Yandex odchádza z Ruska

Prevádzkovateľ najväčšieho internetového vyhľadávača v Rusku, Yandex, uzavrel dohodu vo výške 5,2 miliardy USD, na predaj svojich aktív skupine ruských investorov, medzi ktorých patrí ropný gigant Lukoil. „Ruský Google„, bude po dokončení transakcie plne v ruskom vlastníctve. Pôjde tak o najväčší korporátny odchod z krajiny od invázie Moskvy na Ukrajinu.

V minulosti bol Yandex považovaný za jednu z mála ruských spoločností s potenciálom stať sa globálnou firmou. Vyvíjal popredné online služby, vrátane vyhľadávania, reklamy a zdieľania jazdy v Rusku. Jeho spoluzakladateľ Arkady Volozh, ktorý sa presťahoval z Ruska do Izraela v roku 2014, v auguste označil ruskú inváziu na Ukrajinu za „barbarskú“, čo viedlo niektorých v Kremli k tlaku na znárodnenie Yandexu.

Avšak možnosť znárodnenia by uškodila samotnej Moskve, pretože by viedla k úniku technologických firiem a know-how z krajiny. Nakoniec došlo k zložitej dohode, v rámci ktorej by ruské podniky Yandexu, tvoriace viac ako 95 % príjmov, zostali v Rusku a dostali sa pod ruskú kontrolu. Rokovania, podľa agentúry Reuters, trvali 18 mesiacov. Dôvodom bola nespokojnosť Moskvy s vlastníckou štruktúrou ruskej dcérskej spoločnosti, ktorú doteraz vlastnili najmä západní investori.

Podnik vždy usiloval o to, aby sa prezentoval ako nezávislý od vplyve Kremla, úloha, ktorá sa stala náročnejšou, keď sa spoločnosť stala takým strategickým národným majetkom. Výška predaja určuje trhovú kapitalizáciu Yandexu na 10,2 miliardy USD, na základe trojmesačného váženého priemeru cien jeho akcií na Moskovskej burze. Koncom roku 2021, pred inváziou Ruska, dosahovala trhová hodnota organizácie takmer 25 miliárd USD.

Takmer 88 % štruktúry vlastníctva podniku je v súčasnosti voľne obchodovateľných, pričom medzi jeho akcionármi sú mnohé západné fondy. Predstavitelia Yandexu uviedli, že dohoda bude pozostávať z hotovosti vo výške najmenej 2,2 miliárd USD až do približne 176 miliónov akcií triedy A.

Kupujúci, Consortium.First, je novovytvorený investičný fond spravovaný správcom Solid Management. Vedú ho členovia vysokej rady riadenia Yandexu v Rusku a podporili ho štyria finanční investori vrátane Argonautu, investičného fondu, ktorý nakoniec vlastní Lukoil. Tri ďalšie spoločnosti sú Infinity Management, IT.Elaboration a Meridian-Servis, vlastnené Alexandrom Chachavou, Pavlom Prassom a Alexandrom Rjazanovom.

Yandex jasne uviedol, že žiadni členovia konzorcia nie sú pod americkými, európskymi, britskými alebo švajčiarskymi sankciami. Táto požiadavka vylúčila iných potenciálnych ruských kupujúcich, ako uvádza agentúra Reuters. Predaj, akonáhle získa regulačné a akcionárske schválenie, má byť ukončený v dvoch fázach, pričom prvá sa očakáva, že sa uzavrie v prvom polroku roku 2024, a druhá fáza nasleduje do siedmich týždňov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNízke ceny lítia sú neudržateľné, hovoria predstavitelia Albemarle
Ďalší článokRopní giganti hlásia pokles ziskov o tretinu, darí sa im napriek tomu výborne
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno