Začíname novú Rally ?

Býci na Wall Street majú ďalšieho zástancu. Goldman Sachs sa pripojil k rastúcemu zoznamu trhových stratégov, ktorí zvýšili svoje koncoročné ciele indexu S&P 500. David Kostin s jeho tímom v Goldman Sachs zvýšili svoj koncoročný cieľ na 4 500 bodov zo 4 000 bodov, a to vďaka novej prognóze „mäkkého pristátia“ a vyšším očakávaným ziskom. Ikonická investičná banka tak nesúhlasí s názorom svojho konkurenta Morgan Stanley, ktorý očakáva, že trhy čaká pokles.

„P/E násobok 19x je väčší, než sme očakávali“ poznamenal Kostin. „Ale predchádzajúce epizódy prudko sa zmenšujúcej šírky boli nasledované „dobiehaním“ zo širšieho prehodnotenia. Potenciálne zvýšenie zisku z AI rozšírilo pravý koniec pre akcie, zatiaľ čo ľavý koniec riskuje recesia a politika Fedu.“ Sú však indície, že v USA sa dostáva inflácia pod kontrolu a Fed by mohol ukončiť zvyšovanie úrokových sadzieb.

SP 500

Index S&P 500 oficiálne vstúpil do býčieho trhu minulý týždeň a história ukazuje, že akcie sa počas nasledujúcich 12 mesiacov od začiatku býčieho trhu často zvyšujú nadmerným tempom. Iní stratégovia stávkujú, že história sa bude opakovať aj v tomto prípade, pričom Bank of America, BMO, RBC a Truist v posledných týždňoch zvýšili svoje očakávania týkajúce sa indexu S&P 500.

bull market

Umelá inteligencia bola kľúčovou hybnou silou rastu akcií na začiatku roka. Keď 20 firiem prinieslo väčšinu výnosov v indexe S&P 500, čo mnohí analytici považovali za signalizáciu rastúceho rizika na trhu. Väčšina z týchto 20 spoločností ťažila z výhod umelej inteligencie. Goldman verí, že potenciálny rast technológii AI ešte nie je započítaný do známeho indexu.

Časť cieľovej aktualizácie S&P však pochádza aj z akcií, ktoré nie sú veľkými víťazmi AI. Šírka trhu, čo znamená, aká rozšírená je súčasná rally, je podľa analytikov na najužších úrovniach od technologickej bubliny v roku 2000. V porovnateľných obdobiach, ktoré siahajú do 80. rokov 20. storočia, to znamenalo bočnú akciu trhu a väčšie než priemerné čerpanie. Ale dobré správy zvyčajne nasledujú po týchto časových obdobiach. Kostin a jeho tím dodávajú, že ocenenie ceny indexu S&P sa zvyšuje spolu s obratom hybnosti celého trhu.

S&P 500 s lepšími vyhliadkami

Ekonómovia aj trhoví stratégovia predpovedajú ružovejší koniec roku 2023, než sa pôvodne očakávalo. Minulý týždeň tím z Goldman Sachs znížil pravdepodobnosť recesie v roku 2023 z 35 % na 25 %, zatiaľ čo predstavitelia Wells Fargo teraz očakáva recesiu už v prvom štvrťroku 2024. Pozitívna ekonomická prognóza posunie rast ziskov nahor. Goldman teraz vidí celoročný zisk S&P 500 na akciu na úrovni 224 USD, čo je viac ako 206 USD na akciu, ktoré očakávalo Wall Street.

„Stále veríme, že to najhoršie z cyklu je za nami a trajektória odhadov ziskov analytikov sa v posledných týždňoch skutočne zlepšila,“ napísal Kostin. Tento týždeň by sa však mohol ukázať ako kľúčový podľa pre býčie chúťky podľa mnohých trhových stratégov. Utorkové ráno prinesie investorom index spotrebiteľských cien (CPI) za máj. Toto zverejnenie, ktoré príde len niekoľko hodín pred začiatkom dvojdňového zasadnutia Federálneho rezervného výboru (FOMC), ktoré vyvrcholí stredajším popoludním vyhlásením politiky FEDu ohľadom úrokových zadzieb.


Očakáva sa, že Fed pozastaví kampaň na zvyšovanie úrokových sadzieb po zvýšení sadzieb na posledných 10 zasadnutiach. Ale správa o silnej inflácii by mohla zmeniť cestu Fedu. „K hlavným rizikám poklesu nášho výhľadu indexu S&P 500 patrí neočakávaný pokles rastu a tvrdohlavá protiinflačná politika“ napísali analytici Goldman Sachs. O tom ako investovať do indexu S&P 500 sa môžete dozvedieť TU.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokSiemens investuje 2,2 miliardy USD do zvýšenia produkcie
Ďalší článokAdobe zvyšuje prognózu predaja vďaka zavedeniu funkcie AI
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno