Rozpor s Wall Street

Stratégovia známej investičnej banky Morgan Stanley očakávajú rýchly pokles akcií v USA. Namiesto toho predpovedajú vzostup akcií v Japonsku, Taiwane a Južnej Kórei. Odporúčajú držať pozície vo vládnych dlhopisoch rozvinutých trhov, vrátane dlhopisov USA. Zisk na akciu pre S&P 500 má tento rok klesnúť o 16 %, tvrdia stratégovia Morgan Stanley na čele s Andrewom Sheetsom. To je jedna z najmedvedejších predpovedí spomedzi celého spektra Wall Street a výrazne kontrastuje s býčími prognózami od Goldman Sachs, ktorá predpokladá mierny rast.

„Myslíme si, že riziko poklesu ziskov amerických spoločností je vysoké,“ uviedli analytici Morgan Stanley. „Zatiaľ čo odlev likvidity pravdepodobne vyvinie tlak na znižovanie ocenenia akcií počas nasledujúcich troch mesiacov, vidíme aj to, že rast tržieb sa spomaľuje a marže sa naďalej znižujú.“ Analytici z Morgan Stanley predpokladajú, že zisk S&P 500 na akciu dosiahne 185 USD v porovnaní s priemernou predikciou stratégov 206 USD.

Sheetsov tím vidí index na konci roka na úrovni 3 900 USD oproti piatkovej uzávierke na 4 282,37 USD. Známy index je podľa nich na okraji býčieho trhu po +19,7% náraste z októbrového minima. Odvtedy naberal na nadšení vďaka akciám, ktoré ťažili z úspechu umelej inteligencie, aj napriek zvýšeniu sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému a obavám z možnej recesie. Tieto vyjadrenia potvrdzuje aj fakt, že v súčasnosti index S&P ťahá len 20 akcií, z ktorých väčšina je spojená s AI.

Ďalšie odporúčania od stratégov banky zahŕňajú držanie defenzívnych akcií a dlhopisov na rozvinutých trhoch. Pre investorov, „veľkých výnosov“ odporúčajú uprednostňovanie dodatočných cenných papierov prvého stupňa, typu podriadeného bankového dlhu, pred dlhopismi s vysokým výnosom. Ako to už v tomto odvetví býva, niektorí stratégovia sú optimistickejší ako tí z Morgan Stanley. Tím finančnej inštitúcie Evercore ISI vedený Julianom Emanuelom zvýšil svoj cieľ S&P 500 na konci roka o +7,2 % na 4 450 USD. Uviedli, že zmiernenie inflácie pravdepodobne signalizuje pauzu Fedu a že doláre „dodané počas najtemnejších dní pandémie“ podporia akciový trh.

Ďalšie názory od stratégov Morgan Stanley:

  • Európske akcie môžu v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov klesnúť až o -10 %, hoci riziko poklesu je obmedzené vďaka atraktívnym oceneniam.
  • Európa však bude nakoniec profitovať z rotácie kapitálu investorov do medzinárodných lacnejších, takzvaných hodnotových akcií namiesto rastových akcií USA.
  • Ázijské akcie by mali počas nasledujúcich mesiacov zažiť nárast, avšak je potrebné do úvahy brať geopolitické riziká spojené s Čínou, ktoré prinášajú so sebou veľkú dávku neistoty.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie kótovaných spoločností na burze si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článok3 rastové akcie, ktoré minulý týždeň stiahli pozornosť na seba
Ďalší článokApple oficiálne vstupuje do metaverza, jeho akcie otestovali maximum
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno