BYD prekonáva Teslu
Čínsky výrobný gigant BYD minulý týždeň zverejnil kvartálne výsledky, v ktorých ohlásil tretí mesiac po sebe rekordný predaj elektrických vozidiel. V kvartálnej správe sa spomínaj aj fakt, že spoločnosť sa vyšplhala na 212 pozíciu v tohtoročnom rebríčku Fortune Global 500. Global 500, je každoročný rebríček 500 najlepších korporácií na celom svete podľa tržieb. Spoločnosť sa stala jedným z dvoch hlavných hráčov v hre o predaj elektrických vozidiel a odťahuje sa od svojho najväčšieho konkurenta Tesly, ktorá znižovaním cien nastavila agresívnu vojnu v tomto odvetví.
Začiatkom tohto roka sme Vám priniesli informácie o tom, že spoločnosť sa stala novým „kráľom“ elektromobility. Táto oblasť v posledných rokoch naberá na obrátkach a elektromobilita mení odvetvie automobilového priemyslu a to zdá sa raz a navždy, pričom len čas ukáže, kto bude v novom prostredí najúspešnejší. Zatiaľ má však navrch práve čínska automobilka.
Rok 2022 bol historickým rokom pre elektromobily, v ktorom ročná produkcia po prvýkrát presiahla 10 miliónov áut. To predstavuje 50 % nárast oproti 6,7 miliónom z roku 2021. Po celom svete tak vznikli desiatky elektromobilových startupov. Za zmienku stoja americké spoločnosti Rivian, Lordstown, Lucid Motors, Fisker, Canoo a Faraday. Zaujímavé koncepty možno nájsť aj v Európe, sú nimi Polestar, Arrival, Lightyear, Volta Trucks, Tevva, Sono Motors, Ampere, Zenobe. Do odetvia sa tiež tlačia hráči z iných odvetví, ako napr. Apple a Xiaomi.
Reagovať museli aj veľké zavedené koncerny ako napríklad Volkswagen, ktorý plánuje investovať 700 miliónov USD do firmy Xpeng, s ktorou chce spoločne vyvíjať elektrické vozidlá v Číne. Do hry by sa mal zapojiť aj svetoznámy výrobca aut Toyota, ktorý na nedávnej šanghajskej výstave odhalil 2 nové elektrické vozidlá, čím zdvojnásobil svoj počet ponúkaných elektrických vozidiel v Číne pod svojou mainstreamovou značkou.
Automobilová spoločnosť BYD zaznamenala v predošlom roku nárast produkcie EV až o 211 % na 1,86 miliónov, čím predbehla Teslu s 1,31 miliónmi vozidiel. BYD má obmedzené zastúpenie na zahraničných trhoch, ale to by sa mohlo pomerne rýchlo zmeniť. Spoločnosť plánuje veľkú expanziu do Európy, kde počíta s výstavbou tovární, aby sa vyhla clám EÚ na dovoz čínskych áut. Firma tiež buduje továreň v Thajsku na výrobu modelov s pravostranným riadením pre trhy ako Austrália, Nový Zéland a Spojené kráľovstvo.
BYD začína valcovať
Rast spoločnosti BYD v posledných rokoch zaznamenal, že spoločnosť predbehla obrovské značky na národnej aj medzinárodnej úrovni. Od roku 2020 sa firma transformovala od 5. najväčšieho výrobcu automobilov v Číne až po prvé miesto s 10,4 % podielom na trhu. Aj keď porovnania s Teslou nie sú presné, pretože Muskova spoločnosť sa zaoberá výlučne batériovými elektrickými vozidlami, zatiaľ čo BYD vyrába aj plug-in hybridy, podobne rýchly vzostup sa odohral aj na globálnom trhu EV.
V roku 2020 Tesla ukončila rok s takmer 500 000 dodávkami, čo bolo viac ako dvojnásobok, ktoré mala firma BYD na úrovni 188 000 dodávok. O 2 roky neskôr sa karta obrátila. Do konca roka 2022 čínska automobilka zaznamenala nárast čistého zisku o 446 %, keď si upevnila svoju pozíciu na vrchole trhu s elektrickými vozidlami, pričom predala takmer 1,9 milióna modelov v porovnaní s 1,3 miliónmi modelov Tesly.
Spoločnosť BYD
BYD jedným z najvýznamnejších čínskych výrobcov automobilov. Firmu v roku 1995 založil Wang Chuanfu, a začala ako továreň na dobíjacie batérie a nakoniec vstúpila do automobilového sektora v roku 2003. V priebehu rokov spoločnosť diverzifikovala svoju produktovú ponuku, ktorá zahŕňala automobily, batérie, železničnú dopravu, obnoviteľnú energiu a elektronické komponenty.
To, čo odlišuje BYD od mnohých konkurentov, je udržanie kontroly nad vlastnou výrobou batérií a celým výrobným reťazcom. Vďaka tomu sa spoločnosti podarilo zabezpečiť kontrolu kvality a vytvoriť nákladovo efektívne riešenia. To sa premietlo do konkurenčných cien a silnejšieho postavenia na trhu.
Investície do výskumu a vývoja sú ďalším kľúčovým aspektom úspechu organizácie. Spolupráca s rôznymi korporáciami, vládami a výskumnými inštitúciami umožnila spoločnosti zostať na čele technologického pokroku, čo z nej robí atraktívnu investičnú ponuku.
Akcie BYD
Akcie BYD v tomto roku vzrástli o +33,7 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -8,3 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 34,2 USD, čo predstavuje 34,6 násobok zisku na akciu (P/E); 28,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 26,5 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je 0,43 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové