V predcházajúcich článkoch zameraných na ETF fondy sme sa pozreli na najlepšie európske ETF, technologické fondy a tiež na rôzne ETF podľa sektoru. Možno ich nájsť na konci článku. Tentoraz sme sa rozhodli zamerať na 3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by mohli ťažiť z aktuálnych poklesov na trhu.

AMUNDI MSCI EMERGING MARKETS UCITS ETF (AMEM.DE)

Amundi MSCI Emerging Markets ETF sa snaží kopírovať výkonnosť indexu MSCI Emerging Markets. Index investuje do akcií popredných spoločností pôsobiacich na potenciálnych rozvojových trhoch. ETF umožňuje investorom podieľať sa na rýchlom ekonomickom raste rozvojových krajín a prosperite ich spoločností, pričom minimálny odporúčaný investičný horizont je 5 rokov. Obchoduje sa na európskej burze v eurách.

ETF sa skladá z 1387 stredne a vysoko kapitalizovaných firiem a aktuálne spravuje 2,68 miliardy EUR. Je vyvažovaný štvťročne a ročná miera výdavkov dosahuje 0,20 %. Stratégia fondu je akumulačná, čo znamená, že dividendy sú automaticky reinvestované. Najväčšie zastúpenie v ETF majú firmy z Číny (27,4 %), Indie (16,1 %), Taiwanu (13,4 %), Južnej Kórey (11,8 %) a Brazílie (6,3 %).

3 agresívne rastové ETF fondy - Amundi MSCI Emerging Markets (AMEM.DE)
3 agresívne rastové ETF fondy – Amundi MSCI Emerging Markets (AMEM.DE)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu. Vedúce postavenie má taiwanský gigant v oblasti výroby čipov TSMC, veľké zastúpenie majú čínske technologické spoločnosti Tencent, Alibaba, Meituan a JD.com, resp. juhokórejský Samsung Electronics. Najväčších 10 aktív má dokopy 22,7 % podiel, čo je pomerne malá koncentrácia a fond je tak vyvážený. Z hľadiska sektorov majú najväčšie zastúpenie podniky z finančného sektoru (23,7 %), IT (18,8 %), spotrebiteľského priemyslu (12,3 %), ťažby komodít (9,2 %) a komunikácií (8,6 %).

Cena ETF AMEM.DE v doterajšom priebehu roka klesla o -12,1 % na 4,38 USD a dosahuje lepšiu výkonnosť ako širší trh. Od založenia v roku 2018 ale cena fondu vzrástla iba o +6,95 %, čo možno považovať za slabý výsledok. Slabší výkon možno pripísať prepadu čínskych akcií kvôli množstvu tamojších problémov.


WisdomTree NASDAQ 100 3x Daily Leveraged (QQQ3.DE)

Medzi skutočne agresívne rastové ETF fondy musí samozrejme patriť aj relatívne známy ETF fond WisdomTree NASDAQ 100 3x Daily Leveraged. Ten sa označuje v jednoduchosti aj za 3x pákovaný index Nasdaq 100. Výnos fondu predstavuje 3-násobok dennej výkonnosti indexu NASDAQ 100, pričom je upravený tak, aby odrážal poplatky a náklady spojené s udržiavaním pozície s pákovým efektom v akciách. Ak napr. index NASDAQ 100 za deň stúpne o 1 %, potom ETF QQQ3.DE stúpne o 3 % bez poplatkov a naopak.

Fond bol založený v roku 2014 a predstavuje veľmi agresívnu rastovú stratégiu pre investorov, ktorí očakávajú rast indexu Nasdaq 100. ETF má pod správou 152 miliónov USD a jeho ročná miera výdavkov dosahuje 0,75 %. Viac o podkladovom aktíve Nasdaq 100 a európksom ETF kopírujúcom jeho výkonnosť nepákovane sa možno dočítať v tomto našom článku 3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie.

3 agresívne rastové ETF fondy - WisdomTree NASDAQ 100 3x Daily Leveraged (QQQ3.L)
3 agresívne rastové ETF fondy – WisdomTree NASDAQ 100 3x Daily Leveraged (QQQ3.L)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív indexu Nasdaq 100, ktoré sa na jeho celkovej výkonnosti podieľajú až 50,09 %, čo znamená, že ide o vysokú koncentráciu. Najvyššie podiely vo fonde majú najväčšie spoločnosti obchodované na burze Nasdaq podľa trhovej kapitalizácie. Z hľadiska odvetví majú najväčšie zastúpenie v indexe aktíva firiem z IT (56 %), spotrebiteľských služieb (22 %), spotrebiteľských produktov (7 %), zdravotníctva (6 %) a priemyslu (5 %).

Cena QQQ3.DE sa od začiatku tohto roka znížila o –72,3 % na 61,75 EUR, čo je veľmi zlý výkon možno ho pripísať do veľkej miery korekcii v cenách technologických spoločností a trojnásobnej páke indexu.


iShares Healthcare Innovation UCITS ETF (HEAL.L)

Posledný fond, ktorý si našiel miesto v našom zozname 3 agresívne rastové ETF fondy, je iShares Healthcare Innovation UCITS ETF od spoločnosti BlackRock. Kopíruje výkonnosť indexu zloženého spoločností, ktoré generujú značné príjmy z rôznych sektorov zameraných na inovácie v oblasti lekárskej liečby a zdravotníckych technológiách. Odporúčaný investičný horizont ETF, ktorý je obchodovaný na burze v Londýne v USD, je dlhodobý (viac ako 5 rokov). Aktívum môže predstavovať vhodnú voľbu pre investorov, ktorí očakávajú ďalšie inovácie a technologické prielomy v oblasti zdravotníctva.

ETF fond založený v roku 2016 spravuje 1,34 miliardy USD, skladá sa z 212 firiem a je vyvažovaný raz ročne. Nevypláca dividendy a jeho miera ročných výdavkov dosahuje úroveň 0,40 %. Všetky spoločnosti vo fonde sú z oblasti liečby a zdravotníckych technológií, pričom najväčšie zastúpenie majú podniky z USA (71,3 %), Európy (15,4 %), Južnej Kórey (4,9 %) a Japonska (4,2 %).

3 agresívne rastové ETF fondy - iShares Healthcare Innovation UCITS ETF (HEAL.L)
3 agresívne rastové ETF fondy – iShares Healthcare Innovation UCITS ETF (HEAL.L)

Vyššie sú zobrazené najväčšie aktíva, z ktorých sa fond skladá. Patria tam významní výrobcovia zdravotníckych technológií ako Dexcom, Abiomed či Intuitive Surgical, biotechnologické firmy Biogen, Sarepta Therapeutics a Genmab, ale aj výrobca vakcín Moderna. Najväčších 10 aktív majú v celom ETF podiel 18,03 %, čo predstavuje nízku koncentráciu.

Fond HEAL.L v tomto roku stratil -20,8 % trhovej hodnoty, čo je väčší pokles ako v prípade indexu S&P 500. ETF zaostáva za benchmarkom aj v horizonte 5 rokov (+28,3 % vs. +50,2 %). agresívne rastové etf fondy


Naše ďalšie články o ETF fondoch:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPo ďalšej facke Rivianu investori začínajú strácať trpezlivosť
Ďalší článokVisa investuje 1 MLD dolárov v Afrike počas 5 rokov na rozvoj elektronických platieb
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno