy-m bude absolútne bezproblémovým prechodom, keďže Bezos neodchádza úplne a naďalej sa bude podieľať na celkovej stratégii Amazonu. „Andy odviedol skvelú prácu pre AWS, myslím tým čísla, ktoré platforma dosahuje, keďže AWS je naďalej motorom zisku spoločnosti“.

Kvartálne výsledky4Q 2020

Bezos - Amazon výsledky
Zdrojové údaje: Amazon Q4 Earnings Release

Vo štvrtom kvartáli služba AWS zvýšila tržby o výborných 28% na 12,74 mld. dolárov a stabilne si drží post trhového lídra v oblasti cloudového webhostingu. Operatívny zisk Amazon Web Services poskočil ešte rýchlejšie ako výnosy a to mierou 37% oproti minulému roku na takmer 3,6 mld. dolárov.

Čo sa týka celkových výnosov spoločnosti za 4. kvartál predchádzajúceho roka, tie dosiahli rekordnú hodnotu 125,56 mld. dolárov a zisk na akciu $14,09, pričom očakávania boli na úrovni 119,7 mld. a dolárov a EPS $7,34. Zisk na akciu zaznamenal priam raketový nárast o 118%, voľný Cashflow za posledných 12 mesiacov sa medziročne zvýšil o 20%.


Tieto výsledky by mohli posunúť akcie Amazonu k ešte vyšším métam, čo by určite privítali i akcionári firmy, keďže tí sú z posledných rokov zvyknutí na astronomický rast a v aktuálnom roku akcie spoločnosti mierne zaostávajú za širším akciovým trhom.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJYahoo Finance
Predchádzajúci článokAkcie Uber v pluse 8% po oznámení kúpy alkoholickej donáškovej služby Drizly.
Ďalší článokHonest, spoločnosť Jessicy Alba vstúpi na burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno