Čo by to bol za svet bez prognóz analytikov z Wall Street?

Koľko analytikov a ekonómov, toľko názorov. Niektoré sú správne, niektoré nie. Zajtrajšky na finančnom trhu nevie spoľahlivo predvídať nikto. To ale neznamená, že názory analytikov z Wall Street sú bezcenné. Každý z nich má kúsok pravdy, pretože sa opierajú o fakty a vy si z nich môžete zobrať to, čo chcete. Z nedávnych predpovedí vypichneme zopár zaujímavých.

V druhej polovici mája investičná banka Morgan Stanley po tom, čo index S&P 500 vzrástol na najvyššiu úroveň od mája 2022 varovala, že tieto nárasty nie sú začiatkom býčieho trhu a mohol by prísť ďalší pokles. O 2 mesiace neskôr sme vstúpili do býčieho trhu, keď S&P 500 stúpol od svojho posledného minima o viac ako 20 %.

image 16
Zdroj obrázku: Chartr

Len o mesiac neskôr analytici Morgan Stanley prognózovali, že ziskovosť S&P 500 klesne o 16 % a stanovil koncoročnú hodnotu indexu na 3 900 bodov, čo predstavuje jedno z najpesimistickejších očakávaní medzi hlavnými bankami. Namiesto toho predpovedali vzostup akcií v Japonsku, Taiwane a Južnej Kórei. Predpovede sa naplnili čiastočne. Taiwanský index TSEC od predpovede vzrástol o 2,5 %, juhokórejsky index KOSPI odpísal 5,5 % a japonský Nikkei 225 si pripísal 4,4 %. Index S&P 500 je na hodnote 4 411 bodov, čiže o 13 % vyššie ako naznačovala predpoveď.

Kto s predpoveďami Morgan Stanley väčšinu času nesúhlasí je jeho hlavný konkurent Goldman Sachs. Investičná banka rovnako v júni vydala prognózu, ktorá počítala s rastom S&P 500 na 4 500 bodov do konca roka. Opierala sa pritom o vysokú pravdepodobnosť „makkého pristátia americkej ekonomiky“. Goldmani zároveň zvýšili predpoveď ohľadom ziskovosti S&P 500. Tieto odhady sa v súčasnosti ukazujú ako veľmi presné, určite presnejšie ako v prípade pesimstickejších analytikov z Morgan Stanley.

predpovede goldman sahcs

Ďalšia prognóza sa týkala umelej inteligencie. Stratégovia Goldman Sachs bublinu okolo umelej inteligencie odmietajú. „Veríme, že sme stále v relatívne skorých štádiách nového technologického cyklu, ktorý pravdepodobne povedie k ďalšej, ešte vyššej výkonnosti,“ napísali stratégovia Goldman pod vedením Petra Oppenheimera v poznámke s názvom Prečo AI nie je bublina. Optimizmus Goldmanov ale narážal na opatrnejší prístup ostatných investičných bánk. Stratégovia Bank of America varovali, že AI nezachráni technologické akcie pred vplyvom vyšších a dlhších úrokových sadzieb, zatiaľ čo Morgan Stanley sa dokonca vyjadrila, že bublina sa blíži k vrcholu.

Goldman Sachs znížil rating čínskym akciám obchodovaným v Hongkongu, vyzdvihuje Indiu a Európu

Goldman Sachs v najnovšej prognóze znížila svoje odporúčanie na čínske akcie kótované v Hongkongu kvôli miernemu rastu ziskov, pričom si zachovala býčí pohľad na akcie obchodované na čínskej burze v Šanghaji. Hongkongský index Hang Seng od začiatku roka odpísal už -13,6 % a výrazne tak zaostáva za akciami z iných častí sveta. V súvislosti s Čínou sa nahlas hovorí o stratenej dekáde a konci jednej éry, pretože druhá najväčšia ekonomika sveta zápasí s mnohými problémami.

Podľa stratégov Goldman Sachs čínsky priemysel prechádza štrukturálnymi reformami a smeruje k oblastiam vyššej produktivity a väčšej sebestačnosti, aby nebola tak závislá od exportu a stavebníctva. Analytici počítajú v tomto roku s rastom ziskovosti indexu MSCI China a CSI300 o 10 %. Treba ale pripomenúť, že Goldmani v tomto roku niekoľkokrát znížili svoj cieľ ohľadom čínskych akcií v dôsledku slabých výsledkov.

Stratégovia Goldman Sachs vyzdvihli indické akcie. Očakáva sa, že krajina bude mať v nasledujúcich dvoch rokoch „najlepšie vyhliadky štrukturálneho rastu v regióne.“ Očakávania potvrdzuje aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý ráta s tým, že indické hospodárstvo potiahne celú globálnu ekonomiku. O tom, ako sa z Indie stáva ekonomická veľmoc, sme písali aj v našom článku. V súčasnosti sa tamojší index Nifty 50 obchoduje na historickom maxime.

image 17

Napriek slabým ekonomickým vyhliadkam Goldmani vyzdvihli aj európske akcie. Podľa stratégov investičnej banky budú európske akcie v budúcom roku rásť, pretože sa opätovne zvýši kúpna sila domácností a hrozba prudkého spomalenia ekonomiky sa zmierni.

Prudký pokles inflácie v eurozóne, ktorý spomalil v októbri na 2,9 %, by mal viesť k rastu reálnych miezd, čo je pre spotrebiteľov povzbudenie a zároveň sa znížia prekážky brániace znižovaniu úrokových sadzieb a tým aj riziko hlbokej recesie. Úrokové sadzby v eurozóne sú aktuálne najvyššie v histórií od zavedenia eura v roku 1999. „Očakávame, že výkon európskych akcií bude pokračovať aj v roku 2024,“ uviedli stratégovia. „To je podmienené lepším ekonomickým prostredím, primeraným ocenením a zhruba rovnomerným výhľadom pre výnosy dlhodobých dlhopisov.“

Paneurópsky index Euro Stoxx 50 od začiatku roka stúpol o 10 % na 4 242 bodov a širší Euro Stoxx 600 len o 4,2 % na 447 bodov. Podľa Goldman Sachs by sa mohol širší index v priebehu 12 mesiacov posunúť na 480 b., čo predstavuje nárast o približne 7 %. V súčanosti sú európske akcie aj vzhľadom na horšiu ekonomickú situáciu ocenené v porovnaní s americkými blízko historický najnižších úrovní. Nedávno sme sa preto pozreli tiež na 3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti (časť 2).

image 5

Morgan Stanley – z pesimistu ohľadom amerických aktív je optimista

Stratégovia Morgan Stanley tvrdia, že americké akcie a dlhopisy v budúcom roku prekonajú výkon rozvíjajúcich sa trhov. „Očakávame, že rast ziskov v USA sa začiatkom roka 2024 zníži a potom sa vráti,“ napísali stratégovia vrátane Sereny Tang a Vishwanatha Tirupattura. Rast v USA môže zostať silný v porovnaní s inými regiónmi, pričom rast rozvíjajúcich trhov pravdepodobne sklame, uviedli.

Podľa Morgan Stanley by mal na konci budúceho roka dosiahnuť index S&P 500 úroveň 4 500 b. Podľa analytikov bude kľúčové, ako Fed dokáže nájsť správnu rovnováhu medzi sprísňovaním a uvoľňovaním monetárnej politiky, teda najmä riadenia výšky úrokových sadzieb. Optimistický výhľad na budúci rok znamená obrat v medvedom pohľade investičnej banky na americké akcie. Až donedávna Michael Wilson z Morgan Stanley, jeden z najvýznamnejších medvedích hlasov na Wall Street, udržiaval dlhodobý cieľ banky pre S&P 500 na úrovni 3 900 b. ku koncu tohto roka.

Tento obrat je spojený podľa Morgan Stanley napríklad s tým, že investori hľadajú úkryt v bezpečných aktívach denominovaných v amerických dolároch. Ten majú predstavovať americké akcie a dlhopisy. Prognóza tiež očakáva, že v budúcom roku dôjde v indexe S&P 500 k 7 % nárastu zisku na akciu (EPS) a 4 až 5 % rast tržieb. Wilson predpovedá výraznejší skok v ziskovosti o 16 % v roku 2025, kedy by zisk malo poháňať zlepšenie produktivity a rozšírenie ziskových marží vďaka umelej inteligencii.

Kedy sa začnú znižovať úrokové sadzby?

Na čom sa zhodnú všetci, kľúčové ako pre ekonomiku Spojených štátov, tak aj pre európsku bude kľúčové, kedy sa centrálne banky rozhodnú znížiť úrokové sadzby. Podľa konsenzu analytikov je 40 % šanca, že k zníženiu úrokovej sadzby o 0,25 p.b. v USA dôjde v júni 2024. Existuje tiež 16 % šanca, že nastane zníženie o 0,5 p.b. a naopak tretinová, že sadzby ešte v júni zostanú ponechané v súčasnom pásme 5,25 až 5,50 %.

fed sadzbyy

Podľa Morgan Stanley začne Fed znižovať sadzby v júni 2024, bude pokračoť v septembri a na každom zasadnutí od štvrtého štvrťroka ďalej, a to o 0,25 p.b. To zníži úrokovú sadzbu na 2,375 % do konca roku 2025. Rovnako v júni očakáva investičná banka zníženie sadzieb aj v eurozóne. Podľa analytikov banky, Európska centrálna banka pristúpi k prvému zníženiu úrokových sadzieb na júnovom zasadnutí, kde zníži sadzby o 0,25 %. Znižovanie bude potom pokračovať až na 2 % v septembri 2025.

Goldman Sachs medzitým vidí prvé zníženie o 25 bázických bodov až v štvrtom kvartáli 2024, po ktorom bude nasledovať jedno zníženie za štvrťrok až do polovice roku 2026 – celkovo o 175 bázických bodov, pričom sadzby sa ustália na úrovni 3,5 % až 3,75 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBoj o dominanciu liekov na chudnutie sa vyostruje
Ďalší článokInflácia v USA klesla v októbri na 3,2 %, čo je viac ako sa predpokladalo, akcie mieria nahor
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno