Pokles inflácie v Spojených štátoch

V USA došlo v októbri k poklesu medziročného tempa rastu inflácie na 3,2 % z predchádzajúcich 3,7 %, čo je o 0,1 p.b. menej, než sa čakalo. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, sa znížila na 4,0 %.

Tento vývoj potvrdzuje trhové a ekonomické predpovede, že Fed už pravdepodobne navyšovať úrokové sadzby nebude. Vlani v júni dosiahla inflácia v USA 9,1 %, čo bolo najviac za viac ako štyri dekády. Fed reagoval zvyšovaním úrokových sadzieb od marca minulého roka, čo vyústilo v nárast jeho základnej sadzby o viac ako päť percentuálnych bodov.

Na začiatku tohto mesiaca Fed ponechal základnú úrokovú sadzbu bez zmeny, v rozmedzí 5,25 až 5,50 %. Napriek tomu možnosť ďalšieho zvýšenia úrokov nebola vylúčená. Jerome Powell, šéf Fedu, nedávno vyhlásil, že pokiaľ bude nutné menovú politiku ďalej sprísniť, nebudú váhať to urobiť.

Inflácie sa strmo znížila inflácia taktiež v eurozóne a to na 2,9 %, čo vyvolalo nádej, že sadzby sa už nebudú zvyšovať ani v eurozóne.

https://datawrapper.dwcdn.net/Fxkva/3/

Sadzby sa už zvyšovať nebudú

Prudký pokles inflácie v USA a eurozóne vyvolali nádej, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb už nebude potrebné. Predpokladajú to aj analytici investičných bánk Morgan Stanley a Goldman Sachs.

Podľa Morgan Stanley začne Fed znižovať sadzby v júni 2024, bude pokračoť v septembri a na každom zasadnutí od štvrtého štvrťroka ďalej, a to o 0,25 p.b. To zníži úrokovú sadzbu na 2,375 % do konca roku 2025. Rovnako v júni očakáva investičná banka zníženie sadzieb aj v eurozóne. Podľa analytikov banky, Európska centrálna banka pristúpi k prvému zníženiu úrokových sadzieb na júnovom zasadnutí, kde zníži sadzby o 0,25 %. Znižovanie bude potom pokračovať až na 2 % v septembri 2025.

Goldman Sachs medzitým vidí prvé zníženie o 25 bázických bodov až v štvrtom kvartáli 2024, po ktorom bude nasledovať jedno zníženie za štvrťrok až do polovice roku 2026 – celkovo o 175 bázických bodov, pričom sadzby sa ustália na úrovni 3,5 % až 3,75 %.

Akciové trhy reagujú prudkým rastom

Na správu o americkej inflácii reagovali globálne akciové trhy silným rastom. Index S&P 500 rastie o +2,05 %, technologický Nasdaq Composite o +2,37 %, Euro Stoxx 50 o +1,57 % a index menších akcií Russell 2000 dokonca o +4,27 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNové predpovede Goldman Sachs a Morgan Stanley na rok 2024 sú na svete
Ďalší článokJeden z najvýkonnejších indexov v tomto roku Nikkei 225 si pripísal doteraz 30 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno