Nvidia a Intel na jednej lodi
Nvidia rokuje o tom, aby sa pripojila k zoznamu investorov pri IPO spoločnosti Arm, dizajnéra čipov podporovaného SoftBank. Zoznam investorov IPO firmy ARM nebude finálny, kým sa ponuka nezačne na jeseň. V súčasnosti SoftBank, ktorá vlastní Arm, nie je blízko k formálnej dohode s Nvidou, ale rokovania sú v plnom prúde. Konečný počet investorov pri IPO bude pravdepodobne päť alebo šesť, povedal jeden z ľudí zo SoftBank.
Nvidia sa už v minulosti snažila investovať do IPO 35 až 40 miliárd USD, čo je však menej ako 80 miliárd USD, ktoré chce SoftBank. Nvidia, najhodnotnejší výrobca čipov na svete, je dlhoročným partnerom a klientom spoločnosti Arm a pokúsila sa ju získať v rámci dohody, ktorá sa rozpadla minulý rok. SoftBank sa po tejto neúspešnej transakcii pustila do plánov na IPO Arm. Bloomberg už skôr informoval, že Arm rokuje s možnými strategickými investormi, vrátane konkurenta spoločnosti Nvidia Intelu, o účasti na najväčšom počiatočnom predaji akcií v tomto roku.
Nvidia, ktorej čipy sú životne dôležité pre napájanie umelej inteligencie, odstúpila od svojej navrhovanej dohody o akvizícii Arm v hodnote 40 miliárd USD po tom, čo narazila na odpor regulátorov a zákazníkov. Plán, ktorý bol navrhnutý v roku 2020, stroskotal po žalobe Federálnej obchodnej komisie USA. Ocenenie spoločnosti Arm stále nebolo stanovené a spoločnosť by mohla byť ocenená od 30 miliárd do 70 miliárd USD, ako uvádzajú analytici agentúry Bloomberg.
Vedúci pracovníci SoftBank navrhli dizajnérovi čipov vysoké ocenenie tým, že ho prezentovali ako investíciu do umelej inteligencie, pretože jeho technológia podporuje infraštruktúru AI. Prvotní investori, ktorí kupujú akcie v hodnote 100 až 200 miliónov USD, sú čoraz častejšími pri IPO v oblasti polovodičov. Rastová akciová spoločnosť General Atlantic investovala v minulom roku približne 100 miliónov USD do IPO spoločnosti Intel Mobileye, zatiaľ čo spoločnosť Qualcomm podporila kótovanie GlobalFoundries.
Otázkou pre investorov tak zostáva, za akú cenu Arm zasiahne verejné trhy. Mnohí analytici odhadujú, že uprostred takého vášnivého šialenstva nad AI by firma mohla byť vysoko ocenená. Či bude AI tým správnym investičným trendom sa pýtajú mnohí odborníci v oblasti investícii.
Zdá sa však, že umelá inteligencia oslovila aj tých najrešpektovanejších investorov Stanley Druckenmillera, šéfa Duquesne Family Office a Davida Teppera, šéfa Appaloosa Management. Dve legendy investovania vybudovali svoje bohatstvo ako manažéri hedžových fondov. Tieto dve investorské legendy stavili práve na úspech AI.
Firma Arm
Arm je renomovaná a vplyvná spoločnosť v polovodičovom priemysle, ktorá sa špecializuje na návrh mikroprocesorov. Organizácia Arm bola založená v roku 1990 ako Advanced RISC Machines. Odvtedy sa rozrástla a stala sa jedným z najvýznamnejších dizajnérov čipov na svete. Arm funguje na licenčnom modeli, kde navrhuje a poskytuje licenciu na svoje IP procesory iným spoločnostiam, známym ako nadobúdatelia licencií.
Medzi týchto držiteľov licencií patria výrobcovia polovodičov, systémoví integrátori a výrobcovia originálnych zariadení. Obchodný model spoločnosti Arm umožňuje jej partnerom prispôsobiť a začleniť technológiu procesorov spoločnosti do vlastných čipov, čo umožňuje široké spektrum aplikácií v rôznych odvetviach. Procesory ARM poháňajú väčšinu smartfónov a tabletov na celom svete. Ich architektúra v kombinácii s energetickou účinnosťou z nich robí preferovanú voľbu pre výrobcov mobilných zariadení.
Akcie Nvidia
Akcie Nvidia od začiatku roka vzrástli o +206,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +185,6 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 439,1 USD, resp. za 228,7 násobok zisku na akciu (P/E), 214,2 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 162,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos je v súčasnosti 1,47 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové