Časovanie trhu – Riziká a výhody

Načasovanie trhu, jedna z najťažších vecí vo svete investovania. Poďme sa v tomto článku pozrieť na jasný dôkaz, že načasovanie trhu je naozaj ťažké. Investori často predajú predčasne, pričom prídu o oživenie akciového trhu. Na druhej strane sa často krát stáva, že investori nenakupujú, keď trh bliká na červeno a čakajú, že ceny akcií spadnú ešte nižšie.

Naopak zotrvanie v investíciách cez vysoké a nízke hodnoty generovalo výnosy, najmä počas dlhších období. Nižšie uvedená grafika ukazuje, ako môže snaha načasovať trh byť kontra-produktívna a na konci dňa Vám odtrhne z hodnoty vášho portfólia pomocou 20-ročných údajov od JP Morgan.

casovanie clanok
Zdroj: VisualCapitalist

Úskalia načasovania trhu

Nesprávne načasovanie trhu aj o niekoľko dní môže výrazne ovplyvniť výnosy investora. Nasledujúce scenáre porovnávajú celkové výnosy investície vo výške 10 000 USD do indexu S&P 500 medzi 1. januárom 2003 a 30. decembrom 2022. Konkrétne zdôrazňuje vplyv premeškania najlepších dní na trhu v porovnaní s dodržiavaním dlhodobého investičného plánu.

Ako môžeme vidieť v tabuľke nižšie, pôvodná investícia vzrástla viac ako šesťnásobne, ak by investor nakupovalo počas všetkých dní počas tohto sledovaného obdobia, konkrétne 64 844 USD. Ak by investor nejakým spôsobom zmeškal 10 najlepších dní na trhu, stratil by viac ako 50 % hodnoty svojho konečného portfólia. Investor by skončil s portfóliom “iba“ 29 708 USD, v porovnaní so 64 844 USD.

Na teoretickom príklade analytici z JP Morgan poukazujú, že ak by ste vynechali 60 najlepších dní, počas tohto sledovaného obdobia, stratili by ste pozoruhodných 93 % hodnoty v porovnaní s tým, akú hodnotu by malo Vaše portfólio, keby ste nakupovali každý deň. Celkovo by investor pri použití stratégie nákupu a držania zaznamenal takmer 10 % priemerných ročných výnosov. Priemerné ročné výnosy by sa dostali do záporného pásma, ak by investori v časovom rámci minuli 40 najlepších dní.

casovanie trhu

Najlepšie dni na trhu

Prečo je načasovanie trhu také ťažké? Najlepšie dni sa často odohrávajú počas medvedích trhov. Za posledných 20 rokov sa sedem z 10 najlepších dní stalo, keď sa trh nachádzal v medvedieho trhu. K tomu sa pridáva, že mnohé z najlepších dní sa odohrávajú krátko po tých najhorších. V roku 2020 padol druhý najlepší deň hneď po druhom najhoršom dni v tom roku. Podobne aj v roku 2015 nastal najlepší deň v roku dva dni po jeho najhoršom dni.

Zaujímavé je, že najhoršie dni na trhu, v tomto sledovanom období, sa zvyčajne vyskytli na býčích trhoch. Prinášajú teda každodenné investície výhody pre investorov? Ako ukazujú historické údaje, najlepšie dni sa dejú počas trhových turbulencií a období zvýšenej trhovej volatility. Pri premeškaní najlepších dní na trhu riskuje investor stratu na zmysluplnom zhodnotení výnosu z dlhodobého hľadiska.

Načasovanie trhu si vyžaduje nielen značné zručnosti, ale aj temperament a konzistentné výsledky. Ak by existovali nepriestrelné signály na načasovanie trhu, používali by ich všetci. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o indexe S&P a jeho najvýkonnejších sektoroch počas jednotlivých fáz hospodárskeho cyklu, kliknite na článok TU.

zaujimavosti 2

S&P 500

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P 500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.

Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií. Investori a finanční analytici porovnávajú výnosy svojich investícií s indexom S&P 500, aby zhodnotili svoju výkonnosť.

Zloženie indexu S&P 500 sa pravidelne prehodnocuje a upravuje. Index je prehodnocovaný, aby sa zabezpečilo, že presne odráža aktuálne zloženie trhu. Spoločnosti môžu byť pridané alebo odstránené z indexu na základe kritérií ako trhová kapitalizácia, likvidita, finančná životaschopnosť a zastúpenie sektora. O informáciách ako investovať do indexu S&P 500 si môžete prečítať TU.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania.
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokKlaviyo vstupuje na burzu, plánuje vyzbierať 518 miliónov USD
Ďalší článokSpoločnosť ARM v najväčšom IPO roku ocenená na 54,5 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno