Aký bude rok 2024?
Pre USA analytici predpovedajú celoročnú mieru inflácie vo výške 4,2 % na rok 2023 a 2,8 % na rok 2024. Ak americká ekonomika dosiahne mäkké pristátie, teda spomalenie ekonomiky bez sklznutia do recesie, Fed by mohol pristúpiť k prvému zníženiu úrokových sadzieb v júni 2024. Celkovo očakávame v budúcom roku až tri takéto škrty. Riziká v podobe vyšších cien ropy v roku 2024 by mohli oddialiť akékoľvek menové uvoľňovanie.
V Európe sa dá očakávať, že trend menovej politiky bude v zásade podobný ako v USA. V súčasnosti tiež očakávame, že ECB v roku 2024 pristúpi k až trom zníženiam úrokových sadzieb. Tlak na mzdy sa pravdepodobne zvýši v dôsledku neustáleho vývoja nízkej miery nezamestnanosti a rastúceho nedostatku kvalifikovaných pracovníkov
USA a Čína sa vďaka svojim ekonomickým štruktúram môžu viac-menej obmedziť na uspokojovanie vlastného domáceho dopytu a obchodovania so svojimi najbližšími partnermi. Naproti tomu exportne orientované ekonomiky ako Nemecko a Japonsko sú viac závislé na voľnom toku tovaru na celom svete, a preto sú sankciami a problémami dodávateľského reťazca vážnejšie ovplyvnené.
Čiastočne kvôli rozsiahlym investičným programom neočakávame v roku 2024 recesiu v žiadnom z hlavných ekonomických regiónov. Toto odznelo v reporte od J.P.Morgan pre tento rok, samozrejme očakávanie sa môže náhle zmeniť pri negatívnejšom pohybe vstupných dát. Nižšie ešte pre predstavu pridávam mnou spracované scenáre tohto roku podľa výhľadu bánk.
Investície najbližšej dekády?
INDIA
PRIAZNIVÁ DEMOGRAFIA, NÍZKA KORELÁCIA S ČÍNOU – Rastový potenciál Indie odráža rozširujúcu sa strednú triedu, digitalizáciu a najmä priaznivú demografiu. Spoločnosť JP Morgan Asset Management predpokladá, že indická ekonomika bude počas nasledujúcich 10 až 15 rokov dosahovať nominálny rast približne 10 % ročne.
EÚ
Výhoda pre Európu, ktorá je domovom približne 90 % celosvetovo kótovaných spoločností s luxusným tovarom. Bain & Co. odhaduje, že webové stránky by sa mohli stať hlavným kanálom pre luxusné nákupy s odhadovaným podielom na trhu 32 % až 34 % do roku 2030.
Po pandémii vidíme čoraz viac mladých spotrebiteľov s rastúcim záujmom o udržateľný životný štýl. Toto priaznivo pôsobí na príťažlivosť luxusného sektora – „kupujte menej, kupujte kvalitnejšie“. Vyniká najmä India. V rokoch 2022 až 2030 by mohla zaznamenať 35 až 40 miliónov nových spotrebiteľov, pričom rozvíjajúce trhy by mohli zaznamenať celkovo prírastok až 70 miliónov zákazníkov
Latinská Amerika
Na svojom vrchole v roku 2016 predstavoval podiel Číny na dovoze USA 21,6 %. Do augusta 2023 sa tento podiel znížil takmer o polovicu na 13,5 %. Vplyv nearshoringu na konkrétne kategórie produktov, priemyselný tovar (elektronika, stroje, vozidlá) a spotrebný tovar (obuv, hračky, telekomunikácie) patria medzi americké dovozy, ktoré by mohli byť predmetom ziskov z Latinskej Ameriky.
“Výziev je veľa a cesta nebude ľahká” – toto je hlavné heslo bankových analytikov, druhým dychom však dodávajú, že potenciál vyššie uvedeného vnímajú ako viacročnú investičnú príležitosť, z ktorej bude mať celý región úžitok, no jasným víťazom je Mexiko.
Ak sa Vám páčil tento obsah, bližšie som sa pozrel na niekoľko investičných bánk a ich novoročné reporty v krátkej minisérií nazvanej “Trading Outlook”, ktorý nájdete na našom YouTube kanály.
Ako sú na tom meny na začiatku roka?
Od začiatku roka sú niektoré meny poznačené sezónnosťou, ktorá by mohla mať dopad na vývoj ich sily aj v nasledujúcom období. Absencia jastrabej aktivity BoJ dostala japonskú menu výrazne pod tlak, čo posunulo JPY na najstratovejšiu priečku. O niečo lepšie sú na tom EUR a CHF, avšak pohybujú sa bez výraznejšej sily okolo nulovej úrovne.
Ak sa pozrieme na menový pár GBP/USD tak je jasné, že obe meny idú na rovnakej vlne, pretože práve “cable” tvorí zaujímavý trendový kanál už od decembra minulého roka. Práve tento pohyb do strany vnímam ako zaujímavú príležitosť a vstupnú hladinu do najbližších mesiacov pre pozičných obchodníkov.
Najvyššia hodnota 1,13 v polovici júla, minimum 1,05 začiatkom októbra. Podľa hodnotenia analytikov Deutsche najdôležitejší menový pár na svete – EURUSD, pravdepodone zostane relatívne pokojný aj v tomto roku. Vzhľadom na nedávny trend smerujúci k paralelným cyklom úrokových sadzieb v USA a eurozóne, podobný vývoj môžeme čakať aj v roku 2024, ak obe centrálne banky vstúpia do cyklu znižovania úrokových sadzieb viac-menej súčasne
Funkciu bezpečného prístavu dolára by medzitým mohol posilniť nárast geopolitických kríz, možno je tento fundament už v kurze dávno zahrnutý, pretože USD posilňoval pomerne výrazne už v posledných mesiacoch. Časť obchodníkov tak už môže mať svoje investície uložené práve v dolári. Na záver ešte prehľad odhadovaných kurzov alebo obchodných rozsahov pre hlavné menové páry od analytikov UBS a Deutsche Bank.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové