Finančné trhy tento týždeň

Nový mesiac je za rohom a trhy sa po krátkej pauze opäť obracajú k zaujímavým makroúdajom. Očakávajú sa výsledky prieskumov ekonomickej aktivity z rôznych kútov sveta, vrátane USA, Európy, ale aj Číny. Americký priemyselný index ISM, ktorý sa už dlho pohybuje tesne pod hranicou stagnácie, je opäť v centre pozornosti a očakáva sa jeho posun smerom k neutrálnym 50 bodom. Aj keď priemyselný sektor zostáva pod touto hranicou, americká ekonomika si vedie dobre, a to hlavne vďaka silnému sektoru služieb. Trhy takúto situáciu samozrejme s radosťou akceptujú. To sa ale dá očakávať aj v prípade, že by čísla z priemyslu nedopadli podľa predstáv.

HDP v USA

V stredu sa dozvieme druhé predbežné údaje HDP v USA za štvrtý kvartál. Tento krok nasleduje po revízii maloobchodných tržieb za to isté obdobie, ktorá bola upravená smerom nadol. To signalizuje, že výdavky spotrebiteľov na tovar boli nižšie, než sa pôvodne očakávalo.

Ďalej by mal na HDP pozitívne pôsobiť čistý export, čo je dôsledok revízie deficitu obchodnej bilancie za november, keď bol deficit nižší než sa predpokladalo a dosiahol hodnotu 61,9 miliardy USD oproti očakávaným 63,2 miliardy USD. Rast exportu je ovplyvnený poklesom domáceho dopytu, čo má za následok zníženie dovozu tovaru do Spojených štátov. Podľa odhadov bude rast HDP v Spojených štátoch tiež podporený zvýšením vládnych výdavkov. Bez tohto faktora by bol ekonomický rast výrazne slabší.

Snimek obrazovky 2024 02 26 204934

Deň po oznámení kondície v najväčšej ekonomike sveta sa dozvieme údaje o osobných príjmoch a výdajoch v USA za január. Očakáva sa, že osobný príjem vzrastie medziročne o 0,4 %, čo by bol oproti decembrovému zvýšeniu o 0,3 % mierny nárast. Čaká sa spomalenie rastu osobných výdajov v januári na 0,2 % z decembrových 0,7 %. Jednou z príčin zníženej spotreby by mohli byť silné mrazy v niektorých oblastiach USA.

Čínske stimuly a inflácia v eurozóne

Ďalšou sledovanou témou budú indexy nákupných manažérov z Číny, ktoré priťahujú pozornosť hlavne v súvislosti s vládnymi opatreniami na podporu tamnej ekonomiky, ktorá je v hrozivom stave. Ide zatiaľ o sériu menších opatrení, ale aj tak začínajú mať pozitívny vplyv na akciové trhy.

Z Európy potom prídu predbežné údaje o inflácii za február, ktoré by mali ukázať ďalší pokles. Trh s tým už dá sa povedať počíta a očakáva, že to povedie k úvahám o znížení úrokových sadzieb už na júnovom zasadnutí ECB. Trh predpokladá pokles z decembrových 2,8 % na 2,5 %. Spomalenie tempa rastu by podľa odhadov malo byť zaznamenané u cien potravín a segmentu služieb. Naopak rast by mal byť zaznamenaný u cien pohonných hmôt. Podľa týždenných údajov Európskej komisie vzrástli ceny pohonných hmôt na medzimesačnej báze o 2,5 %.

Snimek obrazovky 2024 02 26 205358

Nvidia nezastavuje

Minulý týždeň sa niesol v znamení vynikajúcich výsledkov miláčika trhov, společnosti Nvidia. Ta vďaka rastúcemu dopytu po umelej inteligencii a jej procesore H100 zaznamenala rekordné výsledky. Tento procesor, ktorý bol uvedený na trh len koncom roka 2022 a nezažil tak ani čínsky lockdown ani pandémiu, sa stal symbolom umelej inteligencie a posunul Nvidiu medzi top 4 najväčšie korporácie sveta s trhovou kapitalizáciou dosahujúcou takmer 2 bilióny USD. Ano, počujete správne, Nvidia predbehla giganty z klubu Magnificent 7 Alphabet i Amazon.

Výsledková sezóna prechádza do útlmu a začínajú reportovať menej známe spoločnosti. Aj napriek tomu ale v tomto týždni nájdeme niekoľko zaujímavých mien. Z pražskej burzy to bude Erste. Zo zahraničných trhov napríklad technologické spoločnosti Salesforce, Snowflake, HP, Dell alebo Zoom, ale aj nedávno na burzu uvedený titul z Nemecka Birkenstock. Budú reportovať aj spoločnosti s náhradnými automobilovými dielmi ako Advance Auto Parts alebo Autozone.

vysledky 26 2

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokTOP 10: Najväčšie jednodňové nárasty trhovej hodnoty
Ďalší článokDodávky nafty do Európy klesli: USA má problémy s rafinériami
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno