Záchrana First Republic

Po krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank, po tom, čo sa na okraj priepasti dostala švajčiarska Credit Suisse, ale aj významný broker Charles Schwab boli veci nahnuté aj v ďalšej veľkej bank – First Republic Bank. Nakoniec ale situáciu zachránilo 11 veľkých amerických bánk, ktoré vložilo do veriteľa z Kalifornie 30 miliárd USD nepoistených vkladov. Ide o nezvyčajné spoločné úsilie stabilizovať konkurenta a obnoviť pokoj po nestálom týždni.

Infúzia 11 najväčších bánk v krajine, medzi ktorými nechýbali JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup alebo Wells Fargo, nasleduje po prudkom poklese akcií First Republic, ktorá bola k 31. decembru 14. najväčšou bankou v krajine s aktívami vo výške 212 miliárd USD.

Vyššie spomenuté spoločnosti vložili, štyri najväčie americké banky podľa aktív, vložili do problémovej banky 5 miliárd USD. Goldman Sachs, Morgan Stanley pridali 2,5 miliardy USD a U.S. Bancrop, Truist, PNC, State Street a Bank of NY Mellon po 1 miliarde USD. Podľa údajnej dohody musia vklady zostať v banke minimálne 120 dní a úročiť sa rovnakou sadzbou ako v prípade bežných vkladateľov.

„Postupy najväčších amerických bánk odrážajú ich dôveru v bankový systém krajiny,“ uviedli banky v spoločnom vyhlásení. „Spoločne nasadzujeme našu finančnú silu a likviditu do väčšieho systému, kde je to najviac potrebné.“ Predseda Fedu Jerome Powell, ministerka financií Janet Yellenová a dvaja ďalší regulátori v spoločnom vyhlásení uviedli, že „tento prejav podpory zo strany skupiny veľkých bánk je veľmi vítaný a demonštruje odolnosť bankového systému“.

Problémy First Republic

Mimoriadna infúzia od bankových konkurentov First Republic je pokusom zastaviť problémy kalifornského veriteľa, ktorý sa do nich dostal počas minulotýždňového zlyhania Silicon Valley Bank. Ani pomoc vo výške 70 miliárd dolárov vo financovaní od JPMorgan a Federálneho rezervného systému pre Silicon Valley Bank, oznámená v nedeľu, nedokázala zmierniť tlak.

Akcie First Republic sa následne tento týždeň opäť prepadli po tom, čo S&P Global a Fitch Ratings znížili úverový rating banky. Po oznámení spoločného postupu 11 amerických bánk ale akcie First Republic opätovne vzrástli.

Výbery vkladov, ktoré pomohli potopiť Silicon Valley Bank, sú podľa S&P pre Prvú republiku potenciálnym problémom. „Domnievame sa, že riziko odlivu vkladov je v First Republic Bank zvýšené napriek opatreniam federálnych bankových regulátorov a banke, ktorá aktívne zvyšuje svoju dostupnosť pôžičiek, aby zmiernila riziko spojené so zlyhaním bánk za posledný týždeň,“ uvádza sa v správe o znížení ratingu.

Z 176,4 miliardy USD vkladov banky k 31. decembru bolo približne 68 % nad úrovňou poistenia, ktorú zabezpečila Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC). Minulý týždeň FDIC súhlasil s tým, že pokryje všetkých nepoistených vkladateľov v Silicon Valley Bank a Signature Bank po rozhodnutí, že zlyhanie týchto dvoch inštitúcií predstavuje „systémové riziko“.

Nejde o prvú záchranu zo strany konkurencie

Hoci sa môže zdať zvláštne, že banky zachraňujú svoju konkurenciu, nejde o niečo bezprecedentné. Navyše, v konečnom dôsledku sledujú svoje vlastné záujmy, pretože strata dôvery vkladateľov v zdravie bankového systému, by ohrozila všetky finančné inštitúcie.

Viaceré z bánk, ktoré sú zapojené do záchrany First Republic, už v minulosti zohrali úlohu záchrancov počas poslednej bankovej krízy v roku 2008. JPMorgan ovládol newyorskú investičnú banku Bear Stearns a Seattle Thrift Washington Mutual, čím sa premenil na najväčšiu americkú banku. Bank of America kúpila newyorskú investičnú banku Merrill Lynch, ktorá dala BofA väčší vplyv na Wall Street. Wells Fargo zas integroval Wachoviu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNiekoľko bohatých firiem poháňa rekordné buybacky, z čoho môžu ťažiť aj investori
Ďalší článokEurópsky výrobca liekov Sanofi zaplatí 2,9 miliardy USD za kúpu Provention Bio
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno