Charles Schwab s najväčším poklesom

Spoločnosť Charles Schwab je ďalšou firmou z finančného priemyslu, ktorá zaznamenáva prudký pokles akcií po páde Silicon Valley Bank. Akcie Schwab klesli o 12 %, pričom počas obchodného dňa sa spočiatku prepadli aj o 23 %, avšak online broker upokojoval investorov, že má dostatočnú likviditu na zvládnutie akejkoľvek volatility.

Maklérska firma, ktorá tiež vlastní banku, má „dostatočnú likviditu“ na pokrytie výberov klientov, uviedol analytik Piper Sandler Rich Repetto v reporte spoločnosti. Vklady Charles Schwab pochádzajú prevažne od retailových maklérov, ktorí nie sú náchylní na „úroveň rýchleho odlevu vkladov“, ktoré zasiahli Silicon Valley Bank kvôli jej komerčným klientom.

Akcie firmy minulý týždeň klesli, keď vkladatelia vytiahli peniaze zo Silicon Valley Bank a investori spochybňovali silu súvah menších poskytovateľov pôžičiek, vrátane First Republic Bank, PacWest Bancorp a Western Alliance Bancorp. Spoločnosť Signature Bank bola dokonca v nedeľu zatvorená regulačnými orgánmi. Zatiaľ čo najväčšie americké banky podliehajú najprísnejším predpisom, „len niekoľko“ veriteľov môže mať problémy podobné tým v Silicon Valley Bank, uviedol v tweete bývalý generálny riaditeľ Goldman Sachs Lloyd Blankfein.

Schwab, podobne ako SVB, má veľké portfólio investičných cenných papierov. Firma minulý rok previedla takmer 189 miliárd dolárov cenných papierov na báze držaných do splatnosti a ku koncu roka mala nerealizované straty v tomto portfóliu agentúrnych cenných papierov krytých hypotékami vo výške 14 miliárd dolárov. Na rozdiel od SVB je však väčšina zákazníckych vkladov spoločnosti Schwab poistená. „Vzhľadom na náš významný prístup k iným zdrojom likvidity je veľmi malá šanca, že by sme ich museli predať pred splatnosťou,“ uviedol vo vyhlásení finančný riaditeľ Peter Crawford.

Bezpečný prístav

Zakladateľ a spolupredseda a generálny riaditeľ brokera Charles Schwab a Walt Bettinger vo vyhlásení uviedli, že firma má širokú základňu zákazníkov a kapitál, ktorý presahuje regulačné požiadavky. „Dlhodobá povesť spoločnosti Schwab ako bezpečného prístavu v búrke zostáva nedotknutá, poháňaná rekordným obchodným výkonom, konzervatívnou súvahou, silnou pozíciou likvidity a diverzifikovanou základňou viac ako 34 miliónov majiteľov účtov, ktorí investujú so spoločnosťou Schwab každý deň,“ napísali vedúci pracovníci. Na konci februára mal Schwab klientsky majetok v hodnote 7,38 bilióna dolárov a 1,7 milióna bankových účtov.

Spoločnosť Schwab, ktorá vo svojej najnovšej výročnej správe uviedla, že sa pri príjmoch vo veľkej miere spolieha na hotovostné zostatky, zaznamenala v posledných mesiacoch odlivy zo svojich bankových účtov, keď klienti hľadali vyššie výnosy. Výsledkom bolo, že jej bankové dcérske spoločnosti začali získavať dodatočné finančné prostriedky zo systému Federal Home Bank. Firma tiež vydala tento rok depozitné certifikáty sprostredkované maloobchodným predajom v hodnote 9,4 miliardy USD.

Odlev bol približne o 5 miliárd dolárov nižší vo februári ako v januári a spoločnosť očakáva, že sa „v roku 2023 výrazne zníži,“ povedal Crawford. Broker uviedol, že má prístup k približne 100 miliardám dolárov v hotovosti, viac ako 300 miliardám prírastkovej kapacity s Federal Home Banlk a ďalšími krátkodobými nástrojmi a že viac ako 80 % vkladov v jej banke je poistených Federal Deposit Insurance.

Akcie Schwab


Akcie Charles Schwab, za posledných 12 mesiacov klesli o -37,6% a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 51,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 14,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 90,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokVolkswagen plánuje preinvestovať 193 miliárd USD! Zameria sa na elektromobilitu a nové technológie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno