Ernie lepší ako ChatGPT

Baidu, popredný poskytovateľ vyhľadávacích nástrojov v Číne, uviedol že jeho najnovší ekvivalent ChatGPT prekonal široko populárny chatbot OpenAI podporovaný Microsoftom vo viacerých kľúčových metrikách. Baidu uviedol, že Ernie 3.5, najnovšia verzia jeho modelu Ernie AI, prekonala „ChatGPT-4 v komplexnom skóre schopností“.

Spoločnosť citovala test, ktorý vykonal štátny denník China Science Daily pomocou súborov údajov vrátane AGIEval a C-Eval, dvoch benchmarkov používaných na hodnotenie výkonnosti modelov umelej inteligencie (AI). Oznámenie Baidu prichádza uprostred globálneho rozruchu AI, ktorý spustil ChatGPT a ktorý sa rozšíril aj do Číny. To podnietilo nával domácich spoločností, aby predstavili konkurenčné produkty.

Baidu bola prvou veľkou čínskou technologickou spoločnosťou, ktorá debutovala s produktom AI ako konkurencia ChatGPT, keď v marci predstavila svoj jazyk AI Ernie Bot. Ten bol postavený na staršom modeli AI Ernie 3.0 a posledné tri mesiace bol vo fáze testovania. Ostatné veľké čínske technologické firmy, vrátane Alibaba a Tencent, už predstavili svoje modely AI.

Tencent na oživenie podnikania sa snaží integrovať aj možnosti umelej inteligencie do svojho portfólia produktov, kde sa radí populárna sociálna sieť WeChat, ale aj online médiá. Alibaba, po tom čo oznámila rozdelenie podnikania do 6 divízií, predstavila četbota podobného aplikácii ChatGPT. Nazýva sa Tongyi Qianwen, čo znamená hľadanie odpovede pomocou tisícky otázok.

Predstavitelia firmy Baidu uviedli, že ich nový model prichádza s lepším tréningom a efektívnosťou vyvodzovania odpovedí, čo ho umiestňuje na rýchlejšie a lacnejšie ekvivalenty Chatbotov. Uviedli tiež, že jeho nový model bude podporovať externé „pluginy“. Pluginy sú dodatočné aplikácie, ktoré umožnia AI Baidu pracovať na špecifickejších scenároch, ako je sumarizácia dlhého textu a generovanie presnejších odpovedí.

Problémom pre akcie Baidu však zostáva aj fakt, že Čína zvažuje nové daňové stimuly pre špičkové firmy z výrobného sektora na podporu ekonomiky a inovácií v technológiách, keďže čelí silnej konkurencii USA. Plánované opatrenia by mohli ušetriť špičkovým výrobcom stovky miliárd jüanov. Prezident Si Ťin-pching označil “moderný priemyselný systém” za jednu z hlavných priorít Číny začiatkom tohto mesiaca. To podporuje špekulácie, že Peking zavedie opatrenia, ako sú dotácie pre špičkové priemyselné odvetvia od nových materiálov, čipov, umelej inteligencie až po biofarmáciu.

Baidu

Baidu je čínska nadnárodná technologická spoločnosť špecializujúca sa na služby súvisiace s internetom a umelov inteligenciou. Bola založená v januári 2000 a jej ústredie sa nachádza v Pekingu v Číne. Podnik prevádzkuje najväčší vyhľadávací nástroj v Číne, ktorý poskytuje webové stránky, obrázky, videá a ďalšie typy vyhľadávania.

Baidu, prezývaný aj čínsky Google, generuje väčšinu svojich príjmov zo svojho internetového vyhľadávača. Za posledných 5 rokov sa ale podnik zameral na aj na vývoj technológií autonómneho riadenia. Za svoju robotaxi službu Apollo Go začal účtovať poplatky minulý rok. V rámci vývoja robotaxi služieb firma podporuje startup Pony.ai, ktorý začiatkom roka začal s testovaním autonómnych robotaxíkov v Pekingu.

V roku 2017 Baidu získal Raven Tech, startup s umelou inteligenciou. Táto akvizícia pomohla Baidu posilniť svoje schopnosti AI a urýchliť svoje iniciatívy autonómneho riadenia. V tom istom roku získal xPerception, americký startup zameraný na počítačové videnie a technológiu vizuálneho vnímania. Táto akvizícia prispela k výskumnému a vývojovému úsiliu Baidu v oblasti rozšírenej reality a autonómneho riadenia. O rok neskôr podnik získal Xiaodu Technology, organizáciu pre inteligentné domáce zariadenia a asistentov AI. Táto kúpa pomohla firme expandovať na trh inteligentných domácností a posilniť jej technológiu hlasom aktivovaného asistenta.

Akcie Baidu


Akcie spoločnosti Baidu, v tomto roku stúpli o +17,3 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -7,24 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 140,38 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 11 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 12,7 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAko si vybrať akcie, do ktorých investovať?
Ďalší článokAkcie Joby Aviation stúpli za 2 dni o 60 %, lietajúce taxíky sa blížia
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno