Organizácia Johnson & Johnson tento týždeň uviedla, že sa usiluje o ocenenie až 42,9 miliardy dolárov v počiatočnej verejnej ponuke (IPO) svojho subjektu pre zdravie spotrebiteľov, Kenvue. Oznámenie pripravuje pôdu pre to, čo sa očakáva, že bude jedným zo viacerých subjektov v tomto roku, ktorý sa odčlenia od zdravotnícky konglomerátu a tým J&J rozčlení svoje podnikanie a zjednoduší svoju organizačnú štruktúru.

Plány kótovania však prichádzajú v náročnom období pre trh IPO v Spojených štátoch. Nové kotácie sa prakticky zastavili, pretože investori zápasia so zvýšenou volatilitou v prostredí rastúcich úrokových sadzieb. Firma ponúka 151,2 milióna kmeňových akcií Kenvue v cene od 20 do 23 USD za akciu s cieľom získať až 3,5 miliardy USD.

„Je to dôležitá dohoda pri reštartovaní trhu s IPO v USA,“ povedal Matthew Kennedy, hlavný stratég trhu IPO v Renaissance Capital. „Vidíme, že na IPO čakajú ďalšie spoločnosti a pozitívne prijatie Kenvue by ich v tomto procese určite povzbudilo.“

Čisté tržby Kenvue vo fiškálnom rok, mierne klesli na 14,95 miliardy USD. J&J, Kellogg a General Electric patrili medzi veľké americké korporácie, ktoré v posledných rokoch plánovali vyčleniť svoje subjekty, aby zjednodušili svoje štruktúry a zamerali sa na špecifické oblasti zarábania peňazí. V apríli firma LTL Management druhýkrát vyhlásila konkurz na základe novej dohody o financovaní s Johnson & Johnson. Výrobca liekov súhlasil so zaplatením 8,9 miliardy dolárov, čo prevyšuje jeho pôvodnú ponuku 2 miliardy dolárov, za urovnanie desaťtisícov súdnych sporov.

Johnson & Johnson

Johnson & Johnson je nadnárodná korporácia, ktorá sa špecializuje na vývoj, výrobu a marketing produktov zdravotnej starostlivosti vrátane liečiv, zdravotníckych pomôcok a produktov pre zdravie spotrebiteľov. Firma bola založená v roku 1886 Robertom Woodom Johnsonom v New Brunswick, New Jersey. Dividendový kráľ Johnson & Johnson by sa mal však v súčasnosti rozdeliť na dve samostatné jednotky.

Organizácia Johnson & Johnson je známa mnohými známymi značkami, ako sú okrem iného bandáže, lieky proti bolesti Tylenol a produkty starostlivosti o pleť Neutrogena. Okrem toho spoločnosť vyrába aj širokú škálu liekov na predpis vrátane liečby rakoviny, imunológie, infekčných chorôb a kardiovaskulárnych chorôb. Celkovo je Johnson & Johnson veľká a vplyvná spoločnosť v zdravotníctve, ktorá pôsobí vo viac ako 60 krajinách po celom svete.

Akcie J&J


Akcie Johnson & Johnson od začiatku roka klesli o -7,3 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -9,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 165,18 EUR, resp. za 34,6 násobok zisku na akciu (P/E); 20,7 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 18,8 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 2,88 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMeta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Ďalší článokAkcie Amazon po oznámení výsledkov prudko stúpli, ale obavy ohľadom AWS zisky vymazali
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno