Chevron získava 30 % podiel v Guyanskom bloku Stabroek, ktorý je domovom najväčšieho svetového náleziska ropy za posledné desaťročie. Kúpa pomáha kalifornskému ropnému gigantovi zmenšiť priepasť v porovnaní s jeho väčším americkým rivalom, Exoon Mobil, ktorý vlastní 45 % tohto bloku. Zvyšný 25 % podiel prevádzkuje čínska firma CNOOC. Táto kúpa prichádza približne pol roka po tom, ako Chevron oznámil, že bude kupovať PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Juhoamerická krajina sa v posledných rokoch stala významným producentom ropy po tom, ako americký Exxon Mobil spolu s firmou Hess a čínskou spoločnosťou CNOOC objavili pri brehoch Guyany viacero lukratívnych ložísk. Guyana je atraktívna nielen pre veľkosť svojich objavov, ale aj pre jej rentabilné náklady, ktoré sú jedny z najnižších pre nové offshore projekty kdekoľvek na svete.

Produkcia ropy v Guyane sa do konca desaťročia strojnásobí na 1 milión barelov denne, čo je rýchly rast pre pole, ktoré na konci roka 2019 načerpalo svoj prvý barel. To by krajinu s 800 000 obyvateľmi dostalo na rovnakú úroveň ako OPEC. Spolu s Angolou by to z krajiny mohlo urobiť jednu z krajín s najbohatšími zdrojmi na obyvateľa na svete.

Investori poukazujú na to, že je potreba investovať do fosílnych palív, a tiež tlačia, aby použili hotovosť na spätné odkupy a dividendy, a politici volajú po nízkouhlíkových zdrojoch energie. Keďže banky a investori nie sú ochotní financovať nové projekty, akvizície sa zdajú byť hlavnou stratégiou pre ropné spoločnosti s dostatočnou finančnou palebnou silou.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Exxon súhlasila s kúpou Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD aby predbehla Chevron a stala sa najväčším producentom v Perme, najväčšom americkom ropnom poli. Megadohody Chevron a Exxon dali dvom americkým ropným gigantom pevne kontrolu nad dvoma najrýchlejšie rastúcimi ťažobnými zónami mimo OPEC – Guyana a Perm.

Guyana žila desaťročia v tieni svojho väčšieho suseda Venezuely, pokiaľ ide o produkciu ropy a vplyv. Desiatky vrtov navŕtaných v jeho plytkých vodách vyschli a územné spory medzi oboma krajinami bránili prieskumnej činnosti. Tesne predtým, ako mala vypršať platnosť licencie, sa spoločnosť Exxon rozhodla v roku 2015 vyvŕtať prvý prieskumný vrt v hlbokej vode Guyany.

Akcie Chevron


Akcie Chevron od začiatku roka klesli o -7,6 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 160,68 USD, resp. za 10,2 násobok zisku na akciu (P/E); 7,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 5,3 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 3,76 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článok„Kvalita pred kvantitou“, ako Apple priláka športových fanúšikov na svoju streamovaciu službu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno