Zmiešané výsledky bánk

Vedúci predstavitelia bánk strávili väčšinu minulého týždňa poukazovaním na „zelené čísla“ pri uzatváraní obchodov napriek tomu, že vo väčšine prípadov zaznamenali neuspokojivý týždeň z pohľadu kvartálnych výsledkov. Finančná riaditeľka Morgan Stanley Sharon Yeshaya povedala, že „nálada a aktivita sa ku koncu štvrťroka zlepšili, čoho dôkazom sú zelené čísla, ktoré sa objavili v našich podnikoch.“

Finančný riaditeľ Citigroup Mark Mason povedal, že „vidíme zelenú“ pri vydávaní dlhu, „keď klienti začínajú byť viac presvedčení“ o smerovaní úrokových sadzieb. Generálny riaditeľ Goldman Sachs David Solomon povedal, že mesiac jún „bol určite lepší“ ako predchádzajúca časť štvrťroka a že v júli zaznamenal viac „rizikového sentimentu“.

To určite chceli investori počuť. Akcie väčšiny veľkých bánk minulý týždeň vzrástli. Akcie Morgan Stanley v utorok po zverejnení výsledkov vzrástli o viac ako 6 %. Akcie spoločnosti Goldman v stredu dokonca vzrástli o viac ako 1 % napriek tomu, že zisky klesli o 58 %, čo je viac, ako sa očakávalo. Vo väčšine bánk však výkon hlavných činností Wall Street rozhodne nebol ničím, čo by sa malo oslavovať. Výnosy z obchodovania klesli o 22 % v Morgan Stanley, 14 % v Goldman, 13 % v Citigroup a 10 % v JPMorgan Chase. Len Bank of America (BAC) zaznamenala nárast príjmov z obchodovania o 7 %.

Výnosy investičného bankovníctva klesli v Citigoup o 24 %, v Goldman Sachs o 20 % a v JPMorgan o 6 %. V Morgan Stanley stagnovali a v Bank of America vzrástli o 1,6 %. Poklesy v Goldman a Citigroup boli horšie, ako sa očakávalo. U ostatných výsledky prekonali odhady. Globálne spomalenie obchodovania začalo minulý rok po boome v roku 2021, čo spôsobilo, že firmy na Wall Street znížili bonusy a zredukovali počty zamestnancov. Pokračovalo to aj v roku 2023, keď celosvetové výnosy investičného bankovníctva za druhý štvrťrok podľa Dealogic klesli o 52 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Wall Street hovorí, že banky majú to najhoršie za sebou
Wall Street hovorí, že banky majú to najhoršie za sebou

Koniec prepúšťania

Goldman, Morgan Stanley a Citigroup patrili medzi firmy na Wall Street, ktoré od konca roka 2022 urobili alebo oznámili prerušenie približne 20 000 pracovných miest, čo viedlo k stámiliónovým nákladom na odstupné. Goldman minul 260 miliónov USD počas prvej polovice roka a Citigroup minula až 450 miliónov USD. Náklady na odstupné Morgan Stanley boli v druhom štvrťroku 308 miliónov USD.

Niektorí vedúci pracovníci tento týždeň naznačili, že znižovanie počtu zamestnancov sa pravdepodobne skončilo. „Som rád, že sme začali v januári pracovať na dimenzovaní počtu zamestnancov,“ povedal Solomon s odkazom na rozhodnutie z tohto mesiaca prepustiť viac ako 3000 pracovníkov. Ale teraz sa „cítime dobre z toho, kde sme.“ Solomon tiež povedal, že si všimol, že na niekoľkých miestach ako sú trhy s akciovým kapitálom a fúzie a akvizície sa zvyšuje aktivita.

„Keď sa vrátim späť a pozriem sa historicky na iné obdobia, v ktorých makroprostredie vytvorilo prudké poklesy v činnosti investičného bankovníctva, majú tendenciu trvať približne rok a potom sa začnú zlepšovať,“ povedal generálny riaditeľ. „A tak si myslím, že to tu začíname vidieť.“ Dodal, že Goldman sa nemusí vracať do obdobia rozmachu v roku 2021, aby videl „materiálový vzostup“.

Yeshaya v Morgan Stanley povedal, že počet nevybavených obchodov spoločnosti je na vzostupe a aktivity v oblasti fúzií a akvizícií sa zvyšujú v energetike a financiách. Mason v Citigoupe potvrdil, že začína vidieť „plynovod fúzií a akvizícií, od ktorého by sme sa mohli odraziť, keď sa nálada neustále zlepšuje“. Napriek tomu má spoločnosť „viac práce“ na akciových kapitálových trhoch a fúziách a akvizíciách.

Jeho šéfka, generálna riaditeľka Jane Fraserová, ale znela opatrne. Vo vyhlásení uviedla, že „dlho očakávané oživenie investičného bankovníctva sa ešte neuskutočnilo.“ Potom povedala analytikom, že „firmy sú dosť opatrné“, pričom uviedla vyhliadky na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému, napätie s Čínou a obavy z obmedzeného hospodárskeho rastu.

„Myslím, že klienti sa už nejaký čas akceptujú súčasné prostredie ako nový normál a začínajú sa globálne umiestňovať.“ Finančný riaditeľ JPMorgan Jeremy Barnum povedal, že investičné bankovníctvo bolo v júni lepšie, ako sa očakávalo, ale v piatok varoval analytikov, že je „príliš skoro“ označiť to za trend. „Uvidíme,“ povedal. Pre celkové kapitálové trhy „Júl by mal byť dobrým ukazovateľom pre zvyšok roka.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článok3 najlepšie ETF fondy zamerané na umelú inteligenciu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno