IPO Klaviyo

Klaviyo, poskytovateľ marketingu a automatizácie dát, prilákal prvotných investorov pre svoju prvú verejnú ponuku, vrátane BlackRock, najväčšieho svetového správcu aktív s hodnotou 8,67 biliónov USD. V rámci svojho IPO v USA, chce spoločnosť vyzbierať až 518 miliónov USD.

Spoločnosť Klaviyo so sídlom v Bostone ponúka 11,5 milióna akcií za 25 až 27 USD za kus, zatiaľ čo existujúci akcionári plánujú predať 7,7 milióna akcií, uviedli predstavitelia firmy v podaní pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy. BlackRock a AllianceBernstein prejavili záujem o kúpu akcií IPO v celkovej hodnote až 100 miliónov USD. Na základe úplne zriedeného počtu akcií by spoločnosť mohla byť ocenená medzi 7,7 až 8,3 miliardy dolárov.

Klaviyo mala za prvých šesť mesiacov roka čistý príjem približne 15 miliónov USD pri príjmoch 321 miliónov USD v porovnaní so stratou 25 miliónov USD pri príjmoch 208 miliónov USD za rovnaké obdobie minulého roka. Medzi ďalších investorov, okrem Blackrocku, patria firmy ako Summit Partners, platforma elektronického obchodu Shopify a riziková spoločnosť Accomplice.

Prvotnú verejnú ponuku majú na starosti Goldman Sachs, Morgan Stanley a Citigroup. Klaviyo plánuje obchodovanie s akciami na burze v New Yorku pod symbolom KVYO.

Útlm IPO v roku 2022

Po rekordných rokoch 2020 a 2021 z hľadiska počtu a veľkosti vstupov spoločností na akciových burzách, rok 2022 zažil poriadny útlm. V čase neistoty si manažéri firiem, ktorý rozmýšľali nad uvedením svojich akcií na verejnom trhu, správne uvedomovali, že by nezískali toľko finančných prostriedkov ako v dobrých časoch. Preto mnohé z nich svoje uvedenie na akciovú burzu zrušili alebo odložili.

Podľa údajov Bloombergu v minulom roku vstúpilo na burzu v USA prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC) alebo primárnej ponuky akcií (IPO) až 613 firiem. V roku 2022 ich počet klesol na 83, čo je pokles o 87 %. V súčasnosti vyzerá situácia o poznanie lepšie. Okrem firmy Klaviyo, minulý týždeň začala svoju prvotnú verejnú ponuku aj spoločnosť Instacartu.

Najväčšou a najočakávanejšou IPO na americkej burze v tomto roku je bezpochyby verejná ponuka organizácie Arm Holdings, dizajnéra polovodičov, ktorého vlastní SoftBank. SoftBank už pred časom rozmýšľala o predaji tejto spoločnosti firme Nvidia za 40 a neskôr 66 miliárd dolárov, avšak americký regulátor v roku 2022 z dôvodu konkurenčných obáv túto akvizíciu zamietol. SoftBank hľadala nové možnosti ako túto firmu alebo jej časť predať. Verejný úpis akcií tak umožní spoločnosti SoftBank získať naspäť časť prostriedkov, ktoré boli investované a viazané v tejto spoločnosti. V súčasnosti sa odhaduje, že by spoločnosť mohla byť ohodnotená v okolí 60 miliárd USD.

Medzi ďalšie organizácie, ktoré už požiadali o IPO alebo ich uskutočňujú, patrí elektromobilový startup VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najcennejšou automobilkou. Ďalšími spoločnosťami sú internetový startup VNG so sídlom vo Vietname a výrobca obuvi Birkenstock.

Klaviyo

Klaviyo je marketingová automatizačná a e-mailová platforma navrhnutá tak, aby pomohla spoločnostiam v oblasti elektronického obchodu rásť tým, že uľahčí zacielenie, prispôsobenie a optimalizáciu marketingových správ, e-mailových kampaní a dokonca aj reklám na Facebooku.

Klaviyo obsluhuje viac ako 50 000 zákazníkov na celom svete, čo je dôkazom jej širokého záberu a hodnoty, ktorú poskytuje podnikom v oblasti elektronického obchodu. Platforma sa hladko integruje s niekoľkými platformami elektronického obchodu vrátane Shopify, Magento a BigCommerce, čo môže byť významnou výhodou pri získavaní klientov z týchto platforiem.

Klaviyo využíva umelú inteligenciu, aby pomohla podnikom vytvárať personalizovanejšie marketingové stratégie, ktoré môžu potenciálne viesť k vyšším mieram konverzie. Okrem e-mailového marketingu sa Klaviyo pustil do SMS marketingu, ktorý umožňuje podnikom osloviť svojich zákazníkov prostredníctvom iného populárneho média.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMarihuanové akcie Canopy Growth a Aurora Cannabis včera vystrelili o viac ako 70 %
Ďalší článokNačasovanie trhu: je to naozaj kľúč k bohatstvu?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno