Veľká akvizícia

Exxon Mobil rokuje o akvizícii Pioneer Natural Resources a podľa viacerých zainteresovaných ľudí, sa blíži k najväčšiemu prevzatiu za viac ako dve desaťročia. Energetický gigant sa totiž snaží stať sa dominantným americkým producentom bridlicovej ropy. Dohoda by mohla mať hodnotu až 60 miliárd USD a môže byť dokončená v najbližších dňoch za predpokladu, že nenastanú žiadne komplikácie.

Pri tejto veľkosti by transakcia mohla byť tento rok najväčšia na svete a prekonala by akvizíciu farmaceutického gigantu Pfizer, ktorý prevzal za 43 miliárd USD výrobcu liekov na rakovinu Seagen. Bola by to zároveň najväčšia akvizícia Exxonu od zlúčenia s Mobil Corporation v roku 1999 a urobila by z energetického giganta najväčšieho producenta v najplodnejšej americkej ropnej panve.

Akcie Pioneer včera uzavreli obchodovanie na 214,96 USD za kus, čo znamená hodnotu spoločnosti na 50,1 miliardy USD. Hoci je transakcia v pokročilej fáze, stále sa môže rozpadnúť.

Dohoda so spoločnosťou Pioneer by zjednotila dvoch najväčších držiteľov výmery v Permskej panve v Texase a Novom Mexiku, čím by sa Exxon stal zďaleka najväčším producentom bridlicovej ropy s produkciou približne 1,2 milióna barelov denne. To je viac ako mnohé krajiny OPEC. Tiež by to rozšírilo inventár špičkových vrtných lokalít spoločnosti Exxon na desaťročia dopredu. Firma by mohla poskytovať lacnú a nízkorizikovú ropu aj po roku 2050.

Pozornosť sa sústreďuje na budúcnosť Pioneer, odkedy zakladateľ a generálny riaditeľ Scott Sheffield v apríli povedal, že plánuje odísť do dôchodku na konci tohto roka. Sheffield pracuje v Perme od 70. rokov 20. storočia a je považovaný za architekta bridlicového boomu, ktorý z USA urobil ropnú veľmoc.

Exxon už roky hľadá akvizície v Perme, ale má problémy s načasovaním. Financie spoločnosti zasiahli počas pandémie pokles cien ropy a zvýšenie kapitálových výdavkov na veľké globálne projekty, čo prinútilo spoločnosť Exxon požičať si miliardy USD na vyplatenie dividend akcionárom.

Po znížení výdavkov, znížení nákladov a využití výhod investícií z obdobia pandémie sa zisky Exxonu v roku 2022 vyšplhali na rekordných 59 miliárd USD. Akcie medzitým minulý rok získali viac ako 80 %, čím poskytli finančnú silu pre ďalšiu potenciálnu éru rastu. Generálny riaditeľ spoločnosti Exxon Darren Woods v júli investorom povedal, že spoločnosť pokračuje v skúmaní potenciálnych fúzií a akvizícií, no zostane „vyberavá“ a zameria sa na vytváranie hodnoty.

Akcie Exxon


Akcie Exxon si od začiatku roka pripísali už +2,3 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 108,99 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 8,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 9,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 4,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokBudúci hlavný sponzor Manchestru United Qualcomm v centre pozornosti
Ďalší článokBig tech akcie: Sú Apple, Microsoft, Meta a ďalšie firmy príliš drahé, alebo je čas na nákup?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno