Vstup na burzu
Vietnamský elektromobilový startup Vinfast vstúpil na burzu nie prostredníctvom procesu primárneho úpisu akcií (IPO), ale cez špeciálnu akvizičnú spoločnosť (SPAC) Black Spade Acquisition. Počas svojho prvého obchodného dňa na burze podnik získal trhovú kapitalizáciu 85 miliárd dolárov, keď jeho akcie stúpli oproti pôvodnej akvizičnej cene o 270 %. Akcie Vinfast debutovali na burze Nasdaq v New Yorku so skratkou VFS.
Trhová hodnota 85 miliárd dolárov robí zo spoločnosti Vinfast aktuálne 5. najcennejšiu automobilku sveta po Tesle, Toyote, Porsche a čínskom BYD-e, ktorému sa naďalej darí zvyšovať svoj podiel na trhu v Číne. Vinfast tak je v súčasnosti ocenený drahšie ako Mercedes (81 miliárd USD), BMW (73 miliárd), Volkswagen (72 miliárd), Ferrari (58 miliárd), Stellantis (57 miliárd) alebo ako Ford (48 miliárd) a Hyundai (34 miliárd) dohromady.
Ceny akcií novo kótovaných spoločností na burze zvyknú výrazne kolísať a je takmer isté, že súčasnú trhovú hodnotu si Vinfast neudrží. Podobný príbeh písal pred pár rokmi aj americký elektromobilový startup Rivian, ktorý sa aj s podporou Amazonu stal dokonca 2. najcennejšou automobilkou, ale odvtedy po sérií problémov stratil až 93 % trhovej hodnoty.
Vinfast
VinFast je vietnamský výrobca elektromobilov, ktorý bol založený v roku 2017. Spoločnosť je súčasťou Vingroup, veľkého vietnamského konglomerátu. VinFast začal pôvodne ako výrobca konvenčných vozidiel, ale potom začal investovať aj do vývoja elektrických a hybridných vozidiel, s cieľom prispieť k udržateľnej doprave. VinFast získal medzinárodné uznanie za relatívne krátky čas svojej existencie a rýchlo si dokázal vybudovať svoju pozíciu na trhu.
V prvom štvrťroku Vinfast oznámil, že jeho príjmy poklesli o 49 % na 84 miliónov dolárov, pričom čistá strata sa prehĺbila z 411 na 598 miliónov. V roku 2022 firma prerobila 2,1 miliardy USD. Vedenie firmy pripísalo pokles tržieb nižším cenám vozidiel a postupnému vyraďovaniu vozidiel so spaľovacím motorom.
Ďalší hráč na elektromobilovom poli
Vinfast tento rok očakáva predaj 50 000 vozidiel, čo je takmer sedemnásobný nárast v porovnaní s rokom 2022. Spoločnosť bude ťažiť z vyššieho exportu do USA, ale aj s prvými dodávkami áut v EÚ. Výrobca elektromobilov plánuje rozšíriť svoju produkciu aj mimo Vietnamu, druhú továreň by mal postaviť v USA.
Vinfast je ďalším vyzývateľom Tesly na globálnom elektromobilovom trhu, v ktorom ju už minulý rok zosadil čínsky BYD. Tesla sa snaží s rastúcou čínskou konkurenciou bojovať mnohými zľavami, čo znižuje jej ziskovosť a v investoroch zároveň vyvoláva obavy z možnej cenovej vojny. Nedávno preto prudko klesli akcie čínskych automobiliek Nio, Li Auto alebo Xpeng, do ktorej investoval Volkswagen s cieľom vylepšiť svoje postavenie na najväčšom automobilovom trhu sveta.
Rebriček 15 najväčších výrobcov elektromobilov ovládajú zavedené automobilky. Investori však za poslednú dekádu naliali množstvo kapitálu do nových spoločností, ktorých cieľom je konkurovať väčším súperom. Za zmienku stoja americké spoločnosti Rivian, Lordstown, Lucid Motors, Fisker, Canoo , Nikola a Faraday. Zaujímavé koncepty možno nájsť aj v Európe, sú nimi Polestar, Arrival, Lightyear, Volta Trucks, Tevva, Sono Motors, Ampere, Zenobe. Do odetvia sa tiež tlačia hráči z iných odvetví, ako napr. Apple a Xiaomi.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové