3 sektorové ETF

Akciové trhy sa kvôli energetickej kríze, vysokej inflácií, zvyšovaniu úrokových sadzieb a s stým spojenou blížiacou sa recesiou, naďalej nachádzajú vo výraznej korekcii. Index S&P 500 stratil od svojej najvyššej ročnej úrovne takmer 19 % trhovej hodnoty a index Nasdaq Composite až o 28 %. Tieto poklesy umožňujú nakupovať akcie či ETF o poznanie lacnejšie. V našej sérií článkov venujúcim sa ETF fondom sme sa teraz rozhodli pozrieť na 3 sektorové ETF, resp. 3 ETF z rôznych sektorov s vysokým potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste.

VanEck Semiconductor UCITS ETF (VVSM.DE)

Začíname ETF zameraným na odvetvie vývoja a produkcie polovodičov a čipov. Bol založený v decembri 2020 spoločnosťou VanEck Asset Management ako prvý európsky polovodičový ETF fond, pričom je zložený len z vysoko-kapitalizovaných akcií, ktoré generujú minimálne 50 % tržieb z polovodičov a súvisiacich činností. VVSM.DE tak ťaží z digitálnej revolúcie a nástupu nových technológií vrátane virtuálnej reality, autonómneho riadenia, strojového učenia, 5G, robotizácie či internetu vecí.

Fond sa skladá z 25 akcií a spravuje 634 miliónov eur, pričom je vyvažovaný polročne. Príjmy z dividendy sú v rámci ETF reinvestované a ročná miera výdavkov (expense ratio) dosahuje úroveň 0,35 %. VanEck Semiconductor UCITS ETF je vhodnou voľbou pre tých, ktorí veria nástupu nových technológií, pretože tie budú poháňané čipmi a polvodočmi, pričom by mali však rákať s cyklickosťou tohto odvetvia.

3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste - VVSM.DE
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste – VVSM.DE

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu, ktoré majú na celkovom zložení podiel 75,26 %, čo predstavuje veľmi vysokú koncentráciu. Z geografického hľadiska majú v ETF najväčšiu váhu spoločnosti z USA (76,85 %), Európy (13,49 %) a Taiwanu (9,61 %).

Cena VVSM.DE sa od začiatku tohto roka znížila o –25,84 % na €19,79, čím výrazne zaostáva za širším trhom. Za posledné 2 roky sa cena fondu zvýšila o +19,85 %.


iShares S&P 500 Health Care Sctr UCITS ETF (IUHC.L)

Medzi sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste patrí aj IUHC.L. Fond bol založený v roku 2015 najväčším správcom aktív, spoločnosťou BlackRock a snaží sa kopírovať výkonnosť indexu zloženého zo spoločností z amerického zdravotníckeho sektora. Tvoria ho teda farmaceutické a biotechnologické spoločnosti, resp. firmy zamerané na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

ETF sa skladá z 64 akcií a spravuje aktíva v hodnote 2,12 miliardy dolárov, pričom je vyvažovaný štvťročne. Ročná miera výdavkov dosahuje iba 0,15 %. Všetky dividendy sú automaticky reinvestované späť. iShares S&P 500 Health Care Sctr UCITS ETF je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú bezpečie a stabilný rast na úrovni širšieho akciového trhu.

 3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste - IUHC.L
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste – IUHC.L

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív fondu, ktoré majú na celkovom zložení podiel 54,69 %, čo predstavuje pomerne veľkú koncentráciu. Najväčšie zastúpenie v ETF majú firmy z odvetvia farmácie (29,58 %), zdravotníckych pomôcok a vybavenia (17,51 %), poskytovania zdravotnej starostlivosti (15,58 %) a biotechnológií (14,32 %).

Cena IUHC.L sa od začiatku tohto roka znížila iba o –10,6 % na $9,60 a jednoznačne tak prekonáva výkon širšieho trhu. Za posledné 2 roky ETF fond vzrástol o +23,15 %.


MSCI ESG RatingAA (7,83)

Lyxor MSCI World Information Technology TR UCITS ETF (LYPG.DE)

Lyxor MSCI World Information Technology UCITS ETF bol založený v roku 2010 spoločnosťou Lyxor a sleduje benchmarkový index MSCI Daily TR World Net Information Technology. Fond investuje do spoločností s veľkou a strednou kapitalizáciou v odvetví informačných technológií.

ETF sa skladá z 189 akcií a pod správou má aktíva v hodnote 1,11 miliardy eur. Ročná miera výdavkov dosahuje 0,30 % a dividendový výnos na úrovni 0,85 % je automaticky reinvestovaný tak ako vo vyššie spomenutých prípadoch. Investíciu do LPYG.DE by mali zvažovať najmä agresívnejšie nastavení investori s vidinou vyššých výnosov, ale aj vyšším rizikom.

3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste - LYPG.DE
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste – LYPG.DE

10 najväčších podkladových aktív fondu sa podieľa na celkovej váhe fondu 58,02 %, čo predstavuje pomerne veľkú koncentráciu. Veľmi vysokú váhu majú predovšektým spoločnosti Apple a Microsoft, dokopy s 40 %. Z geografického hľadiska majú v ETF najväčšiu váhu spoločnosti z USA (88,32 %), Európy (6,00 %) a Japonska (3,81 %).

Cena LYPG.DE sa od začiatku tohto roka znížila iba o –17,2 % na €483,55, čo je v súlade so širším trhom. Za posledné 2 roky ETF fond vzrástol o +30,29 % a za 5 rokov až o +159,02 %.


Naše ďalšie články o ETF fondoch:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSú nehnuteľnosti bezpečná investícia tak ako sa hovorí?
Ďalší článokPotenciálna akvizícia padla a akcie Darktrace stratili tretinu hodnoty
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno