Opačný trend na rozvojových trhoch

Man Group, najväčší verejne kótovaný hedžový fond na svete, vo februári vyhlásil, že rally na rozvíjajúcich sa trhoch medzi októbrom a januárom nebola odôvodnená ekonomickými fundamentmi a mala podľa nich mať opačný trend. Predpoveď sa ukázala ako správna, štátne dolárové dlhopisy z rozvíjajúcich sa trhov odvtedy spôsobili investorom stratu 2,2 % a benchmarkový akciový index MSCI na rozvíjajúcich sa trhoch klesol takmer o 7 %. „Náš argument je stále do značnej miery pravdivý,“ povedal Guillermo Osses, vedúci oddelenia dlhových stratégií pre rozvíjajúce sa trhy v New Yorku.

Medvedí postoj fondu kontrastuje s inými subjektmi z Wall Street vrátane firiem ako BlackRock, Morgan Stanley a JPMorgan Chase, ktoré odporučili investovať viac peňazí do rozvíjajúcich sa trhoch. Tento rok sa znovuotvorenie čínskej ekonomiky, slabší dolár a zmiernenie inflačných očakávaní na celom svete nepremietli do takých výnosov, aké investori v oblasti dlhopisov a akcií na rozvíjajúcich sa trhoch očakávali. Index MSCI Emerging Markets tento rok nedosiahol výkonnosť S&P 500 so ziskom 1,5 % a 5,6 %.

Správa aktív investorov v Man Group sa tiež tento rok nezdá byť práve najlepším spôsobom investície. Jeho dlhový fond na rozvíjajúcich sa trhoch tento rok stratil 1 % a podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg ho porazilo deväť z 10 podobných fondov. Osses odmietol komentovať výnosy fondov s odvolaním sa na politiku spoločnosti. Zopakoval však svoje presvedčenie, že jednotlivé meny a sadzby dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch boli primárne poháňané likviditou USA a nie zmenami v makroekonomickom výhľade rozvojových krajín.

Masívny odliv likvidity

Nasledujúcich šesť až deväť mesiacov predpovedá Guillerno Osses masívny odliv likvidity, keďže podľa neho, Federálny rezervný systém bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Spolu so zvyšovaním úrokových sadzieb sa Fed v uplynulom roku snažil zmenšiť veľkosť svojej súvahy tým, že nechal časť svojich splatných dlhopisov stiahnuť, čo je proces známy ako kvantitatívne sprísňovanie.

Objem dlhopisov Fedu sa zmenšuje o približne 95 miliárd dolárov mesačne. To sa rovná približne 1,1 bilióna dolárov ročne, ak centrálna banka udrží nastavené tempo, aj keby sa zastavila pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Podľa názoru Ossesa to bude mať vplyv v hotovostnom zostatku štátnej pokladnice. Ossesa však Nie je jediný, kto zvoní na poplach na Wall Street.

„Rallye na trhoch za posledných pár mesiacov do značnej miery poháňajú podmienky likvidity,“ povedala Olga Yangol, vedúca stratégie rozvíjajúcich sa trhov pre Credit Agricole v New Yorku. „Očakávame, že vyriešenie slepej uličky dlhového stropu, nástup cyklickej úverovej krízy, ako aj potenciálne vyššia sadzba Fedu v kontexte pretrvávajúcej inflácie, zvrátia trend rozvojových krajín.

Rizikové aktíva

Rozširovanie spreadov dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch „bude oveľa násilnejšie ako to, ktoré sme videli začiatkom roku 2022“, keď Rusko napadlo Ukrajinu, povedal Osses. Dlh na rozvíjajúcich sa trhoch v tom roku stratil 15 %, čo je najväčšia ročná strata od roku 1994, podľa indexu Bloomberg sledujúceho podnikové a štátne dolárové dlhopisy.„ Keď sa pozriete na to, čo očakávame, že sa stane za šesť až deväť mesiacov, z pohľadu rizika a odmeny za riziko, bude veľmi trúfalé držať rozvojové akcie, pretože všetko bude hrať proti ich rizikovým aktívam,“ povedal.

Ďalšiu výzvu predstavuje japonská centrálna banka, ktorá môže uvoľniť kontrolu nad výnosmi vládnych dlhopisov, čím sa zníži dopyt inštitucionálnych investorov krajiny po dlhopisoch rozvíjajúcich sa trhov, povedal. Trhové metriky v problémových krajinách v Afrike, na Strednom východe a v južnej Ázii predstavujú riziká, ktorým budú investori čeliť, pretože úvery nižšej kvality už boli odrezané od medzinárodných trhov s pôžičkami a ceny to odrážajú, povedal Osses.

„Keď sa únik likvidity prehlbuje, situácia sa stane náročnejšou ako je teraz,“ povedal, najmä pre tvorcov politiky z rozvojových krajín, ktorí fungujú tak, že likvidita, na ktorú si za posledných pár rokov zvykli, bude stále k dispozícii. „Myslíme si, že si ešte neuvedomili, že sa to celkom náhle zmení.“ dodal Osses. Či je v súčasnosti investovanie do rozvojových trhov dobrá investícia alebo nie si môžete prečítať v našom článku TU.

Man Group


V súčasnosti sa akcie fondu Man Group obchodujú za 222,30 GBP. Dividendový výnos je v súčasnosti 5,73 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRopný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Ďalší článokDruhý najväčší krach banky v USA – JPMorgan prevezme problémovú First Republic
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno