Svetové podielové fondy a poskytovatelia ETF

V poslednom čase sa stáva čoraz populárnejšie pasívne investovanie a synonymom tohto pomenovania sú ETF fondy. Nedávno sme Vám preto poskytli článok o kompletnom sprievodcovi investovania do ETF pre rok 2023, v ktorom sa o nich dozviete všetky podstatné informácie. Dnes sa bližšie pozrieme na najväčšie podielové fondy a ETF fondy na svete.

Globálne čisté aktíva poskytovateľov podielových a ETF fondov dosiahli v roku 2022 spolu 38 biliónov USD. Napriek svojej masívnej veľkosti tomuto odvetviu dominuje relatívne malý počet organizácií. Obrázok uvedený nižšie využíva údaje z Morningstar na zobrazenie najväčších značiek fondov a ich miery rastu v roku 2022. Ak sa chcete dozvedieť aké sú rozdiely medzi podielovými fondami a ETF fondami môžete si prečítať v tomto článku.

clanok ETF 3

Najväčší sa budú ešte zväčšovať

V tabuľke nižšie sú zoradené značky podielových fondov a ETF podľa hodnoty spravovaných aktív, aktíva v tomto prípade predstavuje množstvo peňazí. Druhým ukazovateľom je miera medziročného organického rastu. To znamená o koľko percent narástli alebo klesli danej organizácií spravované aktíva, ktoré boli vložené zákazníkmi za určité časové obdobie a neberie sa do úvahy vývoj trhov.

Vanguard a iShares naďalej dominujú zoznamu a predstavujú 25 % čistých aktív podielových fondov a ETF na celom svete. Obe spoločnosti zaznamenali čistý prílev aktív, hoci miera rastu iShares bola oveľa vyššia. Organizácia vyzbierala 222 miliárd USD, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so 101 miliardami USD, ktoré dosiahol Vanguard.

Od mája 2023 má portfólio Vanguard hodnotu 6,6 biliónov USD. Medzi najväčšie podiely spoločnosti patria akcie Apple a Microsoft, spolu v hodnote 403 miliárd USD. IShares je najväčší poskytovateľ ETF fondov na svete, ktorý je súčasťou spoločnosti BlackRock od roku 2000 založená v roku 2000. BlackRock je najväčší svetový správca aktív s hodnotou 8,67 biliónov USD.

clanok ETF

State Street, piaty najväčší fond, bol jediným ďalším menom na zozname, ktorý zaznamenal čistý prílev medziročného organického rastu aktív. Spoločnosť spravuje SPDR S&P 500 ETF, ktorý je najväčším ETF fondom na svete, pričom sa zameriava na sledovanie indexu S&P 500. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií.

Medziročný organický odlev zaznamenal aj JPMorgan, ktorý len nedávno prevzal problémovú First Republic. Posledné dve spoločnosti T. Rowe Price a Franklin Templeton zaznamenali čistý odliv už druhý rok po sebe. Obe spoločnosti na rozdiel od vyššie spomenutých firiem sa sústredia výhradne na aktívnu správu portfólií s cieľom poraziť výkonnosť akciového trhu.

Od podielového fondu k ETF

Úpadok podnikov zameraných na aktívny manažment odráža trend v rámci odvetvia. V roku 2022 investori výrazne uprednostňovali pasívne fondy a ETF pred podielovými fondmi a aktívnymi fondmi. Dôvodom môžu byť vyššie poplatky a dlhodobá nedostatočná výkonnosť mnohých aktívnych fondov. Pasívne fondy v súčasnosti tvoria 38 % svetových aktív, čo je nárast z 19 % za posledných 10 rokov.

cLaNOK ETF 2

Pasívne fondy majú zvyčajne veľmi nízke pomery nákladov, ktoré obmedzujú poplatky, ktoré môžu poskytovatelia zarobiť. Existujúce firmy majú tiež veľké úspory z rozsahu, ktoré by bolo pre nových účastníkov ťažké napodobniť. Z týchto dôvodov v pasívnom riadení súťaží menej firiem, čo v konečnom dôsledku vedie k väčšej konsolidácii v odvetví.

Našťastie investori ťažili z nákladovo efektívnej cesty k investičnému vlastníctvu, ktorú pasívne fondy poskytujú. V roku 2022 bol priemerný nákladový pomer aktívne spravovaného akciového podielového fondu 0,66 %, kým priemer indexového akciového podielového fondu bol 0,05 %.

Na druhej strane niektorí odborníci vyjadrili obavy, že konsolidácia priemyslu znižuje finančnú stabilitu. Federálny rezervný systém (FED) uvádza, že ak by najväčší správcovia aktív na svete zažili významnú udalosť, akou je narušenie kybernetickej bezpečnosti, mohlo by to „viesť k náhlemu masívnemu odkúpeniu z prostriedkov tejto firmy, a teda potenciálne aj z odvetvia správy aktív ako celku“.

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
3 technologické ETF fondy reprezentujúce odvetvia s vysokým potenciálom
3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Najvýnosnejšie ETF fondy roku 2021 + EÚ rebríček

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJVisual Capitalist
Predchádzajúci článokMeta spúšťa novú predplatnú službu pre svoj virtuálny headset
Ďalší článokAnalýza akcie AMD (2023): Jeden z najpôsobivejších obratov v histórii
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno