Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a po gigantoch NetflixeTesleMicrosofteAlphabete a Mete sa dostala na rad aj Amazon. Internetový a technologický gigant v súčasnosti zápasí s poklesom internetového predaja a problémami so ziskovými maržami. V dôsledku toho v roku 2022 akcie Amazonu stratili až polovicu hodnoty, resp. 834 miliárd USD trhovej hodnoty. Napriek tomu je Amazon medzi investormi jedna z najpopulárnejších akcií vďaka svojmu robustnému a diverzifikovanému podnikaniu, ktorému sme sa venovali aj v našej analýze.

Medzi investorov, ktorí vsádzali na oživenie Amazonu, sa radí aj George Soros. Ako teda dopadli výsledky spoločnosti v prvom štvrťroku 2023? Amazon prekonal odhady Wall Street z hľadiska všetkých kľúčových ukazovateľov, či už ide o tržby, zisk alebo ziskovú maržu. Vedenie firmy zároveň poskytlo pomerne priaznivý výhľad na ďalší kvartál. Akcie Amazon v reakcii v rozšírenom obchodovaní stúpli o 10 %, avšak všetky počiatočné zisky boli nakoniec vymazané po tom, čo na konferenčnom hovore manažment oznámil šetrenie zákazníkov u AWS.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V prvom kvartáli 2023 Amazon zaznamenal tržby vo výške $149,2 MLD., čo je o +9,4 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $124,7 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa znížil o -46,1 % z $8,9 MLD. na $4,8 MLD. a prevádzková zisková marža z 7,6 % na 3,7 %. Wall Street rátala s maržou vo výške 2,4 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol z -$3,84 MLD. na $3,17 MLD., resp. z -$0,38 na $0,31 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,20 na akciu.

Voľný cash flow: Negatívny voľný cash flow sa medziročne zmenšil z -$17,7 MLD. na -$9,4 MLD.

„To, ako naše tímy poskytujú služby zákazníkom, sa nám veľmi páči, najmä uprostred neistej ekonomiky,“ povedal Andy Jassy, generálny riaditeľ Amazonu. „Naša obchodná činnosť pokračuje v zlepšovaní nákladovej štruktúry v rámci našej logistickej siete, zatiaľ čo naďalej zlepešujeme rýchlosť našich dodávok (očakávame, že v roku 2023 dosiahneme najvyššiu rýchlosť doručenia v histórii). Naše reklamné podnikanie pokračuje v silnom raste, a to najmä vďaka neustálym investíciám do strojového učenia, ktoré zákazníkom pomáha vidieť relevantné informácie, čo zase prináša nezvyčajne silné výsledky pre značky. A zatiaľ čo naše podnikanie v oblasti AWS vedie spoločnosti, ktoré v tomto makroprostredí, aby míňali opatrnejšie, naďalej uprednostňujeme budovanie dlhodobých vzťahov so zákazníkmi tak, že im umožňujeme jednoduchšie využívať technológie, ako sú veľké jazykové modely a generatívna AI. Páčia sa nám základy, ktoré vidíme v AWS, a veríme, že nás čaká veľký rast.“

Najdôležitejšie novinky:

Revenue breakdown
SegmentQ1 22Q2 22Q3 22Q4 22Q1 23
AWS revenue18,419,720,521,421,4
Operating income6,55,75,45,25,1
North America revenue69,274,478,893,476,9
Operating income-1,6-0,6-0,4-0,20,9
International revenue28,827,127,734,529,1
Operating income-1,3-1,8-2,5-2,2-1,2
Celkové príjmy (MLD $)116,4121,2127,0149,2127,4

Ako možno vidieť zo segmentácie príjmov spoločnosti, rast a ziskovosť Amazonu ťahá najmä jeho cloudová jednotka Amazon Web Services, ktorej príjmy medziročne vzrástli o 16,3 % na 21,4 miliardy USD. To taktiež prekonalo odhady analytikov, ktorí rátali s 21,03 miliardami USD. Ziskovosť divízie ale poklesla a veľmi výrazne aj miera rastu. Tá dosiahla medziročne 16 %, ale v rovnakom období pred rokom tempo dosahovalo až 37 %. Finančný riaditeľ Amazonu Brian Olsavsky povedal investorom v súvislosti s výkonom AWS oznámil, že zákazníci pokračujú v „optimalizácii“ svojich výdavkov. To viedlo k výraznému spomaleniu rastu zo segmentu, čo investorov vystrašilo.

„Ako sa očakávalo, zákazníci naďalej vyhodnocujú spôsoby, ako optimalizovať svoje cloudové výdavky v reakcii na ťažké ekonomické podmienky v prvom štvrťroku,“ povedal analytikom finančný riaditeľ Amazonu Brian Olsavsky na margo príjmov divízie. „Vidíme, že tieto optimalizácie pokračujú aj v druhom štvrťroku s aprílovými mierami rastu výnosov asi o 500 bázických bodov nižšími, ako sme videli v 1. štvrťroku.“ Olsavsky sa snažil zmierniť následky usmernenia tým, že investorom povedal: „Nepokúšame sa optimalizovať na jeden štvrťrok alebo rok. Pracujeme na budovaní vzťahov so zákazníkmi a podnikania, ktoré prežije nás všetkých.“

Zdravý rast a zlepšenie hospodárnosti zaznamenali aj operácie v rámci Severenej Ameriky a naopak medzinárodné podnikanie firmy dosiahlo len slabé zvýšenie príjmov a naďalej generuje straty. V rámci zlepšenia efektivity sa Amazon podobne ako ďalšie technologické spoločnosti rozhodol znižovať náklady a pristúpil tiež k prepúšťaniu. Podnik v posledných mesiacoch oznámil, že plánuje prepustiť celkovo 27 000 zamestnancov.

V ďalšom štvrťroku manažment očakáva, že tržby budú v rozmedzí 127 až 131 miliárd USD, čo predstavuje 6,4 % medziročný rast. Analytici modelovali príjmy na úroveň 130,1 miliardy USD. Prevdázkový zisk by mal dosiahnuť 2 až 5,5 miliardy USD v porovnaní s 3,3 miliardami USD v minulom roku.

Akcie Amazon


Akcie Amazon si v tomto roku pripísali už +30,7 %, ale za posledných 12 mesiacov klesli o -20,5 %. Aktuálne sa obchodujú na cene 109,82 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 261,5 násobok zisku na akciu (P/E) a 23,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSpotrebiteľská divízia Kenvue firmy J&J by pri IPO mohla získať ocenenie 43 miliárd USD
Ďalší článokRopný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno