Vstup na burzu

Včera spoločnosť ARM Holdings oficiálne podala registráciu na verejnú ponuku akcií na americkej burze Nasdaq. Táto firma nie je veľmi verejne známou, avšak môže sa jednať o jednu z najväčších IPO od roku 2021, kedy na burzu vstupovala firma Rivian s počiatočnou tržnou kapitalizáciou na úrovni 70 miliárd dolárov. Tento vstup na burzu tak môže opätovne oživiť trh s primárnymi úpismi akcií, ktorý bol vďaka negatívnemu sentimentu na trhu zamrznutý.

Arm Holdings

Spoločnosť ARM je britská spoločnosť so sídlom v Cambridge a je vlastnená japonskou investičnou skupinou SoftBank, ktorá ju kúpila v roku 2016 za 32 mld. dolárov. Spoločnosť podniká v sektore čipov, avšak sama tieto procesory nevyrába. Spoločnosť vytvorila architektúru (spôsob ako procesor spracováva pokyny), ktorú využíva veľké množstvo firiem, ako je Apple, Microsoft, Alphabet a iné, vo svojich čipoch.

Jedná sa o architektúru RISC (reduced instruction set computer), ktorá dáva procesoru zjednodušené inštrukcie, a teda procesor dokáže pracovať s nižšími požiadavkami na spotrebu elektrickej energie, ako aj pri nižších teplotách. Práve z tohto dôvodu sa táto architektúra nachádza v 99 % všetkých smartfónov, v notebookoch Mac od Apple. Spoločnosť ARM podniká v licencovaní tejto architektúry, ktorú majú patentovanú spoločnostiam, ktoré vyrábajú čipy.

Spoločnosti Qualcomm alebo Apple za využívanie tejto architektúry, ktorá je potrebná pre fungovanie procesora pravidelne platia, a tak ARM vytvára tržby a zisk. Keďže sa jedná v súčasnosti o monopol na trhu smartfónov a postupne nahrádza architektúru x86 od Intelu na trhu s prenosnými počítačmi, môžeme predpokladať vysokú valuáciu tohto podniku. Spoločnosť sa postupne dostáva do segmentu umelej inteligencie a cloudových riešení.

SoftBank už pred časom rozmýšľala o predaji tejto spoločnosti firme Nvidia za 40 a neskôr 66 miliárd dolárov, avšak americký regulátor v roku 2022 z dôvodu konkurenčných obáv túto akvizíciu zamietol. SoftBank hľadala nové možnosti ako túto firmu alebo jej časť predať. Verejný úpis akcií tak umožní spoločnosti SoftBank získať naspäť časť prostriedkov, ktoré boli investované a viazané v tejto spoločnosti. Zatiaľ však nie je známe, aký veľký podiel investičná skupina burze ponúkne ani aké bude ohodnotenie tejto spoločnosti. 

IPO sa blíži

V súčasnosti sa odhaduje, že by spoločnosť mohla byť ohodnotená v okolí 60 miliárd USD. Keď sa však pozrieme na výsledky tejto spoločnosti, ARM zarába na tržbách za fiškálny rok končiaci marcom 2023 2,7 miliardy USD. Hrubá marža je veľmi vysoká, keďže náklady na tržby sú pri predaji licencií minimálne, avšak na ziskoch má firma len 500 miliónov. Čistá marža sa tak pohybuje v okolí 20 %. Pokiaľ by bola spoločnosť ohodnotená na 60 miliárd USD jej valuácia, relatívna valuácia ku ziskom (pomer cena ku ziskom – P/E) by bol 120 a cena ku tržbám (P/S) by sa pohybovala na úrovni 22. Je však ešte otázne či investori budú ochotní takúto vysokú cenu za túto firmu zaplatiť, keďže aj napriek tržnej dominancii jej tržby a zisky medziročne poklesli vďaka slabšiemu trhu so smartfónmi.

Softbank taktiež komunikuje s veľkými firmami ako Amazon, Intel alebo Nvidia o možnom záujme o prvú ponuku akcií a možnosti do tejto spoločnosti investovať. Medzi upisovateľov tohto IPO patria veľké investičné banky ako Barclays, Goldman Sachs alebo JP Morgan Chase. Na burze tak môžu investori túto spoločnosť očakávať niekedy ďalší mesiac, pričom konkrétny dátum bude ešte upresnený. 

– Peter Nemky, analytik XTB

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEurópsky fintech Adyen za jediný deň odpísal 41 % a 20 miliárd z trhovej hodnoty
Ďalší článokZoom zvyšuje prognózy tržieb aj zisku na zvyšok roka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno