ARM na burze

Renovovaná spoločnosť v polovodičovom priemysle Arm by mala tento rok prísť so svojou počiatočnou verejnou ponukou. V súčasnosti sa opäť objavujú náznaky, že dizajnér špičkových čipov sa pripravuje na zaradenie do zoznamu (IPO). Jedným z hlavných dôvodov firmy, prečo chce vstúpiť na burzu je fakt, že v jej odvetví spoločnosti ťažia z úspechu umelej inteligencie. Ak sa chcete dozvedieť v ktorých odvetviach by AI mohla nahradiť ľudskú prácu, kliknite na článok TU.

SoftBank, ktorá vlastní Arm rokuje so spoločnosťou Intel ako potenciálnym strategickým investorom v prípade jednej z najväčších počiatočných verejných ponúk tohto roka. V apríli agentúra Reuters uviedla, že Arm plánuje predať akcie na Nasdaq v snahe získať 8 až 10 miliárd USD.

Pre Intel môže byť investícia do Arm jedným z najlepších spôsobov, ako sa popasovať s konkurentmi ako Nvidia a AMD na trhu s polovodičmi. Intel sa snaží zintenzívňovať svoj boj aj proti TSMC. Firma sa aj preto rozhodla pred pár rokmi pre zmenu stratégie. Snaží sa stať najväčšou zlievarňou, resp. zmluvným výrobcom čipov na svete a zosadiť tak z trónu svetového lídra Taiwan Semiconductor Manufacturing. AMD a Nvidia čipy iba vyvíjajú, ale produkujú ich zmluvní výrobcovia. V rámci tohto plánu spoločnosť tento rok predstavila svoju najnovšiu technologickú predajnú stratégiu.

Spoločnosť Arm, ktorú od roku 2016 vlastní japonský technologický investor SoftBank, poskytuje licenciu na “duševné vlastníctvo“ spoločnostiam ako Apple, Amazon a Samsung, ktoré používajú dizajn čipov v procesoroch zariadení po celom svete. Nvidia bola pripravená kúpiť Arm po dosiahnutí dohody so SoftBank v roku 2020, ale prevzatie bolo zmarené v dôsledku regulačných tlakov začiatkom roka 2022. Akcie spoločnosti Nvidia, ďalšieho kľúčového hráča na trhu s čipmi, pri nedávnej explózii AI len tento rok získali +170 %.

Investori sa pripravovali na to, že Arm vstúpi na burzu, odkedy bola avizovaná dohoda s firmou Nvidia. ASI nie je prekvapením, že súčasné podmienky na trhu teraz katalyzujú IPO. Otázkou pre investorov zostáva, za akú cenu Arm zasiahne verejné trhy. Mnohí analytici odhadujú, že uprostred takého vášnivého šialenstva nad AI by firma mohla byť vysoko ocenená. Či bude AI tým správnym investičným trendom sa pýtajú mnohí odborníci v oblasti investícii.

Zdá sa však, že umelá inteligencia oslovila aj tých najrešpektovanejších investorov Stanley Druckenmillera, šéfa Duquesne Family Office a Davida Teppera, šéfa Appaloosa Management. Dve legendy investovania vybudovali svoje bohatstvo ako manažéri hedžových fondov. Tieto dve investorské legendy stavili práve na úspech AI.

Firma Arm

Arm je renomovaná a vplyvná spoločnosť v polovodičovom priemysle, ktorá sa špecializuje na návrh mikroprocesorov. Organizácia Arm bola založená v roku 1990 ako Advanced RISC Machines. Odvtedy sa rozrástla a stala sa jedným z najvýznamnejších dizajnérov čipov na svete. Arm funguje na licenčnom modeli, kde navrhuje a poskytuje licenciu na svoje IP procesory iným spoločnostiam, známym ako nadobúdatelia licencií.

Medzi týchto držiteľov licencií patria výrobcovia polovodičov, systémoví integrátori a výrobcovia originálnych zariadení. Obchodný model spoločnosti Arm umožňuje jej partnerom prispôsobiť a začleniť technológiu procesorov spoločnosti do vlastných čipov, čo umožňuje široké spektrum aplikácií v rôznych odvetviach. Procesory ARM poháňajú väčšinu smartfónov a tabletov na celom svete. Ich architektúra v kombinácii s energetickou účinnosťou z nich robí preferovanú voľbu pre výrobcov mobilných zariadení.

Akcie Intel


Akcie Intel od začiatku roka vzrástli o +26,9 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -12,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 33,9 USD, resp. za 18 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 16,8 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 1,47 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie Oracle na rekordnej úrovni vďaka cloudu a AI
Ďalší článokV USA sa dostáva inflácia pod kontrolu, Fed by mohol ukončiť zvyšovanie sadzieb
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno