Prudké zníženie produkcie ropy

Akcie popredného ropného koncernu BP v utorok vzrástli o +8,4 % po tom, čo uviedol, že spomalí prechod na výrobu nízkouhlíkovej energie. Investori privítali toto rozhodnutie spoločnosti znížiť produkciu ropy a zemného plynu pomalším tempom, než sa pôvodne avizovalo. Cieľom je teraz pokúsiť sa znížiť produkciu fosílnych palív v roku 2030 o 25 % v porovnaní s úrovňou z roku 2019. To je o niečo menej ambiciózny plán v porovnaní s predchádzajúcim cieľom zníženia o 40 %.

Prejav generálneho riaditeľa Bernarda Looneyho, kde oznámil zmenu stratégie je reakciou na kritiku, že jeho zameranie na ESG otázky môže negatívne vplávať na cenu akcií. Začiatkom roku 2000 mal vtedajší generálny riaditeľ John Browne prejav, v ktorom povedal, že podnik musí znížiť produkciu ropy, krátko po tom, čo firma oficiálne zmenila svoj názov z British Petroleum na BP.

Nesprávne načasovanie?

Z dôvodu vládnych nariadení a enviromentálnych tlakov sa v posledných rokoch mnoho najmä európskych firiem začalo orientovať na ekologickejšiu produkciu. To je pochopiteľné a chvályhodné. BP napr. v apríli uzatvorili partnerstvo s Volkswagenom na zavedenie rýchleho nabíjania elektromobilov v Európe. Do roku 2024 by ich malo pribudnúť 8 000. V októbri minulého roka oznámila akvizíciu výrobcu obnoviteľného zemného plynu Archaea Energy za 4,1 MLD USD, čo bolo súčasťou expanzie do oblasti nízkouhlíkových palív.

Avšak pred rokom sa začala ruská invázia na Ukrajinu a tá spôsobila energetickú krízu. Nakoniec aj zmenu smerovania a opätovné zamerania sa viac na produkciu ropy. Ceny ropy a zemného plynu v dôsledku vojny vyskočili na dlhoročné maximá, z čoho profitovali ropné spoločnosti a teda aj BP.

Pripojila sa tak ku konkurentom, ktorí v roku 2022 vykázali rekordné zisky, pričom za celý rok zaznamenala zisk v hodnote 27,7 miliardy dolárov, čo prekonalo predchádzajúce maximum z roku 2008. Po dobrom roku firma BP tiež zvýšila svoju dividendu o 10 % a oznámila nový plán odkupu akcií vo výške 2,75 miliardy USD. Na druhej strane bola britská spoločnosť nútená opustiť svoje aktivity v Rusku, čo malo za následok odpisovanie strát vo výške 25,5 miliardy USD.

Akcie BP


Akcie BP, v tomto roku vzrástli o +7,6 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 36,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 5,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 5,5 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,5 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií BP je aktuálne 3,83 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokGoogle útočí späť na Microsoft a jeho úspech GPT vypustením vlastnej umelej inteligencie s názvom Bard
Ďalší článokAnalýza akcie Amazon (2023): Inovatívny technologický gigant bez zisku
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno