Zelená v Európe

Dohoda ešte potrebuje súhlas regulačných orgánov v USA a Spojenom kráľovstve. Ale investori to vidia pozitívnejšie po tom, čo americký sudca zamietol snahu Federálnej obchodnej komisie zablokovať fúziu medzi Activision Blizzard a Microsoft. Frederic Boucher, analytik rizikovej arbitráže v Susquehanna poznamenal, že VMware-Broadcom je v hĺbkovej kontrole od minulého roka. Takúto hĺbkovú kontrolu absolvovali aj Activision s Microsoftom.

Broadcom sa dohodol na prevzatí VMware minulý rok v máji. Rozsiahla dohoda vyvolala obavy Európskej únie z ohrozenia hospodárskej súťaže, čo podnietilo protimonopolné úrady v únii a Veľkej Británii, aby ju začali preverovať. Komisia uviedla, že transakcia v pôvodne navrhovanej podobe poškodila súťaž na celosvetovom trhu s adaptérmi, ktoré prepájajú počítače s inými sieťovými a pamäťovými zariadeniami. Nápravné opatrenia, ktoré Broadcom následne ponúkne, sú podľa jej vyjadrenia postačujúce.

Vmware

Spoločnosť VMware, založená v roku 1998, je priekopníkom v tzv. virtualizačnom softvéri, ktorý konsoliduje aplikácie a pracovné zaťaženie na menšom počte serverových počítačov. Postupne ako sa viac úloh presúvalo do cloudu, VMware sa snažil udržať rast a vybojovať si v ňom kľúčovú úlohu. Spoločnosť nakoniec nadviazala úzke partnerstvo s Amazonom, jedným z najväčších poskytovateľov cloudového úložiska a služieb.

VMware v roku 2004 získal gigant v oblasti úložných technológií EMC. Táto spoločnosť potom predala časť svojho podielu v rámci prvej verejnej ponuky (IPO) spoločnosti VMware o 3 roky neskôr. VMware sa následne stal súčasťou Dell Technologies, keď firma kúpila EMC v roku 2016. Nakoniec, minulý rok Dell spoločnosť VMware odčlenil.

Broadcom

Broadcom sa môže pochváliť veľmi rozmanitým produktovým portfóliom na celej škále koncových trhov. Je svetovým lídrom v 25 oblastiach infraštrukúrnych technológií, polovidočov a softvéru. Konkrétne spoločnosť dodáva polovodičové produkty ako napr. čipy, ktoré poháňajú dátové centrá, WiFi, routery, smartfóny, 5G, bluetooth, robotickú automatizáciu, zelenú energiu, autonómne vozidlá.

Všetky tieto technológie fungujú na výkonných čipoch či mikropočítačoch a Broadcom je lídrom v mnohých týchto odvetviach. Príjmy z tejto oblasti tvoria cca 72% celkových tržieb podniku. Zvyšok tvoria výnosy z infraštruktúrneho softvéru či bezpečnostného softvéru. Medzi zákazníkov spoločnosti patria napr. Apple, Huawei, Samsung, HP, IBM, Dell, Asus, Lenovo, Google, Cisco, Honeywell a ďalšie významné firmy. Iba príjmy od samotného Apple, tvorili v roku 2019 až 20% tržieb pre Broadcom, v roku 2018 dokonca 25%. Firmu Broadcom sme detailnejšie rozoberali v článku akcie Broadcom vs. Skyworks.

Broadcom
Zdroj obrázku: Investor Presentation

Akcie Broadcom


Akcie Broadcom od začiatku roka stúpli o +60,8 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +83,6 % na 889,9 USD. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 27,1 násobok zisku na akciu (P/E); 22,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,1 násobok EV/EBITDADividendový výnos predstavuje 2,07 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPriemyselný gigant 3M urovnáva súdne spory v hodnote 10 miliárd USD
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno