Hlavný cieľ – zameranie sa na kľúčových odberateľov

Od invázie Ruska na Ukrajinu pred rokom nebol význam Equinoru pre Európu nikdy väčší ako je v súčasnosti, z dôvodu hľadania alternatívnych zdrojov energií. Firma teraz využíva svoj obrovský zisk z minulého roka, výsledok stagnujúcej produkcie a prudko stúpajúcich cien plynu na zvýšenie kapacity, ako aj na odmeňovanie svojich akcionárov. Transakcia dáva Equinoru 30% neprevádzkovaný podiel v ťažobnom ropnom poli Buzzard a ďalších 40% prevádzkovaný podiel na rozvoji Rosebank, ako uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

„Staviame na našej dlhodobej pozícii silného energetického partnera pre Spojené kráľovstvo, čím posilňujeme našu pozíciu spoľahlivého poskytovateľa energie v Európe,“ uviedol vo vyhlásení výkonný viceprezident pre prieskum a výrobu Philippe Mathieu. Equinor sa zameriava na „prehĺbenie pôsobnosti v našich kľúčových krajinách“.

Equinor v minulom roku zásoboval 29 % dopytu po zemnom plyne v Spojenom kráľovstve a investuje do energetickej infraštruktúry po celej krajine, vrátane veterných parkov na mori, vodíkových projektov a technológie zachytávania a skladovania uhlíka. „Dohoda so Suncor Energy má strategický zmysel,“ povedal v piatok Teodor Sveen-Nilsen, analytik SpareBank. „Očakávame, že Equinor v najbližších rokoch opustí krajiny kde už nemá spoločnosť silnú pozíciu.“

Akvizícia v tomto roku zvýši podiel na základnom imaní o približne 15 000 barelov ropného ekvivalentu denne, uviedol Equinor. Pole Buzzard, ktoré prevádzkuje čínska spoločnosť Cnooc, produkuje približne 60 000 barelov denne. Očakávané vyťažiteľné zásoby z poľa Rosebank západne od Shetlandských ostrovov predstavujú približne 300 miliónov barelov. Po dohode bude spoločnosť vlastniť 80 % tohto aktíva.

Akcie Equinor


Akcie Equinor, za posledných 12 mesiacov klesli o -7,1 %  a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 31,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 3,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 4,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 0,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokDeň investorov v Tesle: Masterplan 3 Elona Muska
Ďalší článokAko investovať do zlata v roku 2023?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno