Zákaz vývozu do Číny

Možnosť nových amerických obmedzení na export čipov AI do Číny „sa teraz mení na takmer geopolitickú otázku ekonomickej vojny,“ hovorí jeden to stratégov na Wall Street. Správy, že americké ministerstvo obchodu by mohlo uvaliť ďalšie vývozné obmedzenia na najpokročilejšie polovodiče so schopnosťou umelej inteligencie, by pravdepodobne mali dôsledky na hospodársky rast Číny a jej vojenský pokrok.

„Nezameriava sa len na budúci ekonomický rast. Ale je tiež veľmi špecifická pre vojenskú AI, čo je nová oblasť,“ povedal Ted Mortonson, sektorový stratég technologického oddelenia spoločnosti Baird. „Kedykoľvek obmedzíme ekonomickú suverenitu krajiny, stane sa to dosť veľkou červenou čiarou.“ doplnil Mortonson.

Akékoľvek nové obmedzenia v súčasnosti by boli nad rámec tých, ktoré boli oznámené minulý rok pre stroje na výrobu najpokročilejších čipových technológií, ako aj obvodov Nvidia A100 a H100 pre veľmi hlboké generatívne zaťaženie AI. „Nikto nevie, ako hlboko tieto obmedzenia zájdu,“ povedal Mortonson. „Ale myslím si, že je veľmi zrejmé, že je to teraz otázka hospodárskej politiky, aby Čína nemala našu najpokročilejšiu kremíkovú technológiu.“

Trenice medzi USA a Čínou sa stiahnu už dlhšiu dobu. Koncom minulého roka si USA vyžiadala detaily auditov pre čínske akciové spoločnosti nachádzajúce sa na New Yorskej burze. Hrozilo totiž, že niektoré firmy ako Alibaba či JD mohli byť stiahnuté z burzy, na základe podozrení z nekalých praktík Čínskej vlády.

Akékoľvek nové obmedzenia by boli nad rámec tých, ktoré boli oznámené minulý rok na strojoch na výrobu najpokročilejších čipových technológií, ako aj obvodov Nvidia A100 a H100 pre veľmi hlboké generatívne zaťaženie AI.

Jazda na vlne AI

Polovodičový priemysel bol tento rok v plameňoch uprostred boomu okolo AI. Investori nalievali peniaze do spoločností ako Nvidia a AMD. Mortonson uviedol, že Čína predstavuje 25 % až 30 % celkových výnosov oboch firiem. „Pravdepodobne je to protivietor rastu“ povedal Mortonson.

Najväčšia americká polovodičová spoločnosť Nvidia tento rok prekonala hranicu trhovej kapitalizácie 1 bilióna USD, čo je míľnik, ktorý dosiahla len hŕstka spoločností vrátane gigantov ako Apple, Amazon a Microsoft. Významný míľnik dosiahla po oznámení nedávnych kvartálnych výsledkoch, keď s prehľadom prekonala očakávania analytikov a prekvapila tiež optimistickým budúcim výhľadom.

AMD pred pár mesiacmi, po svojich kvartálnych výsledkoch, predstavila svoje nové čipy radu Instinct MI300, ktoré sú podľa nej vyladené na zrýchlenie spracovania pre generatívnu AI – technológiu, ktorú používajú ChatGPT a ďalšie chatboty. Týmito čipmi chce AMD získať časť v podstate monopolného postavenia na trhu čipov pre AI od Nvidie. Podľa slov spoločnosti by nové čipy mali začať generovať príjmy v roku 2024. O tom, že AMD a Nvidia budú ťažiť z nástupu AI sme informovali už vo februári.

Nie je jasné, ako by Čína reagovala na nové obmedzenia, ale Mortonson hovorí, že investori môžu očakávať odvetné opatrenia z Pekingu proti americkým spoločnostiam. „Čína kontroluje množstvo dodávok iných produktov do USA. Nebudú tu len tak nečinne sedieť. Na USA zaútočia inými spôsobmi,“ povedal stratég. „Pôjdu po niektorých amerických spoločnostiach“ dodal.

Akcie Nvidia


Akcie NVIDIA od začiatku roka stúpli o +195,7 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +166,5 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 423,17 USD, resp. za 220,1 násobok zisku na akciu (P/E); 206,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 162,1 násobok EV/EBITDA

Akcie AMD


Akcie NVIDIA od začiatku roka stúpli o +77,9 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +43,7 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 113,95 USD, resp. za 495,4 násobok zisku na akciu (P/E); 73,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 36,8 násobok EV/EBITDA. O spoločnosti sme nedávno vypracovali aj kompletnú analýzu, ktorú si môžeš prečítať v článku analýza akcie AMD 2023.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokStellantis chce univerzálnu sieť nabíjačiek pre elektromobily
Ďalší článokDuolingo vďaka AI v zozname TOP 100 najvplyvnejších spoločností
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno