Umelá inteligencia

Umelá inteligencia zobrala v roku 2023 svet útokom. Píše sa o nej všade. Celé to odštartovala generatívna umelá inteligencia postavená na jazykovom modeli ChatGPT od OpenAI, ktorý vlastní Microsoft. Ten ju už aplikoval do svojho vyhľadávača Bing. Google v reakcii spustil vlastný nástroj Bard, ale aj množstvo ďalších služieb, ktoré sú podporované umelou inteligenciou. Vlastný model už spustil aj „čínsky Google“ Baidu a na svojom četbote pracuje i Alibaba. Vo veľkom z nástupu umelej inteligencie benefituje i Nvidia, ktorá sa vďaka nej pridala do klubu bilionárov. Veľké novinky ohlásili i AMD, Accenture a Salesforce. Ďalšie technologické podniky nezaostávajú.

Práve umelá inteligencia v tomto roku poháňa „akciovú rally“, počas ktorej si index S&P 500 pripísal +18,9 % a technologický Nasdaq Composite dokonca +34,9 %. Rast trhov ale pritom poháňajú iba zhruba 20 technologických akcií. Graf nižšie potvrdzuje, že investori sa v roku 2023 obrátili k technológiám. Sektor počas posledných mesiacov zaznamenáva silný prílev kapitálu zo strany investorov. To sa odzkradlilo aj na 50 najvýkonnejších akciách tohto roka.

image 2

Umelá inteligencia zaujala aj tých najpovolanejších. Investorské legendy D. Tepper a S. Druckenmiller vo veľkom vsadili na umelú inteligenciu. Pridali sa ale aj ďalší. Niet sa ale veľmi čomu čudovať. Umelá inteligencia do roku 2030 pomôže zvýšiť svetový HDP o 14 % vďaka vyššej produktivite. Ekonomické prínosy môžu podľa štúdie PwC dosiahnuť 15,7 bilióna USD. Firma očakáva, že najvýznamnejšie ovplyvní HDP Číny a Severnej Ameriky a z hľadiska odvetví zdravotníctvo, farmaceutiku a automobilový priemysel.

Medzitým sa ale objavujú otázky, či umelá inteligencia nevytvorila podobnú bublinu v technologických akciách podobne ako v roku 1999 a 2000 internetové spoločnosti počas dotcom krízy. Ide o zložitú otázku, ktorú rozslúskne asi len čas, ale faktom je, že technologické akcie sú skutočne drahé. Odpoveď necháme na vás, ale pre tých, ktorí chcú investovať do spoločností ťažiacich z umelej inteligencie sme sa pozreli na 3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu.

3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu

Medzi najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu sme vybrali tie ETF, ktoré spĺňajú legislatívu EÚ (UCITS) a sú teda dostupné aj Slovákom ako podkladové aktívum a nielen formou CFD. Najlepšie ETF sú vymenované v ľubovoľnom poradí a nepredstavujú rebríček.

etfss
3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu a porovnanie ich výkonnnosti

L&G Artificial Intelligence UCITS ETF

L&G Artificial Intelligence UCITS ETF sleduje index Global Artificial Intelligence (ROBO). Ten zahŕňa spoločnosti, ktorých podstatná časť podnikania a príjmov pochádza z oblasti umelej inteligencie. ETF fond, ktorý bol založený v júli 2019, je určený najmä pre dlhodobých investorov, skladá sa z 65 akcií a spravuje 378 miliónov eur. Miera výdavkov ETF fondu dosahuje 0,49 % ročne. Dividendy vo fonde sa akumulujú a automaticky reinvestujú do ETF.

3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu - L&G Artificial Intelligence UCITS ETF
3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu – L&G Artificial Intelligence UCITS ETF

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 podkladových najväčších aktív fondu. Vedúce postavenie má kyberbezpečnostná spoločnosť Palo Alto Networks (2,3 %), nasleduje výrobca čipov Nvidia a Alteryx (2,2 %), Splunk, Analog Devices a Microsoft (2,1 %), Samsara, AMD a Alphabet (1,9 %) a Tesla (1,8 %). Najväčších 10 aktív fondu má dokopy iba 20,5-percentný podiel, čo je nízka koncentrácia a teda ETF je rovnomerne vyvážený.

Z hľadiska sektorov majú najväčšie zastúpenie podniky zo sektoru informačných technológií (73,1 %), spotrebiteľského priemyslu (10,4 %), zdravotníctva (5,3 %), komunikácií (4,6 %) a financií (3,9 %). Z geografického hľadiska majú najvyšší podiel firmy z USA (83,6 %), Európy (6,3 %) a Taiwanu (4,6 %).

Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF

Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF kopíruje index Nasdaq Yewno Global Artificial Intelligence and Big Data. Ten investuje do medzinárodných spoločností v sektoroch umelej inteligencie, veľkých dát a kybernetickej bezpečnosti. ETF bol založený v roku 2019 a na rozdiel od predchádzajúceho je viac koncentrovaný a zameriava sa viac na najvyššie kapitalizované spoločnosti z odvetvia. Fond sa skladá z 81 akcií a spravuje 881 miliónov eur. Miera výdavkov ETF je na úrovni 0,35 % ročne. Dividendy vo fonde sa akumulujú a automaticky reinvestujú do ETF.

3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu - Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF
3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu – Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF

Najväčší podiel v Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF majú najvyššie kapitalizované spoločnosti. Na prvom mieste je Nvidia (9,2 %), nasledovaná spoločnosťami Meta (7,6 %), Amazon (4,9 %), Apple (4,8 %), Microsoft a Broadcom (4,5 %), Alphabet a Salesforce (4,3 %) a Adobe (3,9 %). Najväčších 10 aktív fondu má dokopy až 52-percentný podiel, čo predstavuje vysokú koncentráciu a teda ETF nie je rovnomerne vyvážený.

Zo sektorového hľadiska majú najväčšie zastúpenie technologické (68,5 %), telekomunikačné (20,6 %), spotrebiteľské (5,4 %) a finančné (4,5 %) spoločnosti. Z geografického hľadiska majú najvyšší podiel firmy z USA (84,8 %), Európy (7,3 %) a Južnej Kórey (4,6 %).

WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF

WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD sleduje výkonnosť indexu Nasdaq CTA Artificial Intelligence. Index investuje do firiem, ktoré Asociácia spotrebiteľských technológií označila za aktivátorov, zapájačov alebo zlepšovateľov v oblasti umelej inteligencie. Zo spomínaných ETF je fond od WisdomTree najstarší, založený bol v roku 2018. Skladá sa z 62 akcií a spravuje 528 miliónov eur. Miera výdavkov ETF je vo výške 0,40 % ročne. Dividendy vo fonde sa akumulujú a automaticky reinvestujú do ETF.

3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu - WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF
3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu – WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF

Najväčšie zastúpenie v ETF fonde majú akcie spoločností Upstart (4,4 %), Nvidia (3,7 %), C3.AI (3,6 %), BlackBerry (3,2 %), Palo Alto Networks (3,1 %), Renesas Electronics a ServiceNow (2,9 %), Workday, Cadence Design a Synopsis (2,7 %). Najväčších 10 aktív fondu má dokopy 31,9-percentný podiel, čo predstavuje normálnu koncentráciu a ETF tak možno považovať za relatívne vyvážený.

Zo sektorového hľadiska majú v podstate výhradné zastúpenie technologické firmy (89,7 %). Z geografického hľadiska je ETF od WisdomTree najviac diverzifikovaný. Najväčší podiel majú podniky z USA (63,6 %), Taiwan (13,2 %) a Európa (9,6 %). 3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

TOP 50: Najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023
3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom
3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Najvýnosnejšie ETF fondy roku 2021 + EÚ rebríček

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligeciu

xtb
xtb
Predchádzajúci článokWall Street hovorí, že veľké banky majú to najhoršie za sebou
Ďalší článokPomalší rast Microsoft Azure zatieňuje optimizmus ohľadom umelej inteligencie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno