Chevron zvyšuje dividendu

Americký ropný gigant Chevron plánuje odkúpiť späť vlastné akcie za 75 miliárd USD a zvýšiť dividendu po roku rekordných ziskov. Tie však zároveň vyvolali nahnevané reakcie politikov z celého sveta, keďže vysoké ceny energií trápia bežných ľudí. Program spätného odkúpenia akcií sa spustí 1. apríla a bude až trojnásobne väčší v porovnaní s predchádzajúcim buybackom z roku 2019. Chevron tak kopíruje kroky ďalšieho ropného giganta Exxonu, ktorý v minulom roku ohlásil odkup akcií za 50 miliárd USD.

Odkup akcií môže byť ďalším dôvodom pre znechutenie kritikov, ktorých trápia vysoké ceny energií, pretože ropný priemysel zažíva kvôli energetickej kríze rekordné obdobie. Prezident Joe Biden bol jedným z tých, ktorí kritizovali predstaviteľov ropných spoločností za to, že venovali financie iniciatívam, ktoré sú priaznivé pre ich akcionárov, ako sú dividendy a spätné odkúpenia, namiesto toho, aby ich zamerali expanziu, ktorá by zvýšila zásoby ropy.

„Pre spoločnosť, ktorá ešte nedávno tvrdila, že ‚tvrdo pracuje‘ na zvýšení produkcie ropy, je rozdávanie 75 miliárd dolárov manažérom a bohatým akcionárom zvláštny spôsob, ako to ukázať,“ povedal hovorca Bieleho domu Abdullah Hasan. „Naďalej vyzývame ropné spoločnosti, aby použili svoje rekordné zisky na zvýšenie dodávok a zníženie nákladov pre američanov.

Spoločnosť tiež vyplatí investorom dividendu 1,51 USD na akciu 10. marca, čo predstavuje nárast o 6,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Aj keď sa ceny energií od počiatočných fáz ruského útoku na Ukrajinu znížili, analytici očakávajú, že zisky amerických ropných spoločností zostanú vysoké. Neočakávaný zisk by sa však podľa predstaviteľov spoločnosti použil na splatenie dlhu a zvýšenie výnosov investorov.

Akcie Chevron


Akcie spoločnosti Chevron, v tomto roku stúpli o +36,6 %  a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 179,45 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 9,7 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 5,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokSéria investičných a tradingových streamov je v plnom prúde. Zistite, aký je výhľad pre akcie, komodity a mnohé ďalšie aktíva!
Ďalší článokVýsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno