Zákaz iPhonu?

Apple od minulého týždňa stratil približne 200 miliárd USD na trhovej kapitalizácii, keďže čínski predstavitelia údajne žiadajú vládnych zamestnancov, aby prestali používať najpopulárnejší telefón na svete. Pokles prichádza pred predstavením iPhone 15, ktorý je naplánovaný na zajtra. Fanúšikovia Apple pravdepodobne dostanú vylepšené priblíženie periskopu v jeho vlajkovom modeli Pro a nový nabíjací port (USB-C).

Tieto správy prichádzajú necelý mesiac po tom, čo firma oznámila svoj tretí štvrťrok po sebe klesajúcich predajov. Predaje iPhonov, ktoré sú stále jadrom biznisu spoločnosti, klesli v júnovom štvrťroku o 2 percentá na 39,7 miliardy USD, čo je však tradične slabšie z hľadiska predaja telefónnych mobilov, keďže nové modely sa väčšinou predstavujú v druhej polovici roka. Predaj počítačov Mac klesol o 7 % na 6,8 miliardy USD. Predaje iPadov zaznamenali najväčší medziročný pokles o takmer 20%, čo možno čiastočne vysvetliť uvedením obľúbeného iPadu Air v minuloročnom júnovom štvrťroku.

Služby však hviezdili, keď za minulý štvrť rok vygenerovali rekordných 21,2 miliardy USD čo tvorilo viac ako 25 % z celkových tržieb spoločnosti. Celkové tržby medziročne klesli o 1,4 % na 81,8 miliardy USD no bez pozitívneho vplyvu neustále rastúceho segmentu služieb by bol pokles na úrovni 4,4 %. Generálny riaditeľ Tim Cook vtedy poukázal na to, že iPhone a celkové predaje rástli, ale to pravdepodobne nebude stačiť na upokojenie Wall Street, ktorá od firmy v podstate očakáva neustály rast.

V podstate mal pravdu, pretože aj napriek tomu, že akcie skutočne v druhej polovici augusta zaznamenali rast, pokles za posledných sedem dni vymazal takmer všetky tieto zisky a akcie sa tak pohybovali blízko niekoľkomesačného minima. Vzhľadom na to, že veľká udalosť týkajúca sa predstavovania nového iPhonu je za dverami, analytici upozorňujú na najnovšie správy z Pekingu o zásahoch proti Apple.

Historicky zlý september

Generálny riaditeľ JPMorgan investorom pripomenul, že akcie spoločnosti sa pred podobnými udalosťami zvyčajne zotavia, ale potom sa vypredajú. Podľa údajov Yahoo Finance, ktoré siahajú k IPO spoločnosti Apple pred viac ako štyrmi desaťročiami, akcie zvyčajne zaznamenávajú rast v júli a auguste. Ale potom v septembri majú tendenciu klesať.

Podľa údajov Yahoo Finance, ktoré siahajú k IPO spoločnosti Apple pred viac ako štyrmi desaťročiami, akcie skutočne zvyčajne zaznamenávajú rast v júli a auguste. Ale potom septembri majú tendenciu klesať.
Zdroj: FinanceYahoo

V 10 z posledných 12 rokov, akcie spoločnosti v septembri klesali a to najmä po uvedení iPhonu na trh. Október je podľa vyššie uvedeného grafu pre spoločnosť zvyčajne najlepší mesiac. Tento rok sa však už teraz vyvíja inak. Analytici z JPMorgan tvrdia, že akcie Apple sa správajú netypicky defenzívne. V auguste, čo je historicky jeden z najlepších mesiacov, sa tento rok akcie známej firmy prepadli.

Analytici poznamenávajú, že keď akcie AI tento rok vzrástli, Apple zaostával. V skutočnosti firma tento rok vzrástla o úctyhodných 42,5 %, ale to je ďaleko od návratnosti firiem ako Nvidia či Meta. Sanford Bernstein porovnáva spoločnosť s inou technologickou stálicou, IBM. „Apple mal v rokoch 2015 až 2023 prekvapivo podobný rast príjmov pred zdanením ako IBM v rokoch 1997 až 2012,“ píše Bernstein. Po dosiahnutí vrcholu v roku 2013 klesli akcie IBM o 58 % a od roku 2015.

Akcie Apple


Akcie firmy si od začiatku roka pripísali +42,5 % a v súčasnosti sa obchodujú za 178,18 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 30 násobok zisku na akciu (P/E); 28,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,3 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií predstavuje 0,54 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokSeptember: najstratovejšie obdobie na finančných trhoch. Mýtus alebo pravda?
Ďalší článokSuperpočítač Tesly by mohol potiahnuť akcie firmy na nové maximá
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno