Index S&P 500
Index S&P 500 sa po dvoch rokoch vrátil na svoje rekordné úrovne. Avšak ak si to rozmeníme na drobné, spomedzi 11 sektorov indexu to môže povedať len technologický sektor. Technologický sektor, domov spoločností ako Microsoft, Apple a Nvidia, sa aktuálne teší mánii okolo umelej inteligencie a viedol širší trh k rekordnému uzáveru v piatich z posledných šiestich obchodných dní. S&P 500 stúpol v roku 2024 o 3,2 %, zatiaľ čo technologický sektor dosiahol rast o 5,9 %.
Ostatných 10 sektorov sa obchoduje priemerne o 15 % pod svojimi historickými maximami, pričom v januári žiadny z nich nedosiahol nový rekord. Rovnomerne vážený index S&P 500, ktorý dáva rovnaký dôležitý status malým aj veľkým spoločnostiam v indexe, tento rok klesol o 0,3 %.
Pred dvoma rokmi bolo oživenie trhu širšie. Sedem ďalších sektorov, priemysel, finančný sektor, spotrebný tovar, nehnuteľnosti, zdravotná starostlivosť, verejné služby a materiály sa pripojili k technológiám a dosiahlo nové maxima počas dvoch týždňov pred rekordom indexu S&P 500 v januári 2022. Úzka rally môže pre niektorých investorov a stratégov pôsobiť znepokojujúco. Čím je koncentrácia indexu zúžená na “veľké akcie“, trh sa stáva zraniteľnejší voči poklesu, v prípade ak niektoré z týchto ťažkých váh stratia na hodnote.
Napríklad, ak by sa šesť najväčších technologických akcií vrátilo k svojim 200-dňovým pohyblivým priemerom, analýza od spoločnosti Bespoke Investment Group naznačuje, že by to mohlo stiahnuť index S&P 500 o približne 5 %. (200-dňový pohyblivý priemer je dôležitý technický ukazovateľ používaný na meranie dlhodobých cenových trendov.)“
Keď sa index S&P 500 minulý týždeň uzavrel na rekordnom maxime, predvídateľne sa rozpútala diskusia na Wall Street o tom, či sú akcie nadhodnotené. Viacerí stratégovia však povedali, že história trhu ukazuje, že tieto obavy sú nakoniec nesprávne. „Keď sa pozrieme na vzťah medzi viacnásobnými a forwardovými výnosmi na trhu, neexistuje žiadny,“ povedal riaditeľ pre akciovú stratégiu Citi USA Drew Pettit. „Korelácia medzi výnosmi a PE je za posledných 20 rokov takmer nulová.“ dodal. Pettit poukazuje na to, že zloženie indexu S&P 500 nie je rovnaké ako pred 10 alebo 20 rokmi kvôli štvrťročnému vyvažovaniu indexu. V decembri bol do indexu pridaný napríklad Uber.
Dominancia technologického sektoru
Veľké technologické spoločnosti dominovali trhu väčšinu minulého roka. Investori boli povzbudení v posledných týždňoch roku 2023, keď sa začali špekulácie o tom, že Federálny rezervný systém by mohol čoskoro znížiť úrokové sadzby. To viedlo k „rally všetkého“, čo znamenalo rast cien aktív od akcií s malou kapitalizáciou až po zlato a dlhopisy.
Očakávalo sa, že v roku 2024 bude pokračovať podobný trend, no zdá sa, že optimizmus sa trochu vytráca. Ekonomické údaje, ktoré boli horšie, ako sa očakávalo, spôsobili, že výnos z 10-ročných dlhopisov sa vrátil nad 4 %. Investori tiež menia svoje očakávania ohľadom toho, kedy by mohlo prísť prvé znižovanie úrokových sadzieb, čo by mohlo ovplyvniť rast akcií.
Všetky oči sú teraz upreté na stredajšie zasadnutie FEDu, kde sa budú investori snažiť zistiť, kedy a do akej miery môžu úradníci znížiť úrokové sadzby. Piatkový mesačný prehľad pracovných miest nám poskytne najnovšie informácie o trhu práce. Správy o ziskoch od technologických gigantov, ako Microsoft, Meta Platforms a Amazon, budú tiež dôležité pre pochopenie toho, či môže trh udržať svoj rast.
takzvaná „veľkolepá sedmička“ v roku 2023 prispeli k väčšine zisku indexu S&P 500. A počas nedávneho oživenia akciového trhu takmer 90 % rastu zaznamenaného v januári spôsobili tie isté technologické spoločnosti, s výnimkou Tesly. Tá v poslednom kvartáli oznámila slabé výsledky a jej akcie od začiatku roka odpísali takmer 26 %. Všetky tieto spoločnosti sa obchodujú s ocenením vyšším ako S&P 500.
Analytici odhadujú, že zisky S&P 500 vzrastú v roku 2024 takmer o 12 %. Znamenalo by to najväčší skok v ziskoch, odkedy zisky spoločnosti v roku 2021 vzrástli v období po pandémii. Analytici tiež očakávajú, že šesť lídrov veľkej sedmičky (okrem Tesly) bude zodpovedať za väčšinu ziskov indexu v 4. štvrťroku. Zisky tejto skupiny podľa predpovedí vzrastú o 53,7 % oproti minulému roku oproti 10,5 % poklesu, ktoré zaznamená ostatných 494 firiem v rámci S&P 500.
Akcie veľkých technologických spoločností nie sú jediné, ktoré dosahujú nové maximá v začiatkoch roku 2024. Medzi nimi patria aj spoločnosti ako Berkshire Hathaway, Visa, McDonald’s a Marriott International. Naopak, akcie menších spoločností výrazne zaostávajú. Index Russell 2000, ktorý zahŕňa malé kapitalizované spoločnosti, sa od svojho posledného rekordu z novembra 2021 obchoduje nižšie o 20 %.
Caitlin Frederick, riaditeľka finančného plánovania a poradkyňa pre bohatstvo v spoločnosti Ullmann Wealth Partners, odporúča klientom, aby sa zameriavali na akcie s nízkou kapitalizáciou, pretože majú väčší potenciál na rast v porovnaní s väčšími akciami. „Položte si otázku, či by ste radšej kúpili Amazon, keď začínali v 90. rokoch, keď predávali len knihy, alebo by ste radšej kúpili podiel na Amazonu dnes?“ povedala Frederick. „Odpoveď je, že by ste si ho radšej kúpili v 90. rokoch, pretože bol oveľa lacnejší a bol to akcia s malou kapitalizáciou. Teraz, keď je tak veľký, má menší rastový potenciál.“
Avšak historické údaje naznačujú, že zisky pritiahnu ďalšie zisky. V minulosti, keď S&P 500 dosiahol nové historické maximum po prvýkrát viac ako rok, rally pokračovala v nasledujúcom roku vo viac ako 90 % prípadov, priemerný výnos bol 13,9 %.
Americké indexy otvorili prvý rok obchodovania v novom roku poklesom, čím si Wall Street pripísala nepriaznivý začiatok roku 2024 po víťaznom roku 2023, v ktorom bol index S&P 500 tesne pod maximom. Benchmark S&P 500 stratil takmer 0,6 %, Nasdaq Composite sa prepadol takmer o 1,6 %, index amerického akciového trhu s malou kapitalizáciou Russel 2000 klesol o 0,7 % a Dow Jones Industrial vrástol len mierne.
Avšak index S&P 500 zažil najsilnejší december od roku 2010, keď si v decembri 2023 pripísal 4,4 %. Ide o 12. najlepší výsledok v histórií. Za celý rok 2023 si Standard and Poor’s 500 pripísal 24,3 %, po tom ako v roku 2022 odpísal 19,4 %. V raste pokračuje aj v tomto roku, keď si za január zatiaľ pripísal 3,2 %.
Aký bude rok 2024?
Ekonómovia sú rozdelení v názore, či americká ekonomika prejde v priebehu roka do recesie, čo má okrem iného vplyv na príjmy. Tí, ktorí očakávajú pokračujúcu expanziu, očakávajú mierny rast a tí, ktorí prognózujú recesiu, počítajú s tzv. „makkým pristátím“. Väčšina stratégov sa zhoduje, že to najhoršie z inflačnej krízy je za nami. To znamená, že ak sa ekonomické podmienky výrazne zhoršia, Federálny rezervný systém sa môže opäť ocitnúť v uvoľnení finančných podmienok znížením úrokových sadzieb. Aj keď by ekonomický pokles nebol vítaný, je dobrou správou, že sa zdá, že Fed má priestor na stimuláciu ekonomiky.
Cenové ciele pre index S&P 500 sa pohybujú od 4 200 do 5 000 bodov, čo predstavuje potenciálnu návratnosť oproti aktuálnej cene -8,5 % až +19,7 Najpesimistickejší výhľad ponúkla najväčšia banka sveta JP Morgan Chase a najoptimistickejší Capital Economics.
Viac informácií na túto tému si môžete prečítať v našom článku nižšie:
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové