Investície do výskumu a vývoja 10 najväčších spoločností Nasdaq
V tomto článku sa detailne pozrieme na desať najväčších spoločností indexu Nasdaq, ktorý zažil pred pár mesiacmi pomerne veľký rebalans. Za posledné desaťročie sa výdavky spoločnosti Apple na výskum a vývoj (R&D) zvýšili z približne 3 miliárd USD na viac ako 26 miliárd USD. Najväčšia svetová spoločnosť, podobne ako iní technologickí giganti, intenzívne investuje do výskumu a vývoja v dôsledku narušenia AI a vysokej rýchlosti inovácií.
Keďže sa tieto technológie stávajú čoraz rozšírenejšími v našom každodennom živote, rastú aj investície do výskumu a vývoja vo veľkých spoločnostiach. Grafika nižšie, ktorú vypracovala spoločnosť Trendline ukazuje rozsah, v akom 10 najväčších spoločností kótovaných na Nasdaq utráca na výskum a vývoj.
V roku 2022 desať najväčších spoločností Nasdaq podľa trhovej kapitalizácie minulo približne 222 miliárd USD na výskum a vývoj. Toto číslo sa v posledných rokoch značne zvýšilo.
Amazon minulý rok investoval viac ako 73 miliárd USD do výskumu a vývoja, čo je viac ako dvojnásobok výdavkov ako zaznamenali Meta alebo Apple. Výdavky na výskum a vývoj vo firme Meta, ktorá v súčasnosti vyvíja nový systém AI, sa medziročne zvýšili o 30 %. Je tým spôsobené tým, že firma investovala do technologickej infraštruktúry, ktorá je základom všetkého od softvéru po autonómne vozidlá.
Materská spoločnosť Facebook, Meta, minula v roku 2022 takmer tretinu svojich ročných príjmov na výskum a vývoj, čo je najvyšší podiel spomedzi 10 najväčších spoločností Nasdaq. Väčšina týchto investícií sa uskutočnila prostredníctvom jeho výskumnej pobočky Reality Labs, ktorá sa zameriava na budovanie metaverza.
Výrobca čipov Nvidia, ktorý sa v roku 2023 stal novým klubom bilionárov, vďaka tomu, že zaznamenal prudký nárast trhovej kapitalizácie, minul viac ako 7 miliárd USD na výskum a vývoj v rámci generatívnej AI, hlbokého učenia, robotiky a mnohých ďalších oblastí výskumu. V rokoch 2021 až 2022 vzrástli investície do výskumu a vývoja o 34 %.
Za zmienku stojí aj najcennejšia európska technologická firma ASML, ktorá zvýšili svoje výdavky na vývoj a výskum o 15%. Zhodne po 14 % zvýšili svoje výdavky na výskum a vývoj firmy ako Amazon, Alphabet a Broadcomm, ktorý nedávno dostal zelenú pri akvizícií VMware v hodnote 61 miliárd USD.
Najrýchlejšie rastúce výdavky na výskum a vývoj na celom svete
Okrem veľkých technologických mien v Nasdaq mnoho spoločností zrýchľuje svoje investície do výskumu a vývoja, pretože zložitosť technológie sa zvyšuje. Tabuľka nižšie ukazuje 10 najlepších spoločností na celom svete s najvyšším nárastom výdavkov na výskum a vývoj na základe analýzy spoločnosti fDi Intelligence.
Najväčší čínsky výrobca elektrických vozidiel BYD, ktorý zvyšuje svoj podiel na trhu elektrických vozidiel, zvýšil investície do výskumu a vývoja o 133 %, čo je najviac spomedzi analyzovaných spoločností. Medzi hlavné oblasti výskumu patrí „Blade Battery“, čo je prizmatická batéria navrhnutá tak, aby udržala až o 50 % viac energie ako porovnateľné modely.
Do zoznamu sa dostali aj dvaja výrobcovia čipov, AMD a TSMC. Farmaceutický sektor ma v tomto zozname taktiež svoje zastúpenie, keď sú v ňom hneď tri zdravotnícke spoločnosti Moderna, Novo Nordisk a Vertex Pharmaceuticals, ktoré uskutočnili významné investície do výskumu a vývoja.
Budúcnosť výdavkov na inovácie
Aj keď mnohým veľkým technologickým menám klesli ceny akcií v roku 2022, mnohí dramaticky zvýšili svoje investície do výskumu a vývoja. Stalo sa tak, keď technologické firmy prepustili tisíce zamestnancov. Spolu Amazon, Microsoft a materská spoločnosť Google Alphabet prepustili začiatkom roku 2023 40 000 zamestnancov.
Napriek náročným prostrediam je evidentné zameranie na výskum a vývoj. Veľké spoločnosti môžu aplikovať inovácie v mnohých oblastiach svojho podnikania, zvýšiť efektivitu s cieľom vyťažiť maximum z vynaložených dolárov na výskum. Zároveň sa zrýchľuje zložitosť technológie, ktorá si vyžaduje, aby spoločnosti míňali viac, aby držali tempo inovácií. To zahŕňa investície do inžinierov, výskumných zariadení spolu s nákladmi na prevádzku pokročilejšej technologickej infraštruktúry.
V rokoch 2000 až 2020 sa globálne výdavky na výskum a vývoj zvýšili viac ako trojnásobne na 2,4 bilióna USD, čo je trend, ktorý vykazuje minimálne známky spomalenia.
Cenový vývoj Nasdaq 100
Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu Nasdaq 100, ktorý sa aktuálne sa obchoduje na cene 15241,212 USD.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové