Finančné trhy tento týždeň

Posledné zverejnené údaje o inflácii boli prekvapujúce. Silný dopyt stále udržiava ceny v pohybe a zdá sa, že možnosť skoršieho zníženia úrokových sadzieb sa tak vzďaľuje. Prvé uvoľnenie menovej politiky sa teraz presúvajú skôr až na jún a predtým očakávaný marec sa tak javí čoraz viac nereálne. V dôsledku toho dlhopisy zostávajú pod značným tlakom, zatiaľ čo akciové trhy úspešne odolávajú.

Týždeň bez veľkých prekvapení

V nadchádzajúcom týždni sa neočakáva veľa významných makroekonomických správ. Zatiaľ čo v zámorí budú trhy sledovať skôr menej dôležité štatistiky, v Európe sa pozornosť sústredí na predbežné indexy nákupných manažérov, od ktorých sa očakáva mierne zlepšenie, ale stále pod kľúčovou hranicou 50 bodov. Ďalej bude zverejnený zápis z posledného zasadnutia menového výboru Fedu, ktorý ale pravdepodobne na trhoch nevyvolá väčší rozruch. Zasadnutie totiž neprinieslo žiadne významné otrasy. Predstavitelia Fedu sa prikláňajú k názoru, že úrokové sadzby by mali zostať na súčasnej úrovni aj v nasledujúcich mesiacoch najmä kvôli údajom o raste HDP USA v 4. štvrťroku a decembrových tržbách v maloobchode, ktoré prekonali očakávania analytikov.

Ďalším dôvodom pre udržanie súčasnej výšky úrokových sadzieb môže byť aj súčasná úroveň neutrálnej úrokovej sadzby, ktorú podľa niektorých členov Fedu považujú za vyššiu, než bola pred pandémiou Covidu-19. Agentúra Bloomberg predpokladá, že Fed by mohol začať znižovať úrokové sadzby už v tomto roku, dokonca skôr, než sa inflácia ustáli pod inflačný cieľ 2 %.

Americké akcie sa zdajú byť nezastaviteľné. Rally, ktorá posunula index S&P 500 nad historickú hranicu 5 000 bodov sa opiera buď o pokles výnosov, alebo o zlepšujúce sa ekonomické vyhliadky, v závislosti na aktuálnej situácii. V súčasnosti nevyvoláva obavy dokonca ani nedávny nárast dlhopisových výnosov o približne 40 bázických bodov v kombinácii s pevnejšími makroúdajmi. Ekonomika pokračuje vo výkone presahujúcom očakávania, čo je pozorovateľné aj po sezóne výsledkov za 4. štvrťrok 2023. Technologickí giganti sú totiž silní nielen na trhoch, ale aj v reálnom výkone.

Vo štvrtok sa zverejní konečné hodnoty inflácie v eurozóne, pričom trhové očakávania smerujú k hodnote 2,8 %. Tieto očakávania nadväzujú na decembrovú infláciu 2,9 %. Pozornosť bude okrem iného zameraná na medziročný pohyb cien potravín, pri ktorých predbežné údaje naznačujú menší pokles. Veľký záujem sa taktiež očakáva pri vývoji cien služieb, kde analytici predpokladajú medziročný nárast o 4 %. Nebude chýbať ani pohľad na jadrový index CPI, ktorý by mal medziročne vzrásť o 3,3 %.

Snimek obrazovky 2024 02 20 000228

Nvidia v centre pozornosti

vysledky 19 2

Očakávania sa teraz sústredia na súčasného miláčika trhov Nvidiu. Tá vo stredu po uzavretí trhu totiž zverejní veľmi očakávané výsledky za 4. štvrťrok a táto udalosť je dokonca považovaná za kľúčovú pre trhy. Ak Nvidia dosiahne očakávané tržby ľahko presahujúce 20 miliárd USD, bude to znamenať ročný nárast tržieb spoločností „Magnificent 7“ o 15 % a zisk by tak mal vzrásť takmer o 60 % oproti predchádzajúcemu roku. Na porovnanie, zvyšok indexu S&P 500 zaznamenal v 4Q23 medziročný nárast tržieb o iba 3 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokRopní giganti hlásia pokles ziskov o tretinu, darí sa im napriek tomu výborne
Ďalší článokEurópske akcie GRANOLAS za americkou veľkou 7 v ničom nezostávajú
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno