Výkonné ETF nelákajú a nevýkonné áno

V prvom štvrťroku 2023 sme boli na trhoch svedkami rôznych situácií. Inflácia pokračuje, bankový sektor sa ocitol na niekoľko týždňov v panike a stúpli ceny technologických akcií, ale aj kryptomien. Zaujal, ale aj fakt, že investori počas kvartálu vyberali svoje prostriedky z tých najvýkonnejších ETF fondov, ktoré sa zameriavali na technologické, polovodičové, internetové a inovatívne akcie. Niektoré z týchto najvýkonnejších ETF využívali aj trojnásobnú páku.

Medzi najvýnosnejšie fondy, ktoré čelili odlivom peňazí patria aj ARK ETF, ktoré spravuje známa investorka Cathie Wood. Technologickému sektoru sa na začiatku roku darilo, pretože investori po páde Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Suisse a problémoch Charles Schwab a First Republic, hľadali bezpečný prístav inde. Siahli pritom po klasickom uchovávateľovi hodnoty – zlate, ale tiež po rizikových aktívach, akými sú technologické akcie a Bitcoin. Odliv kapitálu môže súvisieť s výberom zisku a očakvaním, že by mohla v daných sektoroch opäť prebehnúť korekcia.

inflow

A kde naopak peniaze investorov počas prvého štvrťroku smerovali? Do ETF fondov so zameraním na zemný plyn, dlhopisy, ale aj na inverznú výkonnosť technologického a polovodičového sektora, ktoré využívajú páku.

Zemnému plynu sa od začiatku roku nedarí, keď klesol až o 80 %. Investori ale veria, že sa tento trend zvráti. Hovorí o tom fakt, že ETF sledujúce toto odvetvie získalo počas kvartálu 1,7 miliardy USD nového kapitálu, čo predstavuje až 291 % jeho trhovej kapitalizácie. Množstvo peňazí získali aj ETF sledujúce dlhopisy, ktorým sa podľa analytikov malo v tomto roku dariť, ale zatiaľ tomu tak nie je.

Slabé výsledky zaznamenali aj 2 fondy, ktoré majú inverznú stratégiu voči pákovým ETF zameraným na polovodiče (-58 %) a technológiám (-45 %). Tieto fondy s opačnou stratégiou (short) prilákali 1,3, resp. 3,4 miliardy USD.

outflow

Ktorým odvetviam sa bude dariť?

Roku 2023 zatiaľ vládnu technológie, keď index Nasdaq Composite si v doterajšom priebehu roku pripísal už takmer 17 %, zatiaľ čo širší index S&P 500 iba 7 %. To sa ale môže zmeniť. Nečakané rozhodnutie ropného kartelu OPEC+ znížiť ťažbu viedlo k skoku ceny ropy o 10 % vyššie. To bude viesť k vyšším ziskom energetických spoločností a naopak trend technológií by to mohlo pribrzdiť. Čas tak ukáže či dokážu energetické sektory obhájiť svoje pozície medzi najvýnosnejšími ETF fondami za rok 2022.

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom
3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Najvýnosnejšie ETF fondy roku 2021 + EÚ rebríček

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokWalmart chce mať dve tretiny obchodov do roku 2026 automatizovaných
Ďalší článokAnalýza akcie Visa: rast a stabilita zároveň
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno