Rok 2022 na finančných trhoch

Rok 2022 sa do histórie zapíše ako rok prepadov naprieč investičným spektrom. Negatívne ho ovplyvnila pandémia covid-19napätá situácia v Čínevojna na Ukrajine, problémy v dodávateľských reťazcoch, energetická kríza a najvyššia inflácia za posledné dekády. V dôsledku toho centrálne banky po celom svete začali zvyšovať úrokové sadzby s cieľom znížiť rast cien. Tieto kroky ale spomalili svetové hospodárstvo a európska ekonomika, rovnako ako tá americká, sa ocitli na pokraji recesie. To vyvolalo napätú situáciu aj na finančných trhoch v dôsledku čoho rôzne investičné aktíva odpisovali vysoké straty. Niektorým konkrétnym aktívam sa ale darilo napriek všetkým problémom.

Najlepšie ETF fondy v roku 2022

Najväčšími víťazmi roku 2022, kedy indexy S&P 500 a Nasdaq Composite stratili jednu pätinu, resp. jednu tretinu hodnoty, sa stali ETF fondy zamerané na turecké a ropné akcie. Medzi najlepšie ETF fondy sa dostali ale aj energetické, komoditné a brazílske fondy.

ETFTickerSektorVýkonnosť %
Lyxor MSCI Turkey UCITS ETFTURLTurecko89,0 %
HSBC MSCI Turkey UCITS ETFHTRYTurecko86,5 %
iShares MSCI Turkey UCITS ETFITKYTurecko85,9 %
iShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETFIESUEnergie64,8 %
Xtrackers MSCI USA Energy UCITS ETFXSENEnergie64,2 %
SPDR S&P US Energy Select Sector UCITS ETFGXLEEnergie63,9 %
iShares MSCI World Energy Sector UCITSWENSEnergie47,6 %
Xtrackers MSCI World Energy UCITS ETFXDW0Energie47,6 %
iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF SPOGEnergie41,4 %
Lyxor Commodities Refinitiv/CoreCommodity CRB TR UCITS ETFCRBLKomodity23,0 %
L&G Multi-Strategy Enhanced Commodities UCITS ETFENCOKomodity22,6 %
Xtrackers Bloomberg Commodity ex-Agriculture & Livestock Swap UCITS ETF XBCUKomodity20,3 %
iShares MSCI Brazil UCITS ETFIBZLBrazília15,9 %
Lyxor MSCI Brazil UCITS ETFRIOLBrazília15,5 %
Amundi MSCI Brazil UCITS ETFBRZBrazília12,8 %
Zdrojové údaje: ETF stream

Turecko na vrchole

Po náročnom roku 2021 pre turecký akciový trh, krajina zaznamenala za posledných 12 mesiacov pozoruhodný obrat. Dokonca tak, žw získali titul najlepšie ETF za rok 2022. Hoci Turecko čelí nekontrolovanej inflácií, jeho centrálna banka sa rozhodla ísť proti prúdu a akýmkoľvek ekonomickým poučkám. Na rozdiel od väčšiny ostatných vlád, ktoré sa zaoberajú nekontrolovateľnou infláciou, tamojší prezident Erdogan nariadil znížiť úrokové sadzby z 19 % na 9 %, aby podporil ekonomiku a dokonca prepustil centrálnych bankárov, ktorí nesúhlasili s jeho opatreniami.

Tento zvláštny prístup u investorov zafungoval. Problémom však zostáva, že medziročná inflácia dosiahla v novembri až 84,4 % a cena tureckej líry sa voči doláru prepadla o 36,5 %. Rast tureckých akcií spôsobil nielen dobrý výkon ekonomiky, ale aj snaha drobných investorov ochrániť svoj kapitál pred vysokou infláciou investovaním do akcií tureckých spoločností. Podľa tureckého Centrálneho depozitára cenných papierov v poslednom roku vzrástli obchodné účty v Turecku o 32 %.

Energie vládnu

Po vynikajúcom roku 2021 bol pre pre energetické akcie dobrým aj rok 2022. Energetická kríza po ruskom napadnutí Ukrajiny a ponukový šok spôsobili, že sa ceny energetických komodít vyšplhali na dlhoročné maximá. Ropa dosiahla v júni 14-ročné maximum na úrovni 120 dolárov za barel, keď energetická kríza po ruskej invázii na Ukrajinu vyvrcholila a podporila silný výkon sektora. Ten bol zároveň najväčším prispievateľom k rastu ziskov indexu S&P 500, keďže ropné spoločnosti vykázali obrovské zisky.

Hoci cena ropy počas roka zostúpila na cenové úrovne zo začiatku roka, energetické akcie si udržali výbornú výkonnosť. Svojou relatívnou stabilitou a defenzívnym charakterom si energetické akcie opäť vyslúžili miesto v portfóliách investorov.

ropa

Darilo sa aj ďalším komoditám

Medzi najlepšie ETF fondy roku 2022 sa dostali aj fondy so zameraním na komodity. Podobne ako v energetickom sektore, aj rast komoditných ETF na začiatku roka ochladol v druhej polovici roku 2022, keď sa tlaky spôsobené vojnou na Ukrajine stlmili. Diverzifikované komoditné ETF však stále zaznamenali silný rok, keďže energetika, poľnohospodárstvo a drahé kovy zaznamenali priaznivé makroekonomické podmienky. Poháňali ich nahor inflácia, rast vtupných nákladov, atď.

Poskočila aj Brazília

Brazílske akciové ETF fondy zažili silný rok. Poháňali ich práve vyššie ceny komodít, ktoré Brazília vo veľkom exportuje. Brazílske HDP by malo podľa odhadov v minulom roku stúpnuť o 2,8 %, čo je tiež dobrý výkon, pričom tamojšia inflácia dosiahla v novembri 5,9 %, čo je výrazne menej v porovnaní s Európou.

Nedávny prieskum agentúry Reuters naznačil, že brazílske akcie by mohol čakať ďalší dobrý rok. Podľa trhových expertov by mohli vzrásť až o 13 %, hoci varujú, že uvoľňovanie menovej politiky a nižšie ceny komodít by mohli poškodiť jeho akciový trh.

Najhoršie ETF fondy

Najlepšie ETF fondy roku 2022 sú známe a aké boli tie najhoršie? Išlo v podstate o tie odvetvia, ktoré mali u bežných investrov v posledných rokoch vysokú popularitu, čiže rôzne nové odvetvia, ako blockchain, marihuana, fintech, cloud, bitcoin, ale aj online nakupovanie.

Úplne najhorším fondom sa stal VanEck Crypto& Blockchain Innovators ETF, ktorý odpísal 95 % hodnoty, nasledovaný ďalším blockchainovým fondom ETC Group Digital Assets and Blockchain Equity UCITS ETF (-73,4 %). Global Online Retail ETF stratil 66,5 % hodnoty, XBT Provider Bitcoin Tracker EUR ETN klesol o 65,8 %, Medical Cannabis and Wellnes ETF o 49,5 %, Global X FinTech o 46,1 % a WisdomTree Cloud Computing o 45,9 %.

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom
3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Najvýnosnejšie ETF fondy roku 2021 + EÚ rebríček

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJETF Stream
Predchádzajúci článokPrinesú akcie PayPal a Block v roku 2023 svojim investorom veľké zisky ?
Ďalší článokTrhová kapitalizácia spoločnosti Apple klesla pod 2 bilióny dolárov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno