Finančné trhy tento týždeň

Okrem pokračujúcej sezóny výsledkov zostane na pozadí téma menovej politiky a výnosy dlhopisov. Trh očakáva, že sa dominantné názory na postupné znižovanie sadzieb, ktoré by mohlo začať až na jeseň, nezmenia.

PMI v Európe a HDP v USA

V Európe sa očakáva ďalšie mierne zlepšenie indexu PMI, ktorý sa snaží dostať späť na neutrálnych 50 bodov. V USA ekonomika pravdepodobne nedosiahne na výkony z posledného štvrťroku minulého roku, ale mala by byť dostatočne silná na to, aby nedochádzalo k obnove špekulácií o skoršom znížení úrokových sadzieb.

Snimek obrazovky 2024 04 22 213321

Tento rok sa americká ekonomika vyvíja inak, ako Fed a väčšina prognostikov očakávali. Inflácia, ktorú bližšie predstavia makrodata deflátoru v piatok, znova zrýchlila a rast HDP sa v prvom štvrťroku pravdepodobne priblíži k 3 %.

Stále pretrváva otázka, či sa prípadné dobré výsledky firiem môžu stať novým motorom rastu v dobe, keď makroekonomická podpora chýba. Ďalšie bezpečnostné riziká sa ale môžu objaviť kedykoľvek, čo je faktor, ktorý nemožno vylúčiť nikdy.

Ohrozené technológie?

Od začiatku roka sme svedkami, že trh ťahá smerom nahor úzka skupina technologických a komunikačných spoločností s veľkým trhovým kapitálom, ktoré dosiahli na najlepší prvý štvrťrok od roku 2019 a nové historické maximá. Skupina tzv. Mag 7 by mala v prvom štvrťroku 2024 vykázať až 38 % medziročný nárast ziskov, čo výrazne prevyšuje očakávané 2 % celého indexu S&P 500.

Značné rozdiely vo výkonnosti medzi technologickými gigantmi a ostatným trhom však nezostali bez povšimnutia, a investovanie do veľkých technologických firiem sa stalo veľmi populárnym. Tento trend viedol k mimoriadne vysokej koncentrácii na trhu, kde desať najväčších spoločností teraz tvorí viac ako 30 % trhovej kapitalizácie indexu S&P 500, pričom ich podiel na generovaných ziskoch je „iba“ 25 %. Optimistické očakávania, podporené rozmachom umelej inteligencie, robia trh zvlášť citlivým na akékoľvek signály, ktoré by nemuseli byť až tak pozitívne.

Turbulence v AI sektore

Polovodiče sa potýkajú s nedávnym obratom v nálade na trhu, čo iniciovali najmä slabé objednávky od ASML. Minulý týždeň tiež priniesol pre investorov nemilé prekvapenie od firmy Super Micro Computer, obľúbencu z oblasti umelej inteligencie v prvom tohtoročnom štvrťroku. Spoločnosť zvyčajne s oznámením dátumu výsledkov súčasne predznamenáva aj konkrétne čísla, avšak tentoraz sa tak nestalo, čo viedlo k poklesu jejich akcií o 23 %.

Nie je to ale jediný príklad napätia, ktoré aktuálne panuje na trhoch. Nvidia, v tom čase tretia najväčšia korporácia sveta (teraz piata), zaznamenala po tejto správe pokles akcií o 10 %, čím pripravila svojich akcionárov o viac než 200 miliárd USD. V historickej súpiske sa umiestnila na druhom mieste po spoločnosti Meta, ktorá v februári 2022 zaznamenala stratu 230 miliárd USD po publikovaní neuspokojivých výsledkov a výhľadu na ďalšie obdobie.

Neisté vyhliadky dlhopisov

Ďalším dôvodom, ktorý mohol priťahovať pozornosť trhov, je postupný rast výnosov desaťročných dlhopisov, ktoré by mohli v blízkej dobe dosiahnuť nedávno prekonanú hranicu 5 %, čo bolo na začiatku roka považované za veľmi nepravdepodobné. V popredí záujmu trhov ale zostanú na nové makroúdaje, ktorých tento týždeň bude požehnane.

Týždeň plný kľúčových výsledkov

Hlavné očakávania sa koncentrujú na veľké technologické spoločnosti, ktoré začnú tento týždeň zverejňovať svoje výsledky. Tesla pravdepodobne úľavu trhom neprinesie, zatiaľ čo Meta by mohla vo štvrtok po uzatvorení búrz priniesť pozitívne prekvapenie. Dva popredné giganty technologického sektoru Alphabet a Microsoft zverejnia svoje výsledky na konci týždňa a očakáva sa, že ich výsledky budú solídne. Reakcie trhu ale zatiaľ zostávajú neisté.

vysledky 22 4

Oči na Tesle

V tomto týždni si zvláštnu pozornosť zaslúži Tesla, ktorá v tomto roku čelí značným obtiažam, keď jej akcie stratili 41 % svojej hodnoty. Po uzavretí trhu v utorok Tesla oznámi svoje hospodárske výsledky za prvé štvrťroku roku 2024, pričom analytici predpokladajú značný pokles zisku na akciu. Tento pokles by bol hlavne dôsledkom cenovej vojny a nižšieho predaja vozidiel. Situácia môže viesť k tomu, že ak cena akcií Tesly klesne pod 120 USD, prestane byť Tesla považovaná za najcennejšiu automobilku a na prvé miesto sa posunie Toyota. Zároveň o víkende vyšla správa, že Tesla znížila ceny svojich modelov Y, S a X v Spojených štátoch o 2 000 USD. S prihliadnutím k vysokej pravdepodobnosti odkladu uvedenia Modelu 2 na trh sa blížiace štvrťroku pre Teslu nejaví v pozitívnom svetle.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMeta a obrovské očakávania, s čím príde Mark Zuckerberg tentokrát?
Ďalší článokSAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno