Dlho očakávané IPO Arm je tu

Arm, firma ktorá sa zaoberá navrhovaním čipov, si zabezpečila ocenenie 54,5 miliardy USD vo svojej primárnej verejnej ponuke akcií (IPO). Verejná ponuka sa konala včera, a je to takmer sedem rokov po tom, čo jej vlastník SoftBank Group Corp prevzal spoločnosť za 32 miliárd USD. SoftBank sa predtým pokúsila predať Arm spoločnosti Nvidia v rámci obchodu v hodnote 40 miliárd USD, čo by bolo najväčšie prevzatie v čipovom priemysle. Nákup však čelil odporu regulátorov a vlastných zákazníkov a tak dohoda nakoniec stroskotala.

Spoločnosť Arm predala 95,5 milióna akcií za 51 USD za kus. Upisovatelia majú možnosť kúpiť až 7 miliónov ďalších akcií. S akciami Arm’s sa má začať obchodovať v New Yorku dnes. Arm vyčlenil z akcií v IPO viac ako 700 miliónov USD, aby ich mohli kúpiť niektorí z jej najväčších zákazníkov vrátane firiem ako Intel a Samsung, Apple, Nvidia Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Spoločnosť spustila svoje marketingové úsilie v oblasti IPO minulý týždeň s cieľom presvedčiť investorov, že má pred sebou rast, mimo trhu mobilných telefónov, ktorému dominuje s 99 % podielom. Slabý mobilný dopyt počas globálneho ekonomického spomalenia spôsobil stagnáciu príjmov Arm. Celkové tržby dosiahli za 12 mesiacov do konca marca 2,68 miliardy USD v porovnaní s 2,7 miliardy USD v predchádzajúcom období.

Predstavitelia firmy minulý týždeň oznámili potenciálnym investorom, že trh cloud computingu, na ktorom má len 10% podiel, a teda väčší priestor na expanziu, by mal do roku 2025 rásť ročným tempom 17%, čiastočne vďaka pokroku AI. Automobilový trh, z ktorého ovláda 41 %, sa podľa predpovedí rozšíri o 16 %, v porovnaní s iba 6 % očakávaným rastom na trhu mobilných telefónov.

Arm tiež investorom povedal, že poplatky za licencie, ktoré tvoria väčšinu jej príjmov, sa zvyšujú. Príjmy z licenčných poplatkov dosiahli v poslednom fiškálnom roku 1,68 miliardy USD, čo je nárast z 1,56 miliardy USD oproti predposlednému roku. Oblasťou kontroly investorov bola Arma v Číne, vzhľadom na geopolitické napätie so Spojenými štátmi, ktoré viedlo k pretekom o zabezpečenie dodávok čipov. Predaje v Číne prispeli 24,5 % k 2,68 miliardám USD príjmov spoločnosti Arm vo fiškálnom roku 2023.

Najväčšie na svete

Kótovanie spoločnosti Arm je najväčšie v USA od ponuky výrobcu elektrických vozidiel Rivian v októbri 2021 v hodnote 13,7 miliardy USD. IPO sa tiež zaradí medzi vôbec najväčšie v technickom priemysle. V tomto roku je najväčšie na svete a prekonalo aj spotrebiteľskú divíziu Kenvue od spoločnosti Johnson & Johnson. Tá sa pokúšala pri IPO získať ocenenie 43 miliárd USD. Pred pár dňami ohlásil plány pre vstup na burzu poskytovateľ marketingu a automatizácie dát Klaviyo, ktorý plánuje vyzbierať 518 miliónov USD.

Medzi ďalšie organizácie, ktoré už požiadali o IPO alebo ich uskutočňujú, patrí elektromobilový startup VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najcennejšou automobilkou. Ďalšími spoločnosťami sú internetový startup VNG so sídlom vo Vietname a výrobca obuvi Birkenstock.

Firma Arm

Arm je renomovaná a vplyvná spoločnosť v polovodičovom priemysle, ktorá sa špecializuje na návrh mikroprocesorov. Organizácia Arm bola založená v roku 1990 ako Advanced RISC Machines. Odvtedy sa rozrástla a stala sa jedným z najvýznamnejších dizajnérov čipov na svete. Organizácia funguje na licenčnom modeli, kde navrhuje a poskytuje licenciu na svoje IP procesory iným spoločnostiam, známym ako nadobúdatelia licencií.

Medzi týchto držiteľov licencií patria výrobcovia polovodičov, systémoví integrátori a výrobcovia originálnych zariadení. Obchodný model spoločnosti Arm umožňuje jej partnerom prispôsobiť a začleniť technológiu procesorov spoločnosti do vlastných čipov, čo umožňuje široké spektrum aplikácií v rôznych odvetviach. Procesory firmy poháňajú väčšinu smartfónov a tabletov na celom svete. Ich architektúra v kombinácii s energetickou účinnosťou z nich robí preferovanú voľbu pre výrobcov mobilných zariadení.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNačasovanie trhu: je to naozaj kľúč k bohatstvu?
Ďalší článok5 situácií, kedy opustiť svoju obchodnú stratégiu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno